Cum scap de durerea din zona sternului?

Durere
Intrebare postata de Utilizator11713332537 cu o saptamana in urma

Buna ziua!
Am o problema de câtiva ani de zile pe care nu o pot rezolva!
Am o durere(disconfort), in zona sternului, parca putin sub coasta dreapta, uneori chiar la mijlocul sternului în interior.
Durerea apare in orice moment, si imi da stari de greata, de slabeala, intestinele fac galagie si nu pot sa ma ingras deloc, , am perioade scurte cand nu ma doare, atunci pot manca bine si am senzatia ca ma pot ingrasa si inclusiv forta fizica este alta. Pofta de mancare am decat foarte rar. Daca apas acolo exact pe sterna durerea se amplifica.O perioada, dupa ce aveam scaun incepea durerea. Atunci cand beam apa minerala si ma fortam sa ragai parca ma mai lasa putin. Am facut tot felul de analize si controale: rmn, analize, helicobacter, tomograf, am incercat cu bariu, gastroedoscopie, colonoscopie, atat in Ro cat si in Germania. Am incercat tot felul de tratamente pentru stomac si pentru fiere, pentru gaze la stomac. Si nimic! Imi zice cineva ca este pe baza de stres, tin sa precizez ca stresat nu sunt, durerea ma apuca si dimineata cand sunt foarte relaxat. Si nu am motive de stres. Chiar nu stiu ce sa mai fac! Va rog, cine ma poate ajuta cu un raspuns care sa ma ajute. Stie cineva ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Se pare ca ati acoperit acoperit o mare parte din investigatiile necesare prin testele pe care le-ati facut deja, totusi, inca mai exista cateva alte posibile cauze pe care ar trebui sa le luati in considerare.

Acestea sunt:

1. Sindromul coastelor inalte - Acesta este un sindrom rar, dar dureros care se produce atunci cand coasta sau coastele din 11 sau 12 ies din alinierea normala, provocand durere in abdomen sau in spate, in apropierea coastei. Puteti discuta cu un chiropractician care are experienta in tratamentul acestui sindrom.

2. Nervii intercostali - Sunt nervii de-a lungul costelor, iar daca sunt prinsi sau inflamati pot produce dureri intense, de cele mai multe ori la nivelul pieptului, dar se pot intinde pana in spate sau abdomen.

3. Probleme legate de coloana vertebrala - O disfunctie in coloana dvs. vertebrala poate cauza durere la nivelul pieptului sau al abdomenului. Daca nu ati investigat deja, puteti lua in considerare sa consultati un chirurg ortoped sau neurolog.

4. Boala de reflux gastroesofagian sau alte probleme digestive - De multe ori, o problema digestiva poate iradia durere in zona pieptului sau a abdomenului. Totusi, daca ati facut o endoscopie, acesta ar fi trebuit sa depisteze aceasta problema.

5. Sindromul postural - Acesta este o problema comuna, in special pentru oamenii care stau la birou mult timp. A sta mult timp cu capul in fata poate cauza o multime de dureri musculare, printre care si dureri in stern sau in abdomen.

6. Sindromul pancreasului divisum - este o anomalie congenitala a pancreasului care, la unii oameni, poate cauza simptome dureroase.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/costocondrita_6406
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/dureri-care-ascund-boli-in-cavitatea-toracica-si-abdominala_14954
sfatulmedicului.ro/Anatomia-toracelui/ce-afectiuni-ascunde-durerea-toracica-non-cardiaca_20228

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: