Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cum pot scăpa de stres, anxietate si nopții nedormite?

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de Utilizator11716305876 cu o saptamana in urma

Bună ziua. Am 25 de ani și de 1-2 luni bune mă confrunt cu stres, anxietate, nopții nedormite și oboseală. Am început să iau Stressclean Forte de 1 săptămână: 2 comprimate (1 dimineața după mic dejun și 1 seara înaintea de somn). Simt că de parcă mi s-a accentuat oboseala pe care o resimt și în timpul zilei, îmi e greu să rămân concentrată. Dacă încerc să mă odihnesc ziua efectiv mintea mea o i-a razna de parcă aș fi băut o cană de cafea. Uneori mă ia și plânsul. Cineva a mai luat Stressclean Forte? În cât timp și a făcut efectul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

In primul rand, este important sa intelegeti ca sentimentele de stres si anxietate sunt perfect normale si nu sunteti singura care trece prin asta. Stresul si anxietatea pot fi cauzate de o serie de factori, inclusiv schimbari in viata personala sau profesionala, probleme de sanatate sau stresul cronic. Daca va simtiti coplesita si nu puteti gestiona aceste sentimente singura, va incurajam sa solicitati ajutor specializat.

In al doilea rand, in ceea ce priveste suplimentul Stressclean Forte, este posibil ca acesta sa nu functioneze pentru toata lumea. Fiecare organism este unic si reactioneaza diferit la suplimente si medicamente. Efectele acestui supliment pot aparea in timp, asa ca este posibil ca dvs. sa mai aveti nevoie de timp pentru a observa imbunatatiri.

Insa, daca simtiti ca starea dvs. se inrautateste sau daca aveti efecte secundare neplacute, va sfatuim sa intrerupeti administrarea acestui supliment si sa consultati un medic. Poate fi nevoie sa incercati un alt tratament sau sa primiti consiliere psihologica pentru a va ajuta sa faceti fata stresului si anxietatii.

In plus, ar putea fi util sa incerci si alte metode de relaxare, cum ar fi meditatia, yoga sau exercitiile de respiratie. Este de asemenea recomandat sa aveti o rutina regulata de somn, sa manancati sanatos si sa faceti miscare regulat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/top-20-moduri-de-a-rezolva-tulburarile-de-anxietate-si-stresul_10303
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/legatura-dintre-stres-si-sistemul-digestiv_10985

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: