Ce trebuie sa iau pentru neutrofile?

Investigatii
Intrebare postata de Stoenciu Maria cu o saptamana in urma

Neutrofile scazute 43.7 ce inseamna ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Neutrofilele joaca un rol esential in sistemul imunitar, fiind prima linie de aparare impotriva infectiilor. In cazul in care neutrofilele sunt scazute, acest lucru poate indica o posibila infectie, o boala autoimuna, un tratament cu anumite medicamente sau o problema a maduvei osoase.

Trebuie subliniat ca un singur test de sange cu neutrofile scazute nu este suficient pentru a stabili un diagnostic. Este necesar sa discutati cu medicul dvs. pentru a interpreta rezultatele in contextul simptomelor si a istoricului dvs. medical.

De obicei, neutrofile scazute pot fi tratate cu succes daca este identificata si tratata cauza care sta la baza acestui simptom. De asemenea, retineti ca alimentatia joaca un rol important in mentinerea unui sistem imunitar puternic. Dieta ar trebui sa fie echilibrata, bogata in vitamine si minerale.

Daca neutrofilele dvs. sunt scazute, ar trebui sa discutati cu medicul despre posibilitatea de a lua suplimente cu vitamina B12, acizi Omega-3 si alte vitamine care pot contribui la cresterea numarului de neutrofile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/ce-sunt-neutrofilele-si-care-este-rolul-lori_18063
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/neutropenia-predispune-organismul-la-infectii_19492

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: