Oprire tratament cu metoprolol

Intrebare postata de sunamita cu 9 ani in urma - 12 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Hipertensiunea arteriala (HTA)

Am avut tens 16 cu 8 si imi era rau. Mi s-a dat sa iau metoprolol de 25 de mg 1 pastila dimineata, una seara + tertensif 1 pastila la 2 zile. Aseara m-am simtit rau cu pastile aveam ameteli mari si puls f scazut insa tens era 126 cu 80. A doua zi am vb cu medicul endocrinolog si mi-a spus sa intrerup pastilele si seara nu am mai luat metoprolol. Seara aveam tens 142 cu 88. Deci a crescut tens. Ce pot face in acest caz?
Mentionez ca in urma unor dozari hormonale din sange mi s-a descoperit cortizol marit in sange. Valoarea este de 780 iar cea max era de 530.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (12)

Trebuie sa va examineze medicul care a introdus aceasta schema hipotensoare (pentru controlul tensiunii) si ajustat tratamentul. Probabil ca tensiunea a scaut foarte mult si nu ati tolerat.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Hipertensiunea arteriala (HTA).

Inscrie-te aici!
Teo04. (cu 5 ani in urma)

buna-ziua, domnul doctor am o intrebare la dvs-tra,,,, medicul de familie mi-a dat sa iau metoprolol 25 mg, am avut tensiunea 14-5 niciodata nu am avuto asa de mare exagerat 11 cu 5,6,9, depinde mi-a facut si cartiograma medicul de familie si mia dat metroprolol si aspenter .
ESTE BINE SA IL IAU AM 35 DE ANI DAR TOTUSI NU AM AVUT PROBLEME CU INIMA.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
nicolae bolnavul (cu 9 ani in urma)

in ultimele doua luni am avut o reactie ciudata :noaptea ,in jurul orei 4,mi se spune ca am avut o stare de zbatere (ca gaina cand este taiata) dupa care am avut eliberarea urinei pe mine in stare de inconstienta.De asemenea, se spune ca nu realizez nimic,starea mea este de incostienta ,putin cianozat la fata, dupa care imi evin fara sa stiu prin ce am trecut.Prcizez ca hipertensiune ateriala, iar pentru aceasta folosesc medicamentele aprovel,tenox,crestor,aspenter.Starea epileptica este de neinteles,mai ales ca in familia mea nimeni nu a avut asa ceva.ce pot face si daca este legata aceasta stare de hipetensiune sau nu .Poate am ajuns la o tensiune multprea mica si creerul nu mai primete suficient sange,.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
nicoletaarba@yahoo.com (cu 9 ani in urma)

vorbesc despre mama mea care de 5 luni se chinuie cu reglarea tensiunii, am fost la nenumarati medici incepand de la urgenta cand a avut tensiunea 240, 250, apoi am ajuns la medicul nourolog , endocrinolog, cardiolog si chiar la psihiatru.
Are o multime de medicamente si in loc sa o se faca bine este mai rau.
Simptomele sunt: tremuraturi, frica, inrosirea obrajilor, dureri intense de cap, in crestetul capului,slabiciuni, lipsa de energie, teama, plas,si tensiunea creste brusc. aceste crize le are tot mai des de doua-trei ori pe zi. Nu stim unde sa ami mergem ? ce putem sa facem? Are 62 ani si a fost cadru didactic. Daca puteti sa imi dati un sfat v-as fi recunoscatoare. Cu multumiri. Nicoleta

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ADRIANA (cu 9 ani in urma)

ARE ATAC DE PANICA.SI EU PATESC LA FEL

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ADRIANA (cu 9 ani in urma)

INCERCATI BAILE LUI LOUIS KUHNE.SUNT FOARTE BUNE.CU MEDICAMENTE NU FACI NIMIC.TE SIMTI BINE ATIT CIT LE IEI SI DUPA AIA REVIN LA LOC.ASTEPT RASPUNS PE MESS.ALXVIO99.MULTA BAFTA.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
varvara mura (cu 9 ani in urma)

Incercati ptr mama dvs , tinctura de propolis -31 de picaturi pe zi-in putina apa , pana la vindecare .Va utez sanatate !

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
NICOLETA (cu 9 ani in urma)

CRED CA DUPA SPUSELE DV MAI DEGRABA ESTE STARI DE PANICA

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ALINA (cu 9 ani in urma)

Se poate primi medicamente din buruene si totodata sa faci baile lui Kuhne???

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Alina (cu 9 ani in urma)

Si spuneti-mi va rog daca de ingrasi dupa asta sau nu.Eu tare vreau sa ma ingras putin.Am 21 ani,1,73 si numai 51 kg.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
vali (cu 8 ani in urma)

incercati baile kuhne.nu are ce sa faca rau,nu au contra indicatii

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
anuta tomoiaga (cu 7 ani in urma)

sunt extra ordinare aceste bai .eu chiar ma ocup de tratarea bolnavilor cu aceste bai /am toate cartile cu acest tratament..daca sunteti interesati ma puteti contacta..0765447674...va pot ajuta......am ajutat multe persoane cu boli de cancer,plamani,tumori,hernie,.o hernie de 4kg300gr s,a vindecat in 2 saptamani fara nici o operatie.....merita..sunt un miracol...am si un regim alimentar special pentru perioada cat se face acest tratament..puteti lua legatura cu mine si eu va ajut

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.