HTP GRAD3 -RISC INALT

Intrebare postata de valentina5757785 cu 8 ani in urma - 2 raspunsuri
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Hipertensiunea arteriala (HTA)

Sotul meu sufera de htp st3-risc inalt de 3ani.i s-a prescris concor 5mg-1cp/zi si prestarium 5mg-2cp/zi. dar nu isi mai face efectul,a inceput sa-l doara mana stg.,iar seara pe la ora 20 incepe sa-i creasca tensiunea ,chiar daca a luat medicamentele.(acest lucru de intampla si daca se schimba vremea).trebuie sa schimbe tratamentul?acest tratament nu se ia toata viata?

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (2)

Adrienne (cu 8 ani in urma)

Se fac controale, cel putin anual,la medicul cardiolog si in functite de evolutia starii de sanatate, se poate mentine sau se poate schimba tratamentul.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Nirolf (cu 8 ani in urma)

Analize pentru sange la 3-4 luni, in functie de asta sa faceti modificari la dieta, sa tineti sub control trigliceridele, glicemia, colesterolul. Sa consume usturoi, aspirina si vitamina E zilnic. Usturoiul ajuta la reglarea tensiunii, aspirina si cu vitamina E combat artroza.
Durerea din mana stanga poate veni de la inima, si asta inseamna ca inima este bolnava. Este foarte important sa faceti schimbari majore in viata, daca sotul dumneavoastra este supraponderal sau obez sa incerce sa se apropie de o greutate normala. Sa evite dulciurile si grasimile animale, semipreparatele, prajelile samd, sa consume mai multe legume, fructe crude, carne de peste sau pasare, fara pielita, oua cel mult 2-3/saptamana datorita continutului lor de colesterol, lapte degresat, iaurt in loc de smantana.
Doar prin tratament medicamentos nu realizati mare lucru, si sotul dumneavoastra este la un pas de infarct.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.