Buna ziua. raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de Bilutza28 cu 12 ani in urma

Sotia mea este internata intr-un spital din Italia si de o saptamana nu stim care este diagnosticul. La sfarsitul lunii august imi spunea ca are o durere de spate in zona lombara stanga, nu prea am bagat de seama amandoii, pe 15 septembrie ea aproape nu se mai putea deplasa din cauza durerii, a fost la medicul de familie de acolo, acesta i-a recomandat repaos la pat. Vazand ca starea nu s-a ameliorat timp de o saptamana (a facut injectii cu cortizon), fiind suspecta de hernie de disc a facut un RMN, dar rezultatul a fost ok. Acum are o saptamana de cand este internata si nimic, nici un efect, iar durerea i s-a mutat mai sus spre zona toracica stanga. Precizez ca i s-au facut analizele si sunt ok, control ginecologic, radiografii, etc. Astazi parca trebuia sa mai faca un RMN asupra zonei toracice. Eu va intreb, oare ce poate fi, care este cauza, sincer nu mai rezistam sa stai o saptamana in spital si sa nu stii de ce suferi, abia se poate ridica din pat, nu mai zic sa mearga, ca nu poate decat ajutata. Va multumesc, mai revin cu unele detalii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Bilutza28 (acum 12 ani)

Scuze, precizez ca durerile au fost in zona lombara dreapta iar acum sunt un pic mai sus inspre zona toracica dreapta. azi au mutat-o la interne ca cica e de competenta lor. Miercuri o duce la Livorno sa ii faca RMN-ul. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar putea fi vorba de o colică renală (ex. colica datotată unor calculi renali)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Pai nu se intelege exact... durerile sunt atat de mari incat nu poate merge?? ... sau are picioarele paralizate (ma rog, nu total, ci o usoara pareza?? ...). A vazut-o cumva si un medic neurolog? Medicii de acolo ce v-au spus?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bilutza28 (acum 12 ani)

Buna. Da durerile au fost chiar groaznice de nu putea merge. Maine trebuia sa mearga la Livorno sa faca RMN la torace, ca am zis, durerea a urcat in zona toracelui parte dreapta sub omoplat. Analize facute: RMN lombar, control ginecologic, analize sange plus sumar urina si multe alte raze....mai ramane RMN-ul asta la torace. A vazut-o neurologul, ortopedul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bilutza28 (acum 12 ani)

Va salut din nou. A trecut o luna de zile si sotia mea e in aceeasi stare, dupa ce a facut toate analizele care puteau fi facute ea se simnte la fel. I-au fost facute 3 RMN-uri (lombar, toracic, cervical), plus multe alte raze si diferite analize la sange. Durerea in timpul acesta a oscilat din zona lombara dreapta apoi a urcat zona toracica dreapta apoi o dureau amandoua zone, iar acum iar o doare jos "lombar dreapta". pe sfarsitul saptamanii trecute se simtea mai bine mergea cat decat, iar sambata a fost la un fizeoterapeut, care a pus-o sa faca un pic de miscare, parca ceva masaj, iar seara cand a ajuns acasa a luat-o o durere groaznica, abia mai putea sa mearga si de atunci iar a ramas cu o durere insuportabila, abia se poate misca. De la ce poate fi durerea aceasta? Sa fie vreun nerv sau muschi? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: