Unde as putea efectua o Vertebroplastie? si cam cat ar costa?

Hernie de disc
Intrebare postata de Amnesia cu 13 ani in urma

Am facut o examinare IRM coloana cervicala cu substanta de contrast IV.Rezultatele au fost:.Secvente efectuate:sagital T2,STIR,T1,T1 fat sat postcontrast iv,axial T2.
Rectitudinea coloanei cervicale.
Angiom atipic corp vertebral C5 (in hipersemnal STIR,hiposemnal T1,negadofil)
Fara modificari de semnal T2,fara prize patologice de gadolinium la nivelul maduvei cervicale. Fara modificari de semnal STIR la nivelul corpilor vertebrali si discurilor intervertebrale cervicale.
Discreta protruzie discala C6,necompresiva.
Concluzii:Coloana cervicala cu modificari degenerative incipiente.Fara compresiuni radiculare cervicala.
In urma acestei examinari am mers la un medic specializat in ortopedie-traumatologie si mi-a recomandata fizioterapie.am facut pana acum 5 sedinte,mai am inca 5 la SOTRM Eforie Sud( fac CDD,UUS,RUS,MDF,Ionizari ).mia zis ca am discopatie cervicala si mi-a prescris Katadolon(pe care nu l-am gasit in farmaci),Milgamma,Gabaran si Coxtral.dupa aceste tratamente mi-a spus ca imi va dat o trimitere sa fac o Vertebroplastie la Bucuresti.As dori sa stiu si eu unde anume se face aceasta interventie si cam cat m-ar costa ( am auzit ceva de vre-o 2000 de euro).Eu iau siDuphaston(ultima luna din cele 6 recomandata de medicul endocrinolog) Panangin,Aspenter si Nitromint si Nitropector la nevoie.Aceasta combinatie de pastile imi poate dauna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

parerea mea (acum 13 ani)

La Spitalul ''''Prof. Dr. Bagdasar-Arseni" unde trebuia sa fie operat Dl. Traian Basescu. Costul si programarea, dupa consultatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Plescan Iulian (acum 12 ani)

Vertebroplastia se poate efectua la Centrul de Excelenta in Cardiologie si Radiologie Interventionala Med New Life in Spitalul Delta sector 3 Bucuresti la un pret considerabil mai mic decat a-ti postat dvs.

0731771111 ( Dr. Rares Nechifor)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin_09 (acum 11 ani)

Am avut nevoie de o vertebroplastie in urma unui accident. Am avut marele noroc sa fiu indrumat de un prieten catre Brasov la Dr. Dan Suiaga. Am fost examinat si ingrijit cu cea mai mare grija, dar cel mai mult mi-a placut ca mi-a fost explicat pe intelesul meu ce inseamna operatia si ce se intampla dupa aceea (cum evoluez, cand pot sa merg, ce inseamna recuperarea). Spitalul unde lucreaza, Clinicco, este particular, dar am stiut de la inceput care este costul si la final am primit factura. Macar am scapat de stresul oare cat trebuie sa dau???
Ma simt excelent si ma revenit la o viata normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin_09 (acum 11 ani)

Am avut nevoie de o vertebroplastie in urma unui accident. Am avut marele noroc sa fiu indrumat de un prieten catre Brasov la Dr. Dan Suiaga. Am fost examinat si ingrijit cu cea mai mare grija, dar cel mai mult mi-a placut ca mi-a fost explicat pe intelesul meu ce inseamna operatia si ce se intampla dupa aceea (cum evoluez, cand pot sa merg, ce inseamna recuperarea). Spitalul unde lucreaza, Clinicco, este particular, dar am stiut de la inceput care este costul si la final am primit factura. Macar am scapat de stresul oare cat trebuie sa dau???
Ma simt excelent si ma revenit la o viata normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin_09 (acum 11 ani)

Am avut nevoie de o vertebroplastie in urma unui accident. Am avut marele noroc sa fiu indrumat de un prieten catre Brasov la Dr. Dan Suiaga. Am fost examinat si ingrijit cu cea mai mare grija, dar cel mai mult mi-a placut ca mi-a fost explicat pe intelesul meu ce inseamna operatia si ce se intampla dupa aceea (cum evoluez, cand pot sa merg, ce inseamna recuperarea). Spitalul unde lucreaza, Clinicco, este particular, dar am stiut de la inceput care este costul si la final am primit factura. Macar am scapat de stresul oare cat trebuie sa dau???
Ma simt excelent si ma revenit la o viata normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Euclid (acum 11 ani)

Vertebroplastia percutana a fost efectuata prima data, in Romania, la Spitalul Bagdasar-Arseni in 1997. De atunci se efectueaza aceasta interventie minim invaziva intr-un ritm de 4-6 pe saptamana, din fondurile spitalului, dupa programare prealabila., la sectia de Chirurgie spinala ( neurochirurgie II) Acolo este o echipa de 6 medici primari si specialisti care pot face orice interventie de acest tip, toracal , lombar si chiar cervical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asia (acum 11 ani)

nu ai raspuns cam cat ar costa aceasta operatie , cu aproximatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 8 ani)

va rog sami dati informatii despre vertebroplastie unde in bucuresti , cat costa si ce acte trebuiesc si daca la 78 de ani se poate face si care sunt riscurile. multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Malinas Steliana (acum 5 luni)

Bună ziua,am și eu o problema în urma cu 2 zile am alunecat pe scări și am o vertebra L1 fisurata...după câte zile de la incident e indicata verteroplastia?mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: