Hernie de disc raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de adrial cu 12 ani in urma

In octombrie am facut operatie de hernie de disc ;"se intervine chirurgical-fenestratie l5/s1 stanga cu foraminotomie l5/s1 stanga;se coaguleaza varice periduroradiculare compresive si se elibereaza radacina l5 stanga in foramen din aderente;discul l4 rupt cu fragment discal exteriorizat sub sacul dural paramedian stanga,migrat decliv,se ableaza;rahisinteza osoasa posterioara interarticulara". va rog frumos sa-mi explicati si mie ce inseamna toate astea. diagnosticul la externare este :hdl4 stanga operata''pareza spinala stanga si scolioza.in cat timp poate sa dispara amorteala de la picior?va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Victor Taran MDr. Victor Taran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Din pacate nu sant cunoscute varsta dv, masa corporala, inaltimea, daca ati urmat sau nu un program de recuperare post operator - lucru strict necesar. Din cele prezentate reese ca ati avut o hernie de disc avansata care a afectat nervul sciatic. Medicii neurochirurgi au facut tot ce era necesar pentru dv. Trebuie sa continuati programul de recuperare care dureaza mai mult si obligatoriu o reevaluare a modului de viata, activitate fizica etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

adrial (acum 12 ani)

am 41 ani,90 kg,1,65 inaltime iar recuperare nu am facut intr-un centru specializat.am continuat acasa exercitiile recomandate de medicul kinetoterapeut din spital.amorteala s-a mai diminuat intre timp. ce imi recomandati sa fac in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Victor Taran MDr. Victor Taran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In primul rand trebuie sa slabiti!!! Kilogramele in plus pe care le aveti sunt un mare dezavantaj!!! In patru ani de experienta in ozonoterapie am avut mai multi pacienti tratai atat post operator cat si pacienti cu hernie de disc dar care au reusit prin acest tratament sa evite interventia chirurgicala. Va pot recomanda mai multe solutii care pot fi si combinate in functie de caz ozonoterapie, infiltratii cu produse homeopate, terapie craniosacrala. Toate sunt tratamente naturale, nu au reactii secundare si cu rezultate de durata, lucru confirmat si la congresul international de Medicina Integrativa petrecut in noiembrie 2011 la Bucuresti.
Daca mai aveti intrebari astept un mesaj de la dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrial (acum 12 ani)

unde pot face acest tratament si cat costa o sedinta?l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 12 ani)

va recomand recuperare medicala intr-un serviciu specializat sub supraveghere deci luati legatura cu un medic de recuperare nu neglijati ca recuperarea este foarte importanta si apoi continuati si acasa exercitiile care sunt diferite de ce vi s-a aratat la spital. eventual daca aveti si posibilitati faceti si acupunctura ,sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 12 ani)

va recomand recuperare medicala intr-un serviciu specializat sub supraveghere deci luati legatura cu un medic de recuperare nu neglijati ca recuperarea este foarte importanta si apoi continuati si acasa exercitiile care sunt diferite de ce vi s-a aratat la spital. eventual daca aveti si posibilitati faceti si acupunctura ,sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinav (acum 12 ani)

Buna ziua !
Practic diferite sporturi, aerobic, pilates, Kangoo Jumps.Dar m-am accidentat , stupid acasa, facand exercitii in plus.
De vreo 3 saptamani am o durere in partea lombara , jos, Fac pauza de la antrenamente de o saptamana, fac acupunctura, si infiltratii cu produse homeopate.Durerea nu a fost foarte puternica, dar exista si am hotarat sa iau pauza. Mentionez ca ma simt mult mai bine daca fac usoare exercitii , decat daca stau toata ziua in pat.Sunt programata si la MRN
iNTREBARE:
Exista posibilitatea sa nu am hernie de disc ( nu vreau sa pun raul in fata)si sa fie ceva trecator?

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ghita Pop (acum 7 ani)

Si eu ma confrunt cu asemenea probleme la început faci o întindere sau ruptură de mușchi tratată în grabă apoi o discopatie lombară se tratează cu calmante antiinflamatoare putin repaus si inapoi la munca după care am făcut si hernia mă recuperez incet si-mi promit să nu-mi bat joc de sanatate succes si dumneavoastra

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: