Certificat medical dupa operatie hernie disc raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de Mary Coconet cu 12 ani in urma

Buna ziua,
In urma unui examen RMN am fost diagnosticata cu multiple hernii intraspongioase toracal inferior. Spondilodiscita acuta L4-L5, disc intervertebral deshidratat L5-S1, L3-L4 cu ruptura partiala de inel si mica herniere T8-T9. Discopatii compresive radicular L4 bilateral si L5 stanga. Am fost operata in luna august:Hemilaminectomie L5 partial L4 stanga si discectomie L4 si L5 stg. Infectie cu stafilococ epidermis dupa biopsie-tratament antibiotic. Intrebarea mea consta in faptul:este suficient doar biletul de iesire din spital cu recomandarile (care mi se par putine ac***a in vedere gravitatate operatiei) necesar la cabinetul de medicina muncii de la servici, pt a fi scutita de efort fizic ? Am inteles ceva despre un certificat medical cu recomandari stricte...dar dr-ul care m-a operat spune ca nu a eliberat asa ceva. Ma puteti ajuta cu o informatie in acest sens?
Va multumesc frumos!
Mary Coconet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi bine sa va prezentati cu biletul de externare (biletul de iesire sau scrisoarea medicala) la medicul de medicina muncii, ce are responsabilitatea de a evalua capacitatea dvs de munca in relatie cu starea de sanatate, de a propune adaptarea activitatii la locul de munca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

Mary Coconet (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns!
M-am intalnit cu medicul de la firma unde lucrez si mi-a spus ca imi trebuie un certificat medical in care medicul care m-a operat trebuie sa scrie exact ce efort fizic am voie sau nu sa fac(dar care nu vrea sau nu poate sa mi-l dea).
Din pacate acest diagnostic nu o sa dispara niciodata, din contra. Am facut prima data RMN lombar in 2010-ianuarie, si atunci nu era de operat decat L4-L5.......si tot ce a aparut pe parcurs este datorita efortului fizic de la servici...asta este ...sper sa fie suficient biletul de iesire , desi mi se pare o chestie stas care se practica, foarte subtire pt o coloana asa deteriorata..
Numai bine va doresc, Mary Coconet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Eu nu am auzit niciodata de un astfel de certificat. neurochirurgul are datoria de a va stabili diagnosticul si de a va trata. Medicul de medicina muncii stabileste ce si cum in legatura cu capacitatea de munca, nu ar fi normal asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Coconet (acum 12 ani)

Buna ziua Mihaela!
Ironia este ca nici medicul care m-a operat spune ca nu auzit de asa ceva,,,,dar exista un dar ,,,,,medicul de la firma unde lucrez spune ca imi trebuie acest certificat medical scris de "manuta" dr. neurochirurg exact cu recomandarile care mi le spune mie de fiecare data cand ma duc la control..
Sa nu fac efort fizic deloc , sa ridic 1kg intr-o mana si 1 kg in cealalata etc, sunt o gramada de restrictii pe care mi le spune doar verbal.
Si se cam bat cap in cap cu biletul de iesire din spital,care are niste recomandari interpretabile...
Oricum eu iti multumesc de raspuns si iti doresc o zi minunata!
Mary Coconet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: