Am mare nevoie de ajutor

Hernie de disc
Intrebare postata de andronescumariana cu 12 ani in urma

Buna seara.In urma unui tomograf, deoarece sotul meu nu a suportat RMN-ul, i s-a pus urmatorul dignostic:
scolioza lombara dextroconcav
osteofite lombarel3-l5
pensarea spatiului iv. l4-l5 si l5 - s1
hernie de disc medio laterala stanga la l4 si l5
artroze sacro iliace bilaterale
artroze intervertebrale lombare. A fost la dr neurochirurg care a spus ca trebuie neaparat operatie si schimbarea locului de munca, ceea ce este foarte greu in ceste timpuri pe care le traim.Sansele ar fi de 50%. Sotul meu nu vrea sa auda de operatie. Are 50 de ani, 183cm si 107 kg. Va rog mult sa-mi dati o alternativa la operatie. Doamne ajuta. Multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

mary (acum 12 ani)

alternativa ar fi schimbarea stilului de viata si tratarea corespunzator a acestei afectiuni .....operatia ramane ultima solutie daca dupa un tratament corect nu vor fi rezultate( bineinteles in timp sa nu asteptati sa se refaca imediat .)1- in primul rand scaderea in greutate adica 107 kg este mult ,10 -20 kg in minus deci nutritionist (fara paine ,dulciuri ,sucuri,prajeli ,doar fructe -salate -peste -carne pui curcan si vitel ,iaurturi cereale si nimic dupa ora 7 seara doar apa iar in cursul zilei 1,5 kg apa plata cu lamaie .
2-tratament de recuperare de 2 ori pe an fizio -masaj -kineto-acupunctura.

3-tratament antiinflamator de la medicul neurolog .
4-soare -plaja -nomol-statiuni balneocimaterice in concedii
5-fara efort ,frig ,curent ,.
6-exercitii speciale de 2-3 ori pe saptamana macar
daca respectati acest stil de viata categoric va veti simti mai bine pt ca rezultatul rmn-lui nu este prea bun daca hernia de disc ar fi operata in caz ca se agraveaza tot nu va-ti simti mai bine deoarece aveti si o artroza sacrala si o degenerare a discurilor pe care operatia nu o rezolva pt ca acele discuri sant uzate .deci care sunt simtomele neurologice actuale ?exista amorteala si durere pe picioare ,calcai ,durere,anchilozare ,mers dificil ?ce va determinat sa considerati o problema? pt ca doar durerea nu reprezinta o urgenta chirurgicala ,sanatate si succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andronescumariana (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru tot. Asa este il doare extrem de tare piciorul stang, durerea porneste de la fesa in jos pana la calcai, ii amorteste piciorul stang si uneori mana dreapta, mersul este greoi. Multa sanatate va doresc si nuami bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: