Champix raspuns medic

Fumatul
Intrebare postata de Horica 2 cu 13 ani in urma

As dori sa stiu ce efecte secundare are acest medicament, Champix? As fi recunoscator daca un medic, evantual doamna Dr. Manuela Magdau ( am obs ca dansa raspunde des la acest subiect si este si de speciaitate) ar putea sa-mi raspunda la aceasta intrebare.
Fumez 2 pachete de tigari tari pe zi, simt ca nu imi mai fac bine, dar nu reusesc sa le las, am citi prin forum despre medicamentul Champix si am cautat la noi in oras in farmacii, nu exista in stoc si se aduce doar la comanda ac***a un pret destul de ridicat, 180,00-200, 00 Ron si ca se elibereaza doar pe baza de prescriptie medicala. Faptul ca e atat de scump si se aduce doar la comanda, m-a facut sa ma intreb care or fi efectele sale adverse? In acelasi timp as dori sa mai stiu daca intradevar este eficient si daca este necesara monitorizarea de catre un medic ( de ce specialitate?) pe parcursul tratamentului?

Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (60)

Horica 2 (acum 13 ani)

Deci, nu stie nimeni nimic de Champix?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme, dar am fost f. ocupata si nici nu mi-am mai controlat mesajele.
Acest medicament este f. eficient in sevrajul la fumat. Cel mai bine, si cel mai rentabil ar fi sa intrati in programul national antifumat. Vi se va prescrie cel mai potrivit tratament pt. dvs, dar intr-adevar, dintre medicamentele disponibile in acest program, acesta se pare ca e cel mai eficient. In orice caz, nu stiu din ce oras sunteti, dar in Cluj, ca sa intri in program, trebuie sa platesti acum in jur de 100 RON (din cate stiu eu , pt. ca nu ma ocup de asta), deci cu mult mai putin decat daca trebuie sa-ti cumperi medicamentul, pt. ca programul este subventionat de stat. Inca pana in urma cu cateva luni a fost gratuit...
In orice caz, inafara de asta, esti urmarit de un medic specialist pneumolog si, orice simptome secundare ai, poti sa apelezi la medicul care te urmareste. Problema e ca si in Cluj nu este decat o doamna doctor care se ocupa acum de acest program si , posibil ca orasele mai mici sa stea mai prost... Trebuie sa va interesati in serviciul de pneumologie din orasul dvs.
Trebuie , obligatoriu sa lasati fumatul daca nu doriti sa riscati diverse boli pulmonare si nu numai, inclusiv cancer. Oricum, sa stiti ca nu puteti reusi decat daca sunteti f, hotarat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Fumatul.

Horica 2 (acum 13 ani)

Va multumesc pt raspuns si sunt convins ca si timpul dvs este limitat.
Sunt din Oradea, impreuna cu sotia am fost acum un an jumate la spitalul TBC si ne-am inscris la program, urma sa fim contactati cand incepe , dar nu ne-a mai cautat nimeni, am mai sunat noi sa ne interesam , dar am primit acelasi raspuns cum ca vom fi contactati. Amandoi am avut mai multe tentative nereusite de a ne lasa, cred ca nu avem suficienta vointa, motivati suntem : eu nu ma mai simt bine, obosesc repede, am dureri de stomac si cap dupa ce fumez, mai si tusesc plus ca merg lunar 600 ron numai pe tigari in familie. Oricum tratamentul cu acest medicament e mai ieftin decat aruncam pe tigari lunar. La farmacie mi s-a spus ca daca comand il pot cumpara si fara prescriptie medicala. Inainte sa incepem vroiam sa stiu care sunt posibilele efecte adverse si in ce cazuri/ afectiuni nu este indicat , pt ca la farmacie nu au putut sa-mi dea un prospect si alte informatii. Am gasit un site in engleza despre acest medicament si si acolo se subliniaza faptul ca trebuie sa fii monitorizat de un medic pe parcursul tratamentului.
Voi mai merge la spitalul Tbc de la noi sa vad, daca totusi putem rezolva problema acolo, dar daca raspunsul va fi tot nu, putem incepe tratamentul pe cont propriu ? eventual daca sunteti de acord sa tinem legatura pe forum cu dumneavoastra sa ne indrumati daca e nevoie?
Va multumesc inca odata .
Cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr.Andrada Florian (acum 13 ani)

va astept marti 15.02.2011.ora 13.30 la spitalul tbc Oradea pe d-voastra si sotia pentru consultatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Horica 2 (acum 13 ani)

Va multumesc doamna Dr. Andrada Florina, vom veni negresit. Doamne , cat ma bucur ca am postat pe acest forum!
Credeam fie ca sunt prea multi oameni inscrisi in program, fie ca nu s-a mai facut tinand cont de problemele financiare care sunt in toate domeniile.
Cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valesolove (acum un an)

Recomand cu convingere acest produs!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea.C (acum un an)

Cum ati tolerat medicamentul? Ati avut ceva reactii adverse?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela dascalu (acum 13 ani)

da este foarte bun pentru_ca lam folosit si eu daca vrei til procur eu nr meu de telefon este 07586707116 eu locuiesc an londra poti sa_mii scrii mesaj sau email si te ajut eu fumam 2pachete si 4tigari trimitemi email sau mesaj pe nr meude telefon si eu ati procur medicamentele cu drag daniela adresaemail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ma bucur ca v-a raspuns d-na dr. Andrada Florian pe care o cunosc si v-o recomand!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Horica 2 (acum 13 ani)

Da, sotia a fost foarte incantata si optimista dupa intalnirea cu doamna Dr. Andrada Florian, eu din pacate nu am putut lipsi de la munca, dar recuperez maine : ). Noi dupa ce ne-am inscris pe lista de asteptare in campania STOP FUMAT, am renuntat sa mai incercam, ne gandeam dupa cum am spus si mai sus fie ca sunt prea multi oameni inscrisi sau bolnavi care au prioritate , fie ca nu se mai face. Acum se plateste 100 ron, dar sa fim sinceri tot e mai ieftin decat sa fumezi. Printre altele am aflat ca champix nu e singurul medicament folosit in usurarea sevrajului de nicotina si ca tratamentul trebuie individualizat, deci inca o data ma bucur ca am cerut informatii pe acest forum si ma bucur ca doamna doctor ne-a programat, nu era indicat sa ne apucam de tratamente pe cont propriu, de exemplu sotiei i-a fost recomandat zyban in urma consultatiei si nu champix.
Speram sa reusim acum sa devenim din nou nefumatori si credeti-ma, imi este rusine ca nu am vointa necesara sa renunt singur si ca am nevoie de ajutor, dar mai bine cu rusinea si sa reusesc , decat cu orgoliul si sa nu reusesc. Pana la urma fumatul este o boala cronica!
Cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANIELA (acum 13 ani)

Sa ai incredere in champix.Eu fumez de 20 de ani si doream sa renunt la fumat, dar nu am facut nici un demers.In luna ianuarie, am luat hotararea de a renunta la viciu, dar am constientizat ca nu pot fara ajutor deoarece aveam dependenta nicotica f. mare.Am luat legatura cu doamna doctor care se ocupa de acest program si de la 2 pachete pe zi, in prima saptamana am ajuns la 7 tigari, iar a doua 2 tigari si din a treia deloc.Nu am intrat in sevraj, nu am avut stari de greata decat de vreo doua ori cand am luat medicamentele fara sa mananc inainte.Acum am o luna de cand nu mai fumez, ma pot abtine cand altii fumeaza langa mine(asta era pericolul) si chiar ma deranjeaza fumul altora.
SUCCES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

am citit problemele dumneavoastra si eu am aceeasi problema .fumez de vreo 13 ani si o singura data am reusit sa ma las . Acum 9 ani cand am ramas ansarcinata dar dupa 1 an si 4 luni leam luat anapoi. De atunci nu mai reusesc sa ma las deloc am ancercat si nicoret guma si plasturi si nu reusesc .Fumez un pachet la 2 zile dar din acelea tari .Va rog ajutatima sa renunt la acest viciu .VA MULTUMESC MULT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emy (acum 13 ani)

Buna ziua doresc sa stiu si eu daca pentru cei din localitatea Hunedoara exista vrun centru STOP FUMAT sau va rog sa imi spuneti si mie unde ma pot adresa pentru a ma lasa de fumat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va puteti adresa la Spitalele de Pneumologie din orasele voastre, sau la Dispensarele TBC, deci in orice locatie in care lucreaza pneumologi. Doar pneumologi sunt pregatiti pt. acest program (din cate stiu eu), insa nu toti, in fiecare spital este cam unul sau doi doctori care se ocupa de aceasta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

Intr-adevar, Champix este foarte eficient, mi-a fost recomandat si mie pe vremea cand programul Stop fumat era gratuit, am respectat cu strictete toate indicatiile medicului pneumolog, am participat la toate intalnirile cu psihologul programului, n-am avut niciun fel de probleme cu sevrajul nicotinic si am reusit sa scap de acest viciu, dar..........am facut gresala vietii mele: ca sa-mi demonstrez ca nu mai sunt dependenta de tigari, am fumat ..o tigara! Si acela a fost inceputul, m-am intors de unde am plecat! Deci sfatul meu: fiti mereu in garda, daca ati reusit sa scapati de acest viciu, pentru ca nu exista DOAR O TIGARA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Niciodata, sub nici o forma, pt. nici un motiv , daca te-ai lasat de fumat, NU mai aprinde tigara!! Niciodata un " fost fumator " nu mai este ca un "nefumator", deci te vei reapuca imediat de fumat. Asa ca, sa va considerati intotdeauna bolnavi de acest viciu, chiar daca nu mai fumati de 20 de ani!!!
Acum, Rodica, trebuie s-o iei de la capat, dar s-ar putea sa-ti fie si mai greu de data asta! Iti recomand , totusi, sa perseverezi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 12 ani)

Sunt din Bucuresti, am 31 de ani si am reusit sa stau departe de tigari cam 3 luni; din pacate in tot acest timp gandul mi-a fost la ele se pare pentru ca, pe fondul unei situatii dificile, atat la nivel personal cat si profesional am scapat din nou boii...de circa o saptamana fumez si nu sunt sigur ca mai am puterea s-o iau de la inceput. Desi, daca am reusit 3 luni ar trebui sa-mi iasa din nou...
E a doua oara cand mi se intampla acest lucru - cateva luni fara urmate de recadere. Cu toate astea, doresc foarte mult sa scap de mizeria asta de obicei prost.

Ma intreb daca ar trebui sa-mi fac viata mai usoara cu Champix?
Citeam undeva de efecte destul de serioase depresive iar asta m-a impiedicat sa dau fuga la farmacie sa cumpar tratamentul.
Pe de alta parte, se pare ca problema mea nu consta in abiolitatea de a intrerupe ci de a mentine...iar aici banuiesc ca Champix nu ma poate ajuta.
Sfaturi? Experiente personale similare?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 12 ani)

Buna seara,
Sunt din Alba Iulia si chiar astazi m-am inscris in programul STOP FUMAT. Mi-a fost dat tratamentul cu Champix. Sunt putin ingrijorata in privinta efectelor secundare, dar sunt optimista si cu siguranta totul va fi bine. Insa, trebuie sa recunosc, exista o oarecare teama si de aceea as vrea sa-i rog pe cei care deja au luat acest medicament sa vorbeasca despre perioada de tratament, cum s-au simtit si ce reactii adverse a avut Champix asupra lor. Am citit prospectul, am vazut ca sunt foarte multe astfel de reactii, dar totusi am nevoie de incurajare.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 12 ani)

buna te salut din japonia si eu fumez 2 pachiete de tigari pe zi am 24 deani de cand fumez cit tip ai facut tu tratametul 3 luni sau mai mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 12 ani)

Am revenit, dupa cateva luni, timp in care m-am tot documentat si am citit experientele altora. Sunt hotarata sa incep din nou lupta cu tigarile. Motivul pentru care am amanat atata vreme este unul financiar, deoarece la noi in oras nu mai exista acest program antifumat, din lipsa de fonduri, am decis sa-l fac pe cont propriu. Deocamdata am inceput cu o cutie de Champix, azi e a cincea zi si nu simt nicio diminuare a dorintei de a fuma, dimpotriva, parca fumez mai mult. As dori sa stiu daca are efectul scontat in cazul in care nu reusesc sa fac tratamentul complet de 3 luni. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3