Cum pot scădea febra?

Febra
Intrebare postata de Ioana cu 3 luni in urma

Bună ziua! De 3 zile prietenul meu are următoarele simptome:
- mucus verde- maro din nas și piept
- nas înfundat
- tuse productivă
- dureri în piept
- febră peste 39 grade Celsius
- frisoane

Suntem în vacanță în afara țării și deși avem asigurare medicală, nu a fost de acord să mergem la spital.

Ca tratament a luat de 3 zile următoarele:
- ibuprofen alternat cu paracetamol odată la 4h (chiar și așa a continuat să facă febră 39)
- ACC long 600 mg 1 comprimat/zi
- antibiotic Xifia 400 mg 1 comprimat/zi (astăzi este a 3-a zi de antibiotic)
- algocalmin 1 comprimat la febra peste 39,3
Cu toate acestea, continua să facă febra, nu scade cu nimic sub 37,5.

Ne întoarcem în țară abia peste 2 zile. Ce pot face până atunci?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Va putem oferi cateva sugestii generale pentru a incerca sa scadeti febra pana cand ajungeti la medic, insa consultul este esential.

1. Asigurati-va ca este bine hidratat. Poate bea apa, sucuri naturale sau ceaiuri pentru a combate deshidratarea.

2. Aplicati comprese reci pe fruntea, gatul si in zona incheieturilor. Ele pot ajuta la scaderea temperaturii corporale.

3. Incercati sa mentineti o temperatura confortabila in camera, nu prea cald sau prea rece.

4. Permiteti-i sa se odihneasca si sa doarma suficient pentru a-si intari sistemul imunitar.

5. Evitati efortul fizic si ramaneti la pat pentru a permite organismului sa lupte impotriva infectiei.

6. Oferiti-i hrana usoara, cum ar fi supa de pui, care poate oferi nutrientii necesari pentru a se recupera.

7. Faceti gargara cu apa calda si sare pentru a ameliora durerile si inflamatia in gat.

Este important sa retineti ca acestea sunt doar sugestii si nu inlocuiesc consultatia medicala profesionala.

Recomandam sa consultati medicul cat mai curand posibil pentru diagnostic si tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/febra-recurenta-cauze-si-simptomatologie_19590

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: