Transpiratie abundenta la cap zi si noapte

Diverse
Intrebare postata de canada cu 13 ani in urma

Buna ziua am o intrebare pentru un medic. Nu am fost bolnav niciodata dar de vreo doua saptamini transpir abundent la cap la ceafa ziua daca muncesc si noaptea cand dorm, daca ma odihnesc (dorm) mai mult de 8 ore ma trezesc cu o durere exagerata de cap (ceafa) va rog daca aveti cunostinte de cauza spunetimi ce poate sa fie am 35 de ani Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Ionescu (acum 13 ani)

Simptomul "transpiratie la ceafa in timpul somnului" apare des la dereglarea calciului sau lipsa de siliciu organic (aflat in cerelale integrale) insa nu numai de la asta. Acest lucru nu inseamna ca lipseste calciul din mancare sau intestine, ci ca este dereglat la nivel celular.
Simptomul "durere de cap dupa somn mai indelungat" apare din cauza ca nu este sanatos atunci
cand capul sta prea mult la orizontala caci se produce o congestie la nivel celebral, in special la anumite constitutii. Exista spre exemplu oameni care au dureri de cap numai dimineata la weekend
tocmai din cauza ca dorm mai mult atunci.
Incercati sa dormiti cu spatele la 25-45 de grade fata de orizontala, este mult mai sanatos in general si durerile de cap pot disparea caci se elimina congestia. 90% din atacurile cerebrale s-ar putea evita daca oamenii ar dormi asa caci cele mai multe apar dimineata la trezire. Ridicati partea grilajului de la saltea daca dispuneti de un astfel de grilaj, daca nu introduceti ceva sub saltea.

Amandoua simptomele aparute simultan insa sunt tipice numai unui singur remediu homeopat care va poate vindeca de aceasta dereglare aparuta.
Consultati deci un medic homeopat cu experienta, mai ales ca ma indoiesc foarte tare, ca vi se poate gasi la fel de usor un remediu vindecator si in alta medicina.
Mai pot exista si alte cauze la nivel fizic, insa cu remediul homeopat potrivit nu conteaza exact de la ce a aparut dereglarea pe plan fizic.
Simptome nu apar insa fara o cauza psihosomatica: griji, stres, anxietate, emotii etc. Trebuie sa vedeti ce va deranjeaza in ultimul timp la acest nivel. Acela este factorul declansator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maia (acum 12 ani)

Buna ziua! cred ca este vb despre MENOPAUZA.consulta te rog un medic.sa auzim de bine! adresa mea de mess este [email protected]

o zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

e barbat :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abc (acum 10 ani)

:)))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

canada (acum 10 ani)

poate a intrat ea in menopauza...din lipsa de ...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neacsu alina (acum 9 ani)

am 39 ani si am aceleasi probleme poate puteti sa imi spuneti ce se intampla cu mine mai ales ca pana la aceasta varsta nu am avut astfel de probleme.V-as fi recunoscatoare dc as fi sfatuita ce sa fac pt ca transpiratia este chiar excesiva deranjant de excesiva!sau puteti sa imi spuneti ce analize as putea sa fac!Ma ingrijoreaza faptul ca pana acum nu am avut astfel de problema mai ales ca ,au fost veri mult mai toride si nu transpiram deloc!va multumesc ,astept un raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Veronica (acum 8 ani)

O transpiratie foarte abundenta in zona capului si partii superioare a corpului, la intervale mici, ziua si in special noaptea, dupa o stare gripala cu tuse prelungita, cu expectorare anevoioasa, fara febra, tratata empiric la inceput si ulterior cu LEVOFLOACIN 500 mg. Mentionaz ca iau medicamente pentru inima (hipertensiune, inlocuirea valvei mitrale cu una bovina, subtierea sangelui), hypotiroidie (levothyroxine), cholesterol, restlegs (ropinirole HCL), de multi ani, fara manifestarile sus mentionate!
Am devenit foarte sensibila la aer conditionat, vant si temperatura rece. Am avut pneumonie (am facut ambele vaccine) si COPD rezolvat integral.
Trecerea de la transpiratie puternica (cu par ud), la starea normala de temperatura, necesita schimbarea vestimentatiei si acoperirea capului din cauza senzatiei de frig! Multumesc anticipat pentru ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lidia (acum 2 saptamani)

Salut, ma numesc Lidia, sint de la chisinau, am fix aceleas probleme c si mata, ATI gasit ceva rimedio naturale, va puteti impartasi si cu mine, mersi din suflet, astept.

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Savu sabina (acum 8 ani)

Transpir in timpul nopți si m-a mănâncă pielea capului(prurit)?.Ce poate fi?.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Savu sabina (acum 8 ani)

Transpir in timpul nopți si m-a mănâncă pielea capului(prurit)?.Ce poate fi?.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 7 ani)

asi vrea sa stiu cum sa scap de transpiratia din ceafa. e insuportabila.
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: