Câți medici tratează lucrurile cu seriozitate?

Diverse
Intrebare postata de sorinc cu 10 ani in urma

Buna ziua,

Am fost pina acum la zeci de medici, dar mai mult de 2-3 analize fiecare nu stia.
Aceasta aplicatie software //sfatulmedicului.ro/autoevaluarea-sanatatii o recomand insusi medicilor, pentru a pune diagnosticul.
Este mai complexa decit orice medic specialist sau generalist la care ati merge.
Din pacate, medicii insusi se rusineaza sa o foloseasca, desi le-ar fi de mare folos in punerea diagnosticului, in schimb prefera metoda lautareasca, dupa ureche, in care recomanda 2-3 analize pe care le-au tot dat in ultimii 20 de ani tuturor pacientilor, dupa care oamenii sunt depasiti si paseaza pisica in curtea altui medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

cred ca exagerati putin. medicii nu stiu doar 2-3 analize pe care le-au dat in ultimii 20 de ani la toti pacientii. este o facultate grea, de 6 ani urmata de minim 5 ani de specializare. formarea profesionala a medicului este cel mai complex proces precum si cel mai lung, comparativ cu studiile necesare pentru a deveni specialist intr-un alt domeniu. si in ziua de azi, chiar si in romania se introduc incetul cu incetul protocoale de diagnostic si tratament, aceleasi cu cele utilizate in strainatate, asa ca totul este organizat, si nici departe *dupa ureche*

aplicatia pare interesanta, dar sunt curioasa cum o folositi in conditiile in care trebuie sa raspundeti la intrebari de genul: ficatul e marit de V? inima e marita de V? cum estimati dvs dimensiunile ficatului si a inimii? se pare ca *din pacate* tot la medic trebuie sa ajungeti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Nu exagerez, am deja peste 50 de medici la care am fost in ultimii ani, daca doriti pot sa le listez numele pe site. Nu contest ca e o facultate grea, desi standardele in general in educatie, au scazut enorm in ultimii 20 de ani si continua trendul acesta. Aplicatia am recomandat-o medicilor, pentru a se ghida dupa ea cind pun tratamentul. I-ar ajuta sa puna diagnostice nu sa lase oamenii sa se chinuie si sa duca boala pe picioare singuri. In fond ei sunt responsabili de viata unor oameni, nu se joaca cu cartofi sau robineti. Orgoliul lor ii impiedica sa foloseasca calculatorul, si software-ul de tip sisteme expert. Ei "au totul in minte", adica mai nimic. Cu trecerea anilor, cunostintele lor acumulate in facultate s-au diminuat simtitor. In schimb se ghideaza dupa statistici si dupa fler,ceea ce nu mai e stiinta ci ghiceala in bobi, zaț de cafea. sau ce vreti dvs. Ati spus "din pacate tot la medic trebuie sa ajungeti" - asa este, trist adevar, tot la niste incompetenti fara omenie, indiferenti si blazati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

acum exista o problema, pe care am intalnit-o de nenumarate ori. daca un medic vrea sa caute informatii intr-o agenda medicala (este absurd sa crezi ca o persoana reuseste sa stie dozele si gramajul tuturor medicamentelor existente pe piata) pacientul incepe sa se uite banuitor - vai, nu stie, nu are experienta, trebuie sa ma duc la altcineva..

orice medic responsabil cauta informatii, chiar daca nu de fata cu pacientul, tocmai pentru a evita situatia descrisa mai sus. dar cand ajungem acasa ne asteapta tratate de medicina si ghiduri si, de ce nu, sursa nesfarsita de informatii pe care o reprezinta internetul

am avut ocazia sa fac practica in 2 spitale din germania, dintre care unul era centru universitar. ati fi surprins, dar in afara de conditiile de cazare, care erau deosebite, interesul medicilor pentru pacienti era 0. in afara de o vizita care cuprindea in 45 minute 30 de pacienti, medicii stateau in camera lor de garda, in fata calculatorului, prinsi in *hartogaria* electronica. daca spuneti ca medicii nostri sunt indiferenti, va invit sa mergeti in strainatate, sa vedeti cum o studenta in anul IV, care abia leaga 2 cuvinte in germana este pusa sa faca 6 internari pe zi (in ziua respectiva eu eram singurul *cadru medical* cu care acei pacienti veneau in contact). nici macar in momentul in care eu semnalam ceva patologic nu mergeau sa vada ei despre ce este vorba, aveau perfecta incredere in simtul meu clinic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Deocamdată nu nemții sunt pe primul loc în Europa la cazurile de cancer si infarct, ci Romania, in ciuda conditiilor desebit de bune pe care ni le ofera sistemul medical romanesc, in pofida atentiei pentru pacient si a medicamentelor compensate, a grijii neobosite a statului pentru sanatatea natiei noastre.
Pe de alta parte nu cred ca, de exemplu, spitalul unde a fost operat Schumacher (in Franta ce-i drept) are aceiasi medici pe care i-ati vazut in Germania. Oricum, nu trebuie sa justificam haosul si erorile, malpraxisul autohton, ca "uite ca se intampla si la case mai mari, in Germania, UK, etc"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

nemtii nu sunt pe primul loc la infarct pentru ca la ei orice infarct e adus cu elicopterul la un centru de angioplastie (si au mult mai multe asemenea centre decat noi) si problema se rezolva in 90 de minute de la diagnostic. romania nu are infrastructura medicala necesara pentru o asemenea abordare

iar in ceea ce priveste cazurile de cancer, romanul sta acasa pana in ultimul stadiu, pana nu mai inghite mancarea deloc, chiar daca avea sange in urina sau scaun de 3 ani, pentru ca i se parea ca e normal sau ca nu e prea grav..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

In ce priveste cancerul nu este asa, nu pot sa cred ca nu ati auzit de numeroasele cazuri de pacienti care se investigheaza ani de zile si sunt plimbati ba la RMN, ba la ecograf, ba la radiografie, ba la CT, ba la neurolog, ba la internist, ba la ORL, ca in final sa fie trimisi la pshiatru cu diagnosticul de sindrom anxios. Si bietul pacient dupa ani in care cheltuieste o gramada de bani si face zeci de analize afla ca de fapt are cancer. Veti intra curind in acest sistem, atunci cind veti profesa ca medic in spitalele patriei si veti vedea astfel de cazuri de oameni fara diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

aveti dreptul la o parere, insa eu va vorbesc din prisma experientei din spital, pentru ca am vazut nenumarate cazuri care vin in stadii terminale

am un link pentru dumneavoastra, o parere a unui medic din strainatate referitor la situatia din romania

***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Solidarizarea cu cei care fac malpraxis si duc astfel pacientul la moarte inseamna complicitate la crima si se pedepseste penal (sau AR TREBUI pedepsita penal).
Pe de alta parte eu am o intrebare pt dvs: cind v-ati ales meseria de medic ati facut-o pentru ca doreati sa va imbogatiti sau pentru a salva vietile oamenilor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

inteleg ca aveti anumite frustrari insa acesta nu e un motiv sa ma atacati. asa cum aveti dvs dreptul la o parere, am si eu dreptul la una

si da, abia astept ca dupa 6 ani de facultate sa am un salar de 10 milioane. e aur curat, imi trebuie doar 2 ani de rezidentiat, ulterior ma pot pensiona la cati bani am pus deoparte. si sa nu indrazniti sa imi vorbiti de spaga, pentru ca nu toti medicii sunt la fel si eu nu intentionez sa apelez la asemenea lucruri murdare

faceti dumneavoastra medicina, ca sa va loviti de sistem si de conditiile din spitale (atat diagnostice cat si terapeutice) si poate o sa va schimbati parerea despre medici

pana atunci, as aprecia sa nu mai adoptati aceasta atitudine in discutiile cu mine. nu ma cunoasteti, nu stiti eforturile pe care le-am depus in facultate si in fond, eu nu v-am gresit cu nimic. tot ce am facut a fost sa va expun niste informatii pe care puteti sa le luati in considerare sau nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Nu vă atac, doar v-am pus o intrebare. Daca nu va place sistemul de ce nu incercati sa-l schimbati? Daca va tot solidarizati cu incompetentii, spagarii, escrocii si infractorii din sistem, veti sfirsi prin a fi integrata perfect. Faceti curatenie in propria curte.
Vorbiți despre ticăloșiile sistemului, nu le băgați sub preș!
Cât priveste salariul de 10 milioane, acesta e doar un caz nefericit, dar ia gânditi-va la acei prof.univ. din ORL sau alte discipline care isi fac fiul prof.univ in aceeasi specializare si creaza o dinastie de familie si o clinica in care cîștigă 1000 EUR pe zi si in care bietii pacienti sunt programati pe banda rulanta, operati si expediati in 15 min. Si nu e un caz singular. Ce parere aveti, va solidarizati si cu dînșii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Referitor la facultatea dificilă pe care ati facut-o, tot respectul pt. dvs. daca imi spuneti si mie la ce boala/boli si ce analize trebuie facute pt. urmatoarele simptome

- in 2009 dermatita seboreica pe scalp si care semana cu psoriazis si care se intindea pe tot scalpul si spre tâmple, cu descuamarea pielii
- viroza respiratorie virulenta cu 2 luni de stat la pat
- din 2010 ganglioni inflamatorii la axile si la gît care dureaza aprox 1 an pina sa cedeze in durere, dureri la ridicarea bratului
- din 2012 slabiciune musculara la maini si picioare, tremur, pulsatie a muschilor
- mîinile si picioarele amortite, dimineata dupa trezire
- dureri de oase si articulatii, senzații de frig
- din 2012 oboseala cronica, uneori dificultati in a vorbi, a ma concentra, a lucra, a ma coordona
Precizez ca am 33 de ani.
Ce vă indică tot acest tablou de simptome?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

v-am mai raspuns la alte postari, va invit sa cititi comentariile mele. v-am spus ca mie mi se pare o boala reumatologica. v-am spus si de rmn coloana si parca am raspuns si la o postare legata de diabet

nu inteleg daca mai aveti acum adenopatii. oricum la adenopatii care persista merita cautata o cauza - inclusiv boli ifnectioase precum toxoplasmoza, boala muscaturii de pisica, borrelioze, HIV etc etc. am inteles ca ati facut deja analize si ati exclus hemopatiile maligne. daca ganglionii inca sunt mariti de volum se poate face o biopsie

oboseala cronica poate fi o consecinta a stilului de viata nesanatos. incercati sa consumati fructe, legume proaspete, sa faceti sport si sa luati suplimente vitaminice. e posibil ca asta sa fie solutia la problemele dvs, mai ales pt ca stiu ca ati fost investigat de mai multe specialisti

daca sunteti obez puteti incerca o polisomnografie ca sa vedeti daca nu aveti apnee de somn (mai ales daca sforaiti noaptea)

tremuraturile, amortelile pot fi o consecinta a lipsei de calciu - mai putina cafea, suplimente si alimentatie corespunzatoare

senzatia de frig, tulburari de concentrare, oboseala cronica se pot intalni si in boli endocrinologice. hormoni tiroidieni si daca aveti o hiperpigmentare a pielii puteti investiga si un eventual Addison (insuficienta corticosuprarenaliana)

in fine, nu aveti simptome coerente, convergente spre un anumit diagnostic si probabil de asta vi s-a recomandat psihoterapie (din cate imi amintesc din postari)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

rmn-ul cerebral arata si problemele cu vasele de singe de la cap sau trebuie facut doppler cerebral?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Banuiesc ca o intrebare atit de elementara despre cum se pot depista cheagurile de singe la cap nu e greu de raspuns pentru cineva care a facut o facultate atit de grea. Totusi astept inca un raspuns...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

pentru evaluarea vaselor cerebrale se recomanda angio rmn. ecografia doppler in romania se utilizeaza pentru vasele mari ale gatului. sunt centre in care e utilizata pentru evaluarea poligonului lui willis (cerc vascular de la baza creierului), dar nu reuseste sa arate decat vasele mari. abia acum am vazut intrebarea. atitudinea ironica din cel de-al doilea comentariu m-a convins ca acesta este ultimul raspuns pe care vi-l voi da. nu sunt obligata sa raspund la intrebarile *elementare* instant, sa va dau dvs explicatii, sa fiu acuzata de solidarizare cu medicii vinovati de malpraxis sau sa citesc aluzii referitoare la facultatea pe care o fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

multumesc pt. raspuns.
In orice caz, juramantul lui Hippocrate, care sper sa va calauzeasca mai departe in meseria pe care ati ales-o, va cere sa ajutati pacientii si sa faceti orice va sta in puteri pentru vindecarea lor, orice ar spune acesti pacienti. Banuiesc ca daca va trebui vreodata sa puneti un pansament unui om care are o hemoragie majora care ii pune in pericol viata, nu veti refuza sa-l ajutati si-l veti abandona doar pentru ca vi se pare ca nu v-a vorbit frumos sau a fost "ironic". Chiar si oamenii ironici merita sa traiasca, nu? Si ca medic trebuie sa va dati toata stradania sa-i ajutati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

stiu ca aveti pareri preconcepute despre orice, dar cititi juramantul lui hippocrate si spuneti-mi cat de valabil mai e astazi. sa impart averea cu urmasii profesorilor mei? sa nu dau unei femei leacuri care sa o ajute sa lepede?

oricum nu am depus inca acest juramant si deocamdata nu am nici o obligatie. iar pentru cunostintele dumneavoastra, un medic poate refuza consultatia atata timp cat nu este vorba de o urgenta medicala sau de un caz de discriminare religioasa, etnica, de orientare sexuala sau alte criterii prevazute prin lege

in calitate de studenta si de viitor medic nu sunt un preş pe care sa calce pacienti aroganti, care nu realizeaza ca daca vrei sa fii tratat cu respect si buna-cuviinta trebuie sa ai acelasi comportament fata de cei din jur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 10 ani)

Pareri preconcepute au 99% dintre medicii cu care eu am intrat in contact, care nu se bazeaza pe analize si probe stiintifice (de! au facut putina matematica in facultate, deci sunt mai putin inclinati spre rigurozitate) ci pun diagnosticul dupa fata pacientului, virsta, timbrul vocii, etc, etc, un fel de "mama Omida" in halat alb.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 9 ani)

Azi a aparut urmatoarea stire

***
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O femeie a murit de cancer de col uterin după ce doctorii i-au greşit de 30 de ori diagnosticul. Înainte de a deceda, ea avea dureri atât de mari încât nu se mai putea ridica din pat.
Jeannine Harvey (33 de ani) a fost la trei spitale, dar la niciunul dintre acestea nu i-a fost pus diagnosticul corect, relatează dailymail.co.uk.

Medicii i-au spus femeii că este suspectă de ruptură de ligamente, sarcom, la un moment dat susţinând că durerile sale ar fi provocate de anxietate.

Disperată, sora lui Jeannine Harvey, care a asistat la chinurile acesteia, i-a implorat în genunchi pe doctori să o creadă pe femeie şi să o trateze corespunzător.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca la "case mai mari", in Anglia, se intampla asa ceva, de ce sa nu se intample si la noi? Noi om fi mai profesionisti, mai responsabili, mai umani? Aș, de unde? De ce să nu avem și noi corupții noștri, asasinii noștri? Aviz celor care mai recomanda "probleme de anxietate"... DNA-ul are de lucru in sectorul medical pentru 50 de ani de acum in colo...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: