Buna ..va rog sa mi raspundeti la ceva

Diverse
Intrebare postata de miss_eu cu 14 ani in urma

Cine stie cum se calculeaza pretul unitar fara tva al unui produs ?? am cautat pe net...nimic concludent...astept rasp . :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

simona (acum 14 ani)

:))
asta e un forum medical nu de contabilitate, dar poate gasesti pe cineva disponibil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 14 ani)

costul pe unitate de produs = ch totale de productie/ cantitatea totala de productie fabricata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bluevaler (acum 14 ani)

esti cu capul femeie...asta este site medical:))
tara arde si baba se chiaptana:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank (acum 14 ani)

DIN PRETUL DE LA RAFT AL PRODUSULUI SCOTI19%

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 14 ani)

pentru miss_eu..... asta se invata in scoala generala.... dar acuma se preda mai mult despre sex si protejare...etc...... dar sa revenim: imparte valoare produsului la 1,19 si ai sa ai pretul produsului fara TVA... succes !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 14 ani)

pentru a afla pretul obiectului fara TVA procedezi in modul urmator:
imparti pretul cu TVA pe care il are obiectul la 1,19. rezultatul impartirii inseamna pretul fara TVA al obiectului.
Explicatie: daca stii putina matematica pretul final al unui obiect(adica pretul la care a fost adaugat TVA) reprezinta 100% + 19% adica: 119%.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 14 ani)

daca nu ai pretul cu tva, si tb sa faci tu pretul de la zero, este mult mai complicat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabor (acum 14 ani)

La pretul cu care cumperi din magazin,aplici 16 % pa care il scazi si i-ti da pretul fara TVA. 19 % se aplica cand construiesti pretul. Ex. 1000 x 1.19 = 1190. 1190 x 16 % = 190,4.Cota exacta este de 15,99 %. Dar calculal acesta i-ti da calculul aproximativ si urgent.
Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MishP (acum 14 ani)

mai exista si TVA 9%....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geta (acum 14 ani)

ptr medicamente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geta (acum 14 ani)

tva 9% ptr medicamente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex52 (acum 14 ani)

Pentru a extrage TVA din valoare cu TVA a unui produs se procedeaza astfel ( cel mai corect matematic , folosin un alculator cu multe zecimale )

Valoare cu TVA se inmulteste cu 19 si apoi se imparte la 119 rezulta exact TVA adaugat. Aceasta valoare scazuta din primul pret cu tot cu TVA va va da valoare produsului fara TVA .
Exemplu :
Valoare cu TVA = 15 658 lei
TVA = (16 658 x 19) / 119 = 297 502/ (impartit) 119 = 2500,01680672 Deci TVA este rotund 2500,02 lei
Valoarea fara TVA este 15658 - 2500,02 = 13 157 ,98 lei

Pentru verificare inmultiti 13 157,98 x 1,19 = 15 657, 9962 ~ 15658
sau 13 157,98 + 2500,02= 15658 lei

CCTD

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Violet (acum 14 ani)

Buna,as avea si eu o intrebare.Mi-a intarziat ciclul cam 3 saptamani,am facut 3 teste de sarcina la intervale de 5 zile intre ele si toate au iesit negativ.Luna trecuta mi-a intarziat ciclul 2 saptamani.As vrea sa stiu daca totusi e vorba de o sarcina sau de o dereglare hormonala.Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john doe (acum 14 ani)

daca ti-a intarziat de doua ori, esti insarcinata cu 2 copii... este posibil sa fie gemeni, sau nu, depinde

sa speram ca nu iti intarzie si luna urmatoare si oricum nu mai face asa des teste de sarcina deoarece sunt cancerigene

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela (acum 14 ani)

ce treaba are urina care o folosesti pt test cu cancerul???/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 14 ani)

Violet, e posibil sa ai ceva chisturi la ovare. Nu e foarte grav daca le prinzi din timp, dar trebuie sa mergi la doctor, nu sa iti faci la nesfarsit teste de sarcina.
@John Doe: very funny =))
@Everyone: ce bine ca mai stim matematica de clasa a 4 a ;))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Just me (acum 13 ani)

inca rad .....john doe ....
:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ema (acum 11 ani)

cine stie cum ......... ECT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

caty (acum 9 ani)

cum se calculeaza pretul unui medicament in farmacie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: