As vrea sa stiu...

Diverse
Intrebare postata de dorra_34 cu 14 ani in urma

Ce analize trebuie sa faca o femeie de 38 de ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Adrienne (acum 14 ani)

Depinde pt. ce fel de afectiune.........Asa, in general, sunt numeroase analize care se pot face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorra_34 (acum 14 ani)

ma refeream la analize de control pur si simplu fara a avea vreo afectiune...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

VSH , Hemoleucograma completa , Fibrinogen , CRP , Colesterol total ,HDL Colesterol, LDL Colesterol, Fosfataza alcalina , Glicemie , Sideremie , Trigliceride , TGP , Creatinina ,Bilirubina directa si totala , GAMAGT , Calciu , Magnaeziu , Na , K , Examen complet de urina , Ac. H. Pylori, etc. sunt doar o parte din analize............mai sunt si hormonale............daca ai posibilitatea este f. bine de facut anual.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorra_34 (acum 14 ani)

Deocamdata sunt somera..nu mai lucrez de 2 luni si am aflat despre fostul meu sef (pe care l-am lasat bine sanatos in urma cu 2 luni) ca este grav bolnav.M-am mirat si m-am intristat cand ma gandeam ca avea momente cand zicea ca il doare ficatul sau mijlocul..si ii spuneam(toti colegii) sa mearga la medic dar el astepta ca durerea sa treaca pur si simplu.Acum i-a fost scoasa fierea si un rinichi si asteapta rezultatul unei biopsii.In doua luni ce i se poate intampla unui om!Cine nu are momente cand te doare capul sau ficatul sau stomacul si crezi ca trece de la sine...si poate trece dar uite ca nu e de gluma cu orice ,,mica ''''durere care iti apare.Toata aceasta intamplare m-a facut sa iau atitudine.Iti multumesc Adrienne pentru ce mi-ai expus mai sus ...in limita posibilitatilor anul acesta voi face probabil analizele care sunt mai importante(stiu ca tot ce mi-ai scris tu este important)...de obicei imi faceam anual o ecografie abdominala dar eu cred ca nu se compara o ecografie cu analizele.Sincera sa fiu de unele denumiri ale analizelor expuse de tine nici macar nu am auzit dar ma voi documenta ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Acestea sunt doar o parte din analizele pe care le fac anual. Se pot obtine informatii despre organe importante ca : inima, ficat, pancreas, tub digestiv, aparat urinar, etc. Analizele ginecologice, ecografiile abdominale, cele transvaginale, radiografia pulmonara, ecografia de san, vizita la un cabinet de cardiologie, etc. intregesc tabloul controalelor care ma straduiesc sa le fac anual.......Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorra_34 (acum 14 ani)

La toate aceste analize poti sa-mi dai un pret informativ aproximativ?(ma refer la cele pe care mi le-ai spus prima data)...multa sanatate si tie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

N-as putea sa-ti spun exact deoarece, eu am mai avut si altele. Dar, cu aproximatie, s-ar apropia de 400 roni, fara trimitere, la un laborator de analize ,privat. De la medicul de familie ai putea obtine o trimitere doar pentru cele cuprinse in pachetul de analize obligatorii. Este bine sa te interesezi......eu nu prea merg pe la cabinetul medicului de familie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorra_34 (acum 14 ani)

Acceptabil pretul...nici eu nu merg la medicul de familie si nici nu am incredere in laboratorul unde m-ar trimite medicul de familie(prefer un lab. privat),tocmai de aceea ma interesam de pret care sincera sa fiu ma asteptam sa fie mult mai mare.Inca odata iti multumesc si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: