Am o intrebare va rog daca imi puteti raspunde ...daca cineva a patit lafel

Diverse
Intrebare postata de iasmina157101 cu 13 ani in urma

Buna ziua acum vreo 7 luni a fost pentru prima data cand ureche mea stanga a inceput sa bubuie simteam ca era cineva cu toba in urecha mea si nu se mai oprea va zis e ceva ce te face sa inebunesti nu ma durea doar cami simteam urechea grea inauntru ...sa oprit dupa 3 zile ...timp de vreo 4 luni nam mai avut treaba sa intamplat iar si a tinut vreo 2 saptamani ..ma termina psihic ..sa oprit si mia aparut acu 2 saptamani spre norocul meu reusisem sami fac tarjeta medicala am fost la medic mia zis ca am o inflamatie in acea ureche stanga ...eu incercand sai explic ca o prietena de a mea a avut cam la fel si a fost din cauza ca a avut dop de ceara si tensiunea ...el mia zis dar tu nu ai dop ...ma credeti ca era sa cad jos gandinduma la ce e mai rau ..mia dat tratamentul de ibuprofen 1 la 8 ore si picaturi de pus in ureche Centraxal plus...dar e ciudat caci atunci cand ieseam afara mergeam repede urechea mea nu mai pocnea cand intram in casa revenea ..dupa ce miam pus picaturile aceastea care sunt foarte cleioase sai zic asa sa oprit ma simt bine... insa seara am simtit ca o sa revina acele busituri in ureche caci mam trezit de 2 ori si simteam cum imi pocnea urechea ..acu nu am nimik insa foarte speriata ....astept sa termin tratamentu din care mai am vreo 3 zile si merg iara la medic...e posibil sa am vreo tumoare? :((( ..mai are cineva asa ceva ? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Poate fi vorba despre acufene sau tinitus, probabil. Cauza poate fi determinata de o tulburare a circulatiei vasculare cerebrale. Dar pentru a depista exact care este cauza zgomotelor pe care le descrii, cel mai bine ar fi sa faci un control amanuntit la medicul neurolog, orl-ist si stomatolog, pentru a lua in calcul toate variantele posibile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina157101 (acum 13 ani)

asa o sa fac acum astept sa vad ce se intampla mai am 3 zile din tratament .... sa vad daca revin aceste bubuituri ..toata treaba e ca atunci cand apar bubuiturile imi simt si urechea infundata ca si cum as avea dop si simt mici intapaturi ...nu stiu ce sa zic ma rog sa fie bine ...eu am vazut ca dupa ce mia dat medicul tratamentu mam dus peste 3 zile la el cu o radiografie pe care o facusem pt sinuzita si ma intreba de ureche ceea ce mia sarit la ochii caci am mai avut si altele dar niciodata na intrebat insa de ureche eera preocupat caci ma intrebat de 2 ori in timp cemi zicea ca nu am sinuzita ...... ce este acufanea? sau tinitius?...si apropo de tulburare vasculara inainte de ami aparea saptamanile astea iar acele bubuituri am avut cefalee vasculara ...am fost la urgente caci mam speriat ingrozitor dupa ce mam tratat de ea mia apur cu urechea dupa 3 luni de cand nu mai aveam nici o probl cu urechea ..multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana Ramona ... (acum 13 ani)

Am o intrebare !! Mami meu a facut akm 1 saptamana o Operatzie de Fibron , al avea cam de la varsta de 30 ani , nu sa dus sa shil trateze .. in fond akm 1 Saptamana sa simtzit foarte raw , simtzea dureri ingrozitoare ... Sa operat dar se simte foarte rau incontinuare , sangerari abudente , o unflatura pe partea Stanga foarte vizibila , roshie pe partea stanga .. Va rog daca atzi putea sa´mi spunetzi shi sa imi explicatzi ce trebuie sa faca in caz ca Doctorul ei nu este in orashul in care sa operat .. Rog urgentza .. cu drag Fica ei Liliana Ramona ... Multzumesc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina157101 (acum 13 ani)

buna Ramona eu nu stiu sati raspund ..dupa cum vezi si eu am postat o intrebare ..incearca sa pui aceasta intrebare la Consulta medicul online sau pe Comunitate ...acolo cu siguranta iti va raspunde cineva daca observi acolo sus deasupra cu portocaliu scrie Adreseaza o intrebare comunitati alege acolo si puen o intrebare si cu siguranta cineva iti va raspunde suucees

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lary (acum 13 ani)

Usoara durere in partea stanga( inima), junghi in piept, bubuituri in ureche................toate aceste sunt determinate de cresterea tensiunii? Mentionez ca cel mai mult am avut 15 cu 8. ( varsta: 25 ani).
Inca nu am consultat un specialist, ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina157101 (acum 13 ani)

lary incearca sa scri comunitati ma refer suss de tot este ceva portocaliu pune acolo titlul si intrebarea ca sa ai mai multe sanse sati raspunda cineva ...succes ...si eu am bubuituri in urecgea stanga desi medicul mia zic ca e normal ca daca stau pe perna cu capu sa simt bataile inimi da nus bataile inimi pentru ca nu sunt bubuituri regulate ....miam dat seama ca revin foarte puternice atunci cand fac sport ....pe ziua de 2 acum ma duc la un control amanuntit daca imi zice ceva o sa scriu aici sper sa te ajute ... si eu mai simt uneori intepaturi ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza (acum 9 ani)

Buna. Am si eu aceasi problema ca si tine (desi probabil tie ti-a trecut, dar ma intereseaza cauza) de 2-3 saptamani imi pocnesc urechile. Prima data, dupa 2-3 zile dupa ce am vazut ca nu imi trec pocniturile, am fost la medicul de familie si mi-a dat antibiotic si pastile pt gat, zicandu-mi ca poate este din cauza gatului usor rosu, bineinteles ca nu mi-a trecut asa ca dupa o sapt de tratament am mers la ORL si mi-a zis ca din cauza faptului ca nu imi puteam elimina mucusul in timpul raceli, acesta a inceput sa "alunece" pe gat in jos, infundandu-mi urechile dinspre interior spre exterior, producandu-se astfel presiune mare, rezultatnd in acest fel pocniturile, asa ca mi-a recomandat picaturi si antiinflamatare dar nu mi-a trecut. Spre deosebire de tine mi-e imi pocnesc in momentul in care inghit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: