OPERATIA DE SCOATERE A TIROIDEI--ULTIMA SOLUTIE?

Dezechilibrele hormonale Tulburari de asimetrie de san Hemoragie tiroidiana
Intrebare postata de OZY cu 14 ani in urma

BUNA SEARA,SUNT PUTIN BULVERSATA DATORITA ULTIMELOR VESTI DACA POT FI NUMITE ASA.AM 33 DE ANI SI TOCMAI AM DESCOPERIT CA AM UN MARE NODUL PE TIROIDA,PE LOBUL STANG APOX.34/23mm,ASTA MI S-A SPUS LA ECOGRAFIE,ESTE PUTERNIC VASCULARIZAT CU TENDINTE DE CRESTERE.SI DR. ENDOCRINOLOG SI DR. DE LA ECO MI-AU RECOMANDAT APROXIMATIV LA FEL:PUNCTIA SI MAI MULT CA SIGUR OPERATIA DE SCOATERE A NODULULUI SAU IN TOTALITATE A GLANDEI.
IMI ESTE F. FRICA SI DE PUNCTIE SI DE INTERVENTIE.MAI POT AVEA O VIATA NORMALA DUPA?IN CE FEL VOI FI AFECTATA,VOI MAI PUTEA RAMANE INSARCINATA?DEOARECE IMI DORESC INCA UN BEBE SI AM DEJA O PRINTESA DE 4 ANI.VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (191)

atiana (acum 14 ani)

Parerea mea este sa te duci la mai multi medici inainte sa faci pasul asta.Medici din ziua de azi nu stiu de capul lor.Eu n-as avea incredere ,mai incearca alte tratamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 14 ani)

poate sa nu iti scoata decat jumatate din tiroida.Si eu am avut la fel,am scos jumate,am luat pastile cam 1an si apoi functia tiroidiana s-a reglat.In prezent,dupa trei ani de la operatie,nu mai am probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tsandu68 (acum 13 ani)

ma intereseaza foarte mult la ce doctor ai fost

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Daca ti se scoate tiroida, bebe nu vei mai putea avea. Pentru simplul motiv ca vei incepe un tratament de substitutie cu hormoni tiroidieni (pentru ca, neac***a tiroida si organismul neputand sa functioneze fara, ti se vor prescrie negresit). Vei avea stari foarte proaste si va dura ceva vreme pana cand vor putea medicii sa-ti stabileasca dozajul exact de hormoni tiroidieni.
Pe de alta parte, daca ti s-a recomandat operatia, trebuie s-o faci. Evident, e cel mai bine sa mai consulti si alte pareri (incearca si la Spitalul de Endocrinologie C.I.Parhon, acolo vin fel si fel de cazuri din toata tara). Sunt acolo medici competenti, care iti vor spune ce si cum. In orice caz, daca ti se dau mai multe pareri ca trebuie neaparat sa-ti scoti tiroida, trebuie s-o faci! Nodulii tiroidieni se pot transforma usor in cancer!!!
Am inteles din postul tau de mai sus ca ai deja o minune de fetita! Nu vrei totusi ca ea sa aiba o mama "in putere" si nu una care face chimioterapie? Poate sunt dura, dar, la randul meu, am fost de multe ori internata la Parhon pentru analize si am vazut fel si fel de cazuri acolo, de-ti faceau parul maciuca! Nu vrei sa stii cum e sa ai noduli cancerosi, crede-ma! Nu spun ca te vei simti grozav dupa operatie: nu e dureroasa, sa stii, am stat in salon cu femei operate, dar dupa aceea e mai greu pana ti se stabileste dozajul exact hormonal. Pe urma, te vei simti bine si in putere.
In concluzie, consulta mai multi medici, cantareste-ti bine obtiunile, vezi ce opinii au si... sper din suflet ca vei lua decizia cea mai buna! Sanatate multa iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 14 ani)

Draga marialeea,

trebuie sa te contrazic un pic in comentariul tau. eu sunt operata cam de 4 ani jumatate, depistata cu cancer papilar - am facut tratament cu iod cam 2 ani si jumatate - neplacut insa fara efecte secundare sau alte probleme si cam de 1 an si jumatate sunt ok - si la consultul mai multor medici si la sfaturile acestora - ESTE OK sa faci bebe - insa cu supraveghere atenta a medicilor deoarece trebuie adaptata doza de hormoni tiroidieni. Si din propria expperienta si a altor cateva colege de "suferinta" - este intr-o anumita masura sa nu mai ai tiroida deloc decat una defecta, care nu functioneaza normal si nici nu poate fi stabilizata prin terapie. Acum imi este bine, multumesc lui Dzeu, tot organismu si-a revenit si nu am probleme. Fac intr-adevar un control anual sau daca vreau eu de doua ori pe an sa vad cum stau cu sanatatea in ansamblu insa doar atat. Sper sa ajute informatiile din experienta mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 14 ani)

Buna Raluca
si eu am fost depistata cu cancer papilar, am facut tratamentul cu iod radioaciv - as vrea sa i-au legatura cu tine daca este posibil - te rog sa-mi scrii pe [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

buna .ma numesc cristina si de curand am fost operata de glanda mi s-a scos toata tiroida acum sunt programata pt tratament cu iod radioactiv.sunt la regim si nici nu mai iau eutyrox .mi s-a spus ca am cancer papilar varianta foliculrara stadiu 1.te rog daca nu te superi sa imi zici si mie cum este cu iodul.ce ai mancat dupa ce ai facut tratamentul cu iod pt k am auzit k tot la regim stai si dupa.spune-mi cat mai multe daca nu te deranjeaza.merci mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 11 ani)

MARIALEEA ESTI DUSA RAU FEMEIE!! CUM POTI SA DEBITEZI ASA p***aE? TIROIDA MEA A FOST EXTIRPATA TOTAL ACUM 3 ANI, ACUM SUNT BINE, SUB TRATAMENT, SI FERICITA MAMICA A UNEI FETITE SANATOASE DE 1 ANISOR. INCEARCA SA TE DOCUMENTEZI INAINTE SA ALARMEZI LUMEA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 11 ani)

@ ana
poti sa imi spui te rog unde te-ai operat si cat a durat programarea pt operatie ca am inteles ca la parhon dureaza cam 6-8 luni, multumesc anticipat, imi poti raspunde si pe adresa [email protected], eu sunt din bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RODICA (acum 10 ani)

Buna , si eu am noduli tiroidieni ,ce sfat imi dai ?Sa ma operez ? Daca sti un medic bun te rog spune-mi si mie ca mie tare frica . Da-mi raspuns am 59 ani si sunt mama unui baietel de 14 ani care are probleme de sanatate si are mare nevoie de mine . Te rog sa-mi raspunzi pe [email protected]
MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 10 ani)

dr. Ghemigian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21547631719 (acum 5 ani)

ININTE DE A SCRIE p***aI SI A DUCE LUMEA IN EROARE SA TE INFORMEZI. NU AI DESTULE CUNOSTINTE IN DOMENIU LA CE MAI SCRII COMENTARII. SAU SA TI DAU EXEMPLE CITE PERSOANE AU NASCUT DUPA OPERATII. NU VORBI p***aI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
OZY (acum 14 ani)

multumesc frumos d-nelor pt. sfaturi si incurajari totodata,ma cam pierdusem putin,astept si alte opinii sau experiente asemanatoare.oricum nu ma opresc aici si voi cere parerea mai multor medici,dar daca se v-or potrivi asta e ,sper doar sa trec cu bine prin toate si de toate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

Buna...de ceva vreme ma documentez si eu in legatura cu dezechilibrele tiroidei,pentru ca am ceva simptome care imi dau de banuit,nu am fost inca sa-mi fac analize...sunt uimita pentru ca am dedus(poate gresit) ca e posibil sa traiesti fara tiroida....(???)
Am mai auzit cazuri in care a fost extirpata o parte,sau jumatate de glanda(si care tot restul vietii luau medicamente pt.a suplini functia)...dar fara tiroida deloc...e posibil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Si totusi se poate trai cu " tiroidectomie totala ", dar se face tratament se substitutie cu EUTHYROX. Pe timpul sarcinii se urmareste nivelul TSH, T3 si T4 pentru a vedea daca trebuie eventual crescuta doza de Euthyrox. Euthyrox-ul ajuta la dezvoltarea creierului copilului. In lipsa hormonului tiroidian , creierul nu s-ar dezvolta normal, aparand cretinismul. Deci se poate obtine o sarcina, se poate naste un copil sanatos, respectand aceste lucruri. Mergi cu incredere si rezolva-ti problema de sanatate. Numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 13 ani)

Buna ziua Tuturor, am si eu o intrebare.Mama mea a fost dianosticata cu noduli tiroidieni si i sa propus sa faca operatie ,findca sunt mari de cm si are dificultate la inghitire , sufocare si nu se simpte bine . nu ia nici un tratament momentan. iar eu sunt dianosticata cu gusa multinodulara si am facut tratament cu eutirox fiindca tsh imi era foarte mare. ai mei noduli sunt mici de mm dar de 1 an merg la parhon si doctora la care sunt un ecograf nu mi-a cerut sa fac mi-a zis ca sunt bine, insa eu nu ma simpt bine si de cativa ani am o secretie la sani albicioasa,iar acum este verzuie si lipicioasa dar fara miros. poate sa fie FULICULINA? ma dor sani si inchep sa-i apas sa-mi curga acea secretie dupa care imi este mai bine, asta inainte de menstruatie. MULTUMESC MULT astept raspunsul dumneavoasrta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Pentru sani, este bine sa faci la un laborator, o analiza de secretie. Cat despre o ecografie la tiroida, nu ai nevoie de nicio trimitere ,la un cabinet privat. Medicul de la spital,sau cel de familie nu dau trimiteri, pentru a face economie. Daca doresti, poti solicita atat ecografia cat si analiza la orice cabinet sau laborator privat, contra cost. Daca te lasi in baza sistemului sanitar de stat...........Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Pentru problema cu sanii, care si ea este la tine o problema hormonala, trebuie facuta analiza PROLACTINA. Tot la un laborator privat se poate face. Pe-aici, prin Bucuresti, analizele hormonale costa intre 2,5 lei-4 lei/analiza. Deci nu cred ca e chiar-chiar exagerat de scump. Acum depinde si de unde esti tu, dar sunt sigura ca in provincie poate gasesti chiar mai ieftin de atat.
O echo tiroidiana nu stiu daca e musai sa faci, mamei mele i s-a facut, tot pentru noduli, analiza numita IODOCAPTARE, asta ca sa se vada cat mai functioneaza din glanda tiroida. Faptul ca ai gusa inseamna ca esti hipotiroidiana (tiroida nu iti secreta hormoni tiroidieni) si de-aia ai luat Euthyrox si tot de-aia ai facut noduli. Cam 90 la suta din persoanele cu gusa fac si noduli, dar atata timp cat esti sub tratament cu Euthyrox si iti repeti periodic THS-ul e totul Ok, mama mea ''tine in frau'' acesti noduli de 20 de ani si nici vorba de cancer sau mai stiu eu ce.
Totusi, pentru linistea ta, fa-ti echografie ca sa stii tu ce si cum.
Multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lara (acum 9 luni)

Buna, cum o tine infrau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OZY (acum 13 ani)

Salutare si mii de multumiri celor care au venit cu idei si sfaturi si multa bafta celor care au nevoie.Moral m-ati ajutat foarte mult si am mai aflat si cate ceva,ca niciodata nu le stii pe toate.Sa va spun ce am mai facut si cum am trecut de disperare,binenteles am consultat mai multi medici,pana la urma am ajuns la Parhon la dr.IOAN URSU,un medic f. bun asta din ce spun altii inclusiv cea care m-a ajutat sa ajung la el,am repetat ecografia facand una cu DOPLER ca sa se vada f. bine structura,n-a fost suficient si am ajuns tot la punctie pe care am facut-o nu fara teama dar prietena mea a fost cu mine si alturi de mine.Punctia mi-a facut-o un medic f. cunoscut in acest domeniu,am auzit ca ar fi cel mai bun,la recomandarea si interventia dr.Ursu,a decurs bine,asta fara starea de rau care am avut-o dupa,dar a trecut,rezultatul mi l-a dat intr-o ora,e pozitiv,deci nu-i nodul rau,m-am linistit si mai am o serie de tsh-uri care trebuie sa le fac saptamanal(4 sapt.)si in functie de rezultate voi intra sau nu inca pe tratament.Nodulul au zis ca nu pune probleme inca si nu vb.deocamdata de operati,.cam atat despre mine si disperarea mea,bafta si suuces tuturor si mai mult decat atat MULTA SANATATE!!!.revin cu noutati cand le voi avea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 10