Cât este normal sa dureze o sangerare dupa inserare sterilet Mirena??

Contraceptie
Intrebare postata de Utilizator11617376630 cu 4 luni in urma

46 de ani.Un chiuretaj uterin biopsic pt sangerare abundenta în luna iulie, rezultatul a fost hiperplazie simpla fara atipii. Următoarea menstruatie a apărut pe 13 noiembrie si pentru că nu s-a mai oprit a urmat al 2-lea chiuretaj.Dar nici după acesta sangerarea nu s-a oprit....Mi-a fost montat un sterilet Mirena în timpul acestei sangerari, dar eu sangerez în continuare....sunt 4 zile de la montare.Ce mă sfătuiți.sa fac? Sunt extrem de speriata de situație.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Durata normala a sangerarii dupa insertia steriletului Mirena poate varia de la persoana la persoana, de obicei intre 4 si 6 saptamani. Este posibil ca sangerarea sa fie mai abundenta in primele saptamani dupa inserare, dar ar trebui sa se diminueze treptat si sa se opreasca complet.

In cazul dumneavoastra, fiind la doar 4 zile de la inserarea steriletului Mirena, este posibil ca sangerarea sa mai dureze cateva saptamani inainte de a se stabiliza. Steriletul Mirena are efect contraceptiv si poate contribui la reducerea sangerarii, in timp ce hiperplazia endometriala poate necesita tratament suplimentar.

Este important sa discutati cu medicul ginecolog despre sangerarea persistenta si sa solicitati un consult pentru a evalua situatia in detaliu. Medicul poate recomanda analize suplimentare si/sau ajustari ale tratamentului pentru a controla sangerarea.

Pana veti ajunge la medic, este indicat sa monitorizati sangerarea si sa folositi absorbante pentru a va proteja impotriva scurgerilor neasteptate. Evitati sa folositi tampoane intrucat acestea pot impiedica vindecarea si pot creste riscul de infectii.

Nu trebuie sa va faceti griji inutile, dar este esential sa consultatati un medic pentru a primi sfaturi potrivite situatiei dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11617376630 (acum 4 luni)

Mulțumesc pentru răspuns.
La 7 zile de la montare, sangerarea a început sa se reducă semnificativ.Momentan, sunt secretii de diverse culori(de la roșu-maroniu),dar mult mai puține.In schimb, persistă senzatia de presiune, disconfort ca înainte de menstruatie
În special la efort sau dacă stau prea mult în picioare.Este normal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: