Sindromul de intestin iritabil (SII)

Constipatie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Sunt de acord cu datele prezentate . Dar sincer, as dori sa aflu mai multe despre dieta in cazul acestui diagnostic . Multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Si eu am primit diagnosticul de colon iritabil, desi am avut si analizele pentru ficat mari.Am facut testele pentru virusii B si C, la fel si pentru hepatita autoimuna si au iesit negative. Problema este ca nu imi dispare senzatia de balonare si de durere,nu permanenta,doar in anumite situatii, sub coasta dreapta si in spate intre omoplati.am inteles ca exista o legatura intre candida si colonul iritabil, si de aceea o sa im i fac si un examen de coprocultura.De asemenea, la ecografie s-a vazut ca fierea este septata iar ficatul gras, insa nu inteleg de ce nu imi scad analizele la ficat, dupa tratament si regim.La fel si cu senzatia de balonare.De asemenea, as vrea sa va rog sa-mi spuneti ce tratament trebuie luat pentru detoxifierea colonului si daca clismele cu cafea sunt eficiente. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua!am fost si eu diagnosticat cu sindromul intestinul iritabil(e cam nesigur diagnosticul,dar simptomele sunt sigure si indubitabile.as dori sa va intreb pe aceasta cale ,cum se trateaza aceasta boala, si mai ales daca se poate estompa in totalitate...mentionez ca fusesem diagnosticat cu gastrita cu vreo 5-6 zile in urma, desi nu manifestasem in totalitate simptomele specifice gastritei..e posibil sa fi fost pus gresit diagnosticul de gastrita?ce imi puteti spune..Va multumesc.Cu stima,Marian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am aceste sintome de vreo 15ani,,se poate trata prin operatzie chirurgicala?daca da ? cum se procedeaza? nu pot tzine regimul alimentar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am avut in luna februarie operatie la stomac(inel Gastric)si de atunci merg foarte rar la toaleta cand merg simt o durere la nivelul intestinului din cauza constipatiei.Ce sa fac?Am vorbit cu medicul care a facut operatia iar dansul zice ca trebuie sa mananc mai multe lichide dar numai de aste mananc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina-Andreea1 (acum 14 ani)

Recomandari de dieta pentru pacienti care sufera de sindrom de intestin iritabil

Medicul dumneavoastra v-a sfatuit asupra importantei unei alimentatii sanatoase, care presupune sa aveti mese mici si regulate, sa mancati incet si sa mestecati bine alimentele.
Este de preferat sa luati masa asezati, sa evitati alimentele picante, prajite, grase si toate alimentele despre care stiti ca va dau senzatie de disconfort dupa masa.

Obiceiuri nesanatoase care trebuie evitate:
- mese neregulate, omisiunea meselor
- mese tarzii
- fumatul
- cantitati mari de alcool, in special pe stomacul gol
- cantitati mari de cafea, cola sau ceai verde sau negru
- mancaruri picante, alimente prajite in ulei

1. Masuri dietetice recomandate pentru pacientii care sufera de Sindorm de Intestin Iritabil cu predominanta durerii/meteorismului:

Alimentele care sunt asociate cu productia excesiva de gaze abdominale sunt enumerate mai jos si excluderea lor din dieta, alaturi de tratamentul medicamentos, s-a dovedit benefica in multe cazuri la pacientii la care SII avea ca principala manifestare durerea/meteorismul.

Eliminati din dieta alimentele precum:

- lapte dulce si preparate lactate (branzeturi fermentate, grase)

- legume: ceapa, fasole boabe, mazare, varza, cartofi, conopida

- fructe: mere, pere, prune

- aluat proaspat

- bauturi acidulate (inclusiv bere sau fara alcool)

-mamaliga
Alimente Recomandate:

- branza sp***a

- carne sp***a fiarta sau la gratar: peste, vita, pui

- legume, mai ales fierte: rosii, dovlecei, ardei gras, salata verde

- orez fiert

- oua fierte

- paine prajita

- variate: inghetata de fructe, ciocolata fara lapte

2. Masuri dietetice recomandate pentru pacientii care sufera de Sindrom de Intestin Iritabil cu predominanta constipatiei:

Trebuie asigurata o ratie hidrica suficienta zilnic (1,5 - 2 litri apa) si un regim bogat in fibre alimentare (cresteti gradual aportul zilnic in fibre in dieta dumneavoastra si nu brusc deoarece intestinul are nevoie de timp sa se adapteze), alaturi de tratamentul medicamentos recomandat de medicul dumneavoastra.

Eliminati din dieta alimente precum:

- orez

- maioneza

- oua tari

- branzeturi sarate/afumate

- mezeluri, conserve Alimente Recomandate:

- cereale (tarate de grau, musli)

- legume verzi crude sau fierte (fasole verde, spanac, dovlecel, salata, sfecla)

- fructe crude sau preparate (mere, pere, piersici, caise, prune uscate, stafide, banane)

- produse lactate (iaurt) si branzeturi

- paine integrala, paine cu tarate

- sucuri naturale de fructe

3. Masuri dietetice recomandate pentru pacientii care sufera de Sindrom de Intestin Iritabil cu prediminanta diareei:

Eliminati din dieta alimente precum:

- cereale

- legume verzi (crude sau gatite)

- fructe (crude sau gatite)

- cartofi

- lactate

- paine integrala si cu cereale

- produse de patiserie, biscuiti Alimente Recomandate:

- paine alba prajita

-orez, paste, aluaturi, gris, porumb

- carne de vitel sp***a, carne de pasare, jambon degresat

- peste ce nu a fost conservat in ulei, crustacee

- oua bine fierte , negatite in ulei

- branzeturi uscate

Excluderea unor alimente importante din dieta dumneavoastra trebuie sa fie concomitenta cu inlocuirea acestora cu alte alimente pentru a mentine o dieta echilibrata, cu un aport nutritional adecvat.
O alimentatie cu continut scazut de fibre alimentare nu este de preferat pe termen lung din cauza aportului scazut de vitamine. De aceea, este recomandabil ca , in timp, sa incercati sa reintroduceti lent in alimentatie unele dintre fructele si legumele la care ati renuntat.

Important!

- Urmariti-va cu atentie simptomele si verificati daca starea dumneavoastra s-a modificat in urma tratamentului medicamentos si a schimbarii dietei.
- Comunicati medicului dvs. daca mai sunteti constipat sau daca mai aveti simptomeca diaree sau durere/disconfort abdominal pentru a putea beneficia de un tratament cat mai apropiat de necesitatile dvs.
- Nu uitati sa luati corect tratamentul medicamentos recomandat de medicul dumneavoastra.

Sursa prospect: www.remediu.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iryna88 (acum 11 ani)

branzeturile uscate ce sunt?cascavalul in general?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: