Diaree de 1 an de zile!

Constipatie
Intrebare postata de liviu180879 cu 12 ani in urma

Buna ziua! As dori sa imi spuneti ce as putea face in situatia mea, sunt disperat. De aproape un an de zile am diaree. In ultimul timp (ultimele 2 luni) totul a devenit aproape un cosmar. Indiferen de ce as manca am diaree, numai termin de mancat si trebuie sa merg la toaleta. Simtomele sunt asa: diaree foarte suptire (aproape lichida), crampe,dureri in furca pieptului inainte de a merge la toaleta. Sunt perioade de maxim 2 zile in care ma simt bine (dar atunci sunt constipat). Toata treaba este ceva de genu: 2 zile constipat, o saptamana cu diaree. In saptamana cu diaree, nu pot merge nicaeri, pentru ca am si 10-15 scaune pe zi. Am incercat sa tin si cura, am incarcat sa scot unele alimente din dieta zilnica, am mancat si mancare mai mult uscata, am incercat sa nu mai beau decat apa plata sau minerala... nimic. Si inca un lucru foarte jenant, daca nu merg repede la toaleta, risc sa fac pe mine. Nu ma pot aptine nici intr-un fel.
De curand (acum 2 saptamani in urma) mi-am facut analizele in Franta (Auxerre), toate au iesit impecabile. Doctorul de acolo mi-a zis ca este imposibil sa am ceva, daca nu reese in analize.
Dumneavoastra ce sfat imi da-ti, ce as putea face? O dieta, un tratament... Orice ar fi de folos. Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Mergi la un medic homeopat bun (acum 12 ani)

Homeopatia te poate ajuta eficient daca ai ceva rabdare si dai de un medic bun.
Mergi deci la un medic homeopat, mai ales ca nu exista chimicale care sa vindeca asa ceva.
Numai cu dieta nu faci mare lucru in aceasta faza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Puteti incerca cu incredere bautura bioactiva Tahitian Noni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea (acum 12 ani)

si eu am avut aceleasi simptome ca si tine, insa spre final mult mai nasoale...o sa alterneze in permanenta scaunele diareice cu constipatia.am fost la medic si am fost diagnosticata cu SII (sindromul intestinului iritabil).este o afectiune care nu trece, dar poate fi tinuta sub control cu o dieta foarte stricta! (adica nu ai voie sa mananci aproape nimic)...in fine...eu am facut tratament 2 luni cu un medicament numit IBUTIN (poti manca ce si cat doresti, ai scaune normale, nu mai ai dureri, totul este OK!) dar, trebuie facuta o pauza de 1 luna dupa care trebuie reluat...au trecut 2 saptamani si deja nu mai rezist fara el...am niste crampe cumplite...nu pot manca nimic...o sa merg la medic sa imi dea din nou acele pastile...m-am simtit foarte bine cat timp le-am luat...
sfatul meu este sa mergi urgent sa iti faci o colonoscopie sau sa consulti un medic proctolog

SANATATE MULTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liviu180879 (acum 12 ani)

Salutare tuturor! Va multumesc pentru mesajele primite.
Dupa ce am scris acest mesaj, am mai avut o perioada probleme, pana am fost la niste prieteni in Campul Lung. Pe perioada cat am stat la ei am avut probleme si le-am povesti despre ce este vorba. Sotia prietenuli meu mi-a facut un ceai, care spunea ea ca il beau ei cand au probleme. Dupa ce am plecat de la ei am luat ceaiul si eu si minune, de 2 saptamani nu mai am nici o problema. Ma scapat de crampe,balonari,diaree... Acum nu mai tin nici regim de mancare si nici nu mai evit fructele pe cat se poate de mult. Ceaiul nu este o cine stie ce specialitate, cutia costa doar 3 lei si se gaste si la magazine. Nu stiu daca ceaiul a facut sa ma simt bine, dar de cand beau cate o cana la amiaza, sau seara inainte de culcare, problemele mele au disparut. Mentionez ca nu am luat si nici nu i-au vreun tratament. Doar de cand beau ceaiul imi este bine. In toata perioada asta niciodata nu m-am simtit atat de bine.

Nu vreau sa fac reclama sau alceva, spun doar cum am reusit eu, in speranta ca poate si alcineva va reusi. Stiu cat de greu mi-a fost.

Ceaiul se numeste CIO (compania indiilor orientale), sunt 2 variante - de lamaie si fructe de padure.
Nu scrie prea multe pe pachet, de aceea am sa postez o poza cu pachetul.
http://shareimage.ro/images/stc0r8fl26tn009bwa7q.jpg

Ceaiurile contin: aroma fructe padure sau lamaie, roinita, maceese tocate, vitamine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zahre (acum 12 ani)

S-ar putea sa ai colon iritabil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

uirgfju (acum 10 ani)

Posibile probleme ale sistemului digestiv deoarece tractul intestinal normal dureaza aproximativ doua ore.Daca organele interne sint sanatoase probabil un acupunctor ar putea face citeva tratamente de reechilibrare a sistemului digestiv.
A testa daca nu este o intoleranta la lactoza sau la gluten.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum 8 ani)

Ai alergie la gluten. Elimina produsele ce îl contin .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: