Constipatia la copil de 3luni.

Constipatie
Intrebare postata de Afrodita - Cristina cu 15 ani in urma

Buna tuturor! Am o frumusete de baiat de 3luni, care este cam constipat. Este alaptat la san. Eu am grija sa mananc corect, dar totusi nu elimina singur nimic de o saptamana. Doar cu ajutorul meu. Cine stie cat pot sa il las, fara sa il ajut...? Stiu ca nu este bine sa il invat doar cu provocari de eliminare a fecalelor. L-am lasat si 2,5zile si tot nu face singur...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

filomela1 (acum 15 ani)

Buna!
Am si eu o fetita care acum este mare adk 7 ani dar la fel m-am confruntat si eu cu problema asta la ea din pacate nu iti pot oferi o solutie rapida trebuie sa ai rabdare.Fetitei mele i s-a pus diagnostic de megacolon sau colon dublu si retinea materia fecala pana se usca si cand facea scaun (ajuta-ta bineinteles)plangea mititica ac***a dureri groaznice iar materia fecala era destul de groasa ...medici nu recomanda nici macar ceaiuri mai puternice pt a nu distruge flora intestinala de aceea singur in momentul de fata pt puiul tau ar fi numai ceaiul de musetel.Mai stiu ca pentru copil este indicat sa aibe scaun in fiecare zi ...
pupici si multa sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 11 ani)

cred ca e prea veche postarea dar daca ai sa mai vezi te rog mult ajutama cu cateva sfaturi , noi tot asa avem probleme nu face caca singur l-am lasat 6 zile si nimic si e susupesct si el de megacolon daca poti te rog mult spune-mi ce ati facut voi sunandu-ma la 0744213796 sau un sms te rog din suflettttttttt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Stiu ca nasa mea ii dadea bebelusului ceai indulcit cu putina miere, plus suc de mere, dar la recomandarea medicului pediatru.
Sfatul meu ar fi sa ceri parea si medicului pediatru.
Sanatate multa si tie si bebeluslui!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra217130556 (acum 15 ani)

BUNA.SFATUL MEU PT TINE AR FI SA NU I DAI MIERE PANA LA VARSTA DE 1 AN(PROVOACA O BOALA GRAVA)CRED CA AR TREBUII SA RENUNTI LA MORCOV DACA I L AI INTRODUS DEJA IN ALIMENTATIE -DEOARECE MORCOVUL CONSTIPA,IAR PE LA 7 LUNI F INDICAT PT CONSTIPATIE ESTE PRUNA SI TOATE PREPARATELE CU EA,DACA ESTE F F CONSTIPAT SI ACUM I TI RECOMAND PUTIN SUC DE PERE FACUT DE TINE NU DIN COMERT,DAR F PUTIN DEOARECE BEBELE ESTE MIC SI II POTI PROVOCA DIAREE.NUMAI BINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela190128532 (acum 15 ani)

Nu te juca cu mierea pana la 1 an este alergica, la fel am patit cu baietelul meu care are acum 1 an si 7 luni, dai ceai de musetel, sucuri de fructe facute de tine in casa la storcator eu i-am dat baietelului meu de la 2 luni de morcov cu mar poti pune si putina portocala dar nu multa si incepi cu cate 20-30 ml dar tot timpul sa fie proaspat si nu ii dai mai mult de o data pe zi. Daca nu merge este debridat sirop pt. copii. Sanatate si sa cresteti mari!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina62131087 (acum 15 ani)

Buna!Incearca atunci cand are problema asta sa mananci tu o rosie , ac***a in vedere ca il alaptezi.Ac***a 3 luni nu cred ca ai inceput diversificarea, mai ales ca il alaptezi.Dar , cred ca putin suc de morcov si mar , dat putin cate putin in fiecare zi nu are de ce sa ii strice.Plus ceai de musetel.Eu cel putin asa am procedat.Sa va fie bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olimpia (acum 13 ani)

Buna.Am si eu o fetita de 3 luni, si 3 zile si imi iese afara o data la 3 /4 zile si nu cred ca e bine ii dau piept si ceai baby drink.Cu ce sa incerc sa iasa afara singura. Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 13 ani)

si eu am un baietel de 3 luni si pentru constipatie cel mai bine iese cu amestec de suc morcov cu portocala incearca si tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

am o fetita de 3 luni si o saptamana si la o luna jumatate a avut rosu in gat si de atunci a ramas cu o harcaiala in pept.cu ce sa incerc k sa in treaca?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 11 ani)

stiu ca e vechi anuntul dar avem si noi probleme cu kk , si suntem suspecti de megacolon daca ne poti ajuta cu niste sfaturi te rog din suflet da-mi un sms sau un tel la 0744213796

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: