Sangerare de la anticonceptionale sau ciclu menstrual ??

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Flory cu 7 luni in urma

Buna ziua , vreau sa va povestesc si eu cu problema cu care ma confrunt . Anul trecut pe 28 noiembrie am inceput sa iau anticonceptionale , le am luat in fiecare zi la aceeasi ora , pana anul acesta in august cand am plecat la mare si am uitat pastilele acasa . Am zis ca “ aia e “ nu o sa le mai iau, renunt , dar m am gandit mai bine si vrea sa fiu protejata de o sarcina incă un an de zile . M am intors acasa si am asteptat sa mi vină menstruatia sa pot incepe o noua folie de anticonceptionale , exact cand trebuia sa mi vina regulat , mi a si curs un pic , am inceput sa iau prima pastile , dar deja am 4 zile si nu este un ciclu abuntent , pe timpul noptii nu curge deloc , doar in cursul zilel si este rosu deschis . Intrebarea mea este acum , oare nu acesta este ciclu menstrual ? Din ce am citit pe internet este posibil sa fie acel spotting . Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 7 luni)

Buna ziua!

In general, sangerarea care apare in timpul administrarii de anticonceptionale se numeste "sangerare de intretinere" sau "sangerare de retragere". Aceasta este diferita de ciclul menstrual obisnuit si este mai putin abundenta. Spotting-ul, care este o sangerare usoara sau pete mici de sange, este de asemenea posibil sa apara in timpul utilizarii anticonceptionalelor, in special atunci cand se initiaza sau se intrerupe tratamentul.

Datorita faptului ca ati intrerupt utilizarea anticonceptionalelor pentru o perioada de timp si ati reluat administrarea acestora dupa o pauza, este posibil ca organismul sa aiba nevoie de ajustare. Sangerarea usoara sau spotting-ul pe care il experimentati ar putea fi rezultatul acestei ajustari. Aceste tipuri de sangerari sunt adesea normale si trecatoare, dar este recomandat sa consultati medicul pentru a beneficia de sfaturi si informatii personalizate in functie de situatia dumneavoastra specifica.

Numai medicul va poate oferi un diagnostic precis si un plan de tratament corespunzator.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flory (acum 7 luni)

Multumesc frumos pentru raspuns. Dar acum intrebarea mea este , daca acela nu a fost un cilcu menstrual asa cum l am considerat si eu am inceput sa iau anticonceptionalele din prima zi cnd am vazut ca sangerez , are cevaa ? Este vro problemaa? Si am 6 zile de cand am inceput pastilele , daca am avut contact sexual poate aparea o sarcină ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: