Primul act sexulal raspuns medic

Ciclul menstrual
Intrebare postata de ella23 cu 12 ani in urma

Am incercat sa o fac pentru prima data cu prietenul meu si sunt foarte stramta, acum cateva zile cand am incercat sa o fac din nou mi-a curs foarte mult lichid rosu nu stiu daca ar putea sa fie de la ciclul sau altceva deoarece zilele urmatoare nu mi-a mai curs.am nevoie de o lamurire nu stiu sigur ce se intampla?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 12 ani)

Lichidul rosu este sange provenit din deflorare (dezvirginare).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella23 (acum 12 ani)

dar a curs foarte multe...nu am facut.o protejat,e posibil sa fiu insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Sigur ca e posibil sa fii insarcinata. De ce nu te-ai protejat?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella23 (acum 12 ani)

ca m-am lasat dusa de val,dar din cate am inteles nu ramai insarcinata de prima data...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Este posibil sa ramai si din prima,daca esti in perioada fertila..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella23 (acum 12 ani)

si de unde stiu daca sunt in perioada fertila?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dada (acum 12 ani)

Daca ai ciclu regulat, numara incepand cu prima zi a menstruatiei 10 zile. Incepand din a 11-a zi, numara inca 10 zile. in aceste 10 zile incepand cu a 11-a ( sau chiar cu a 10) numarand cele 10 zile poti fi in orice zi in perioada fertila, adica poti ramane gravida. Altfel spus, imparte perioada unui ciclu regulat de 28-30 de zile la 3. Primele 9-10 zile ai putea sa nu ramai gravida, in urmatoarele 9-10 zile( intr-o zi din aceasta perioada) e posibil sa ramai, in urmatoarele poti sa nu ramai.
Aceste lucruri difera de la o persoana la alta. Am inteles ca ar exista persoane care au ramas chiar in perioada menstruatiei si altele care au ramas in oricare alta zi.
La mine ziua fertila este a 11-a, am invatat sa o recunosc dupa anumite simptome si la al doilea copil, am verificat.
O alta metoda de vefrificare a zilei fertile este masurarea temperaturii bazale in fiecare dimineata. Se constata o marire a temperaturii in ziua/zilele fertile. Personal nu am aplicat aceasta metoda, poti gasi pe internet indicatii. Ar fi trebuit sa te informezi mai bine inaintea inceperii vietii sexuale. Vad ca ai numai 20ani si cred ca nu vrei sa ai vreun copil la aceasta varsta. Un posibil avort are consecinte in plan aectiv si psihi sau poate duce la sterilitate. Este bine ca prima sarcina sa fie pastrata, sunt multe femei care nu au mai putut avea niciodata copii pt ca au renuntat la prima sarcina.
Ai grija de tine si nu accepta sexul fara prezervativ. Barbatilor le este foarte simplu si determina multe femei sa accepte lucruri care pe ei nu-i afecteaza( spun ca ''''''''te pazesc, ca nu simt nimic cu prezervativ s.a.md, dar e problema lor) Daca nu ai singura grija de tine, nimeni nu va avea.
Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Exista posibilitatea, mai mica, de a ramane insarcinata si in afara perioadei fertile. Nu stiu cine a putut sa iti spuna asa o p***ae, ca de prima data nu ramai. Daca stii cum functioneaza corpul uman si ce se intampla in momentul unui act sexual (si sper ca te-ai informat inainte de a-ti incepe viata sexuala), nu ai cum sa crezi asa ceva. Fa un test de sarcina la cel putin 3 saptamani de la contact si repeta-l dupa inca o saptamana. Si FOLOSESTE PREZERVATIVUL!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella23 (acum 12 ani)

multumesc mult de sfaturi!astazi o sa imi fac testul de sarcina. cand am facut-o eram in perioada in care trebuia sa imi vina ciclu.mi-a curs un lichid care nu stiu sigur ca ar fi de la dezvirginare ca avea o culoare mai ciudata nu era rosu sa fie sange, era un fel de maro si mi-a curs cam mult.apoi zilele viitoare nu mi-a mai curs si nici ciclul nu mi-a venit pe care niciodata nu l-am avut regulat.am avut intraziere la cilcu si de cate 3 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dada (acum 12 ani)

Daca nu ai ciclu regulat nu poti determina perioada fertila. Nu trebuie decat sa folosesti mijloace de protectie. Ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

intradevar dupa cum s-a scris si mai sus, cea mai sigura metoda de contraceptie este prezervativul, care protejeaza si de transmiterea BTS. cu cat va apropiati de menstruatie scad sansele de a ramane insarcinata, dar acestea inca exista cu atat mai mult daca aveti un ciclu neregulat. chiar daca erati virgina, sansele de a ramane insarcinata existau inca de prima oara, iar daca nu stiati acest lucru, ar trebui mai intai sa incercati sa va documentati cum functioneaza corpul dumneavoastra pentru a evita viitoare neplaceri in viata dumneavoastra sexuala.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

ella23 (acum 12 ani)

mi-am facut testul de sarcina si a iesit negativ dar tot sunt ingrijorata ca nu mi-a venit inca ciclul si au trecut mai mult de 30 de zile de cand mi-a trecut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: