Ciclu menstrual ce a scazut in cantitate si durata..... raspuns medic

Ciclul menstrual
Intrebare postata de marydin cu 12 ani in urma

De un an de zile am ciclu menstrual,mult mai putin decit inainte ( si cantitativ si ca durata) si tot de un an de zile am un regim de viata mult mai sanatos, problema e ca am hepatita c. de 8 ani,( nu am facut nici un tratament). Aceasta scadere a menstruatiei poate fi din cauza hepatitei? si ce este de facut? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

ne puteti scrie ce varsta aveti, cand a fost ultima oara cand ati fost la medic pentru hepatita cu virus C? in afara de scaderea abundentei menstruatiei, mai aveti si alte simptome?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

marydin (acum 12 ani)

Domnule Dr. Georgescu Cristian, cu tot respectul, va reamintesc ca in urma cu 3 luni, v-am raspuns la tot ce m-ati intrebat dar nu am mai primit nici un raspuns.Va rog sa-mi raspundeti, e foarte important pt. mine. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marydin (acum 12 ani)

buna ziua. Am 40 de ani. In urma cu 3 ani am facut analizele pt. hepatita c si toate au iesit foarte bine... medicul a spus ca nu am nevoie de tratament deoarece virusul este in stare latenta si sa repet analizele anual..... problema e ca incurajata de acest raspuns, nu am tinut cont de faptul ca trebuie sa fiu mult mai atenta cu mine,nu prea am tinut regim, fumam foarte mult si beam cafea, mai beam si alcol......in final uneori simteam intepaturi in partea dreapta si parca ficatul imi era marit... am repetat analizele (dupa 3 ani) in ianuarie 2011 si medicul mi -a spus ca nu sunt bine deloc, desi ma asteptam am fost socata ( eu merg pe principul ca : incurabilul inseamna vindecare dinlauntru: se pare ca acest virus nu prea colaboreaza cu psihicul) in fine.....nu aveam in mina rezultatul tuturor analizelor (decit jumate din raspunsul analizelor il am in momentul de fata) asa ca am plecat foarte speriata si hotarita sa am o viata linistita , fara stres, cu multe legume si fructe, mult lapte si alte ceaiuri, mai putine tigari si cafea(ness) si alcol mai deloc, problema e ca inainte de a incepe aceast regim de viata, problemele cu ciclul menstrual au inceput, prima data am pus-o pe seama climei deoarece m-am mutat dintr-o tara in alta, (iran- romania- spania-iran) insa acum sunt de 7 luni in tara in care locuiesc de 8 ani si in care greu m-am acomodat cu clima,( timp de 4 ani , in fiecare primavara, ma simteam fara putere, tremuram, nu aveam pofta de mincare, dar nu aveam probleme cu menstruatia) ( acum nu ma mai confrunt cu aceasta problema. atunci am cautat informatii pe net despre sintomele ce la aveam si m-am "diagnosticat eu" ca fiind astenie de primavara... odata constientizata aceasta problema ca fiind ceva nesemnificativ, a trecut de la sine.).... Acestea sunt rezultatele analizelor care nu au iesit bine (decit pe aceste le am in momentul de fata dar am sa incerc sa le obtin pe toate) ;hematologie-NE%- 74.2. ; LY%-19.4; MCV--102.2; MCH-33.5; MCHC-32.8; PLT-168; coagulare; PT (sec) -10.7; PT(%)-117; biochimie; GGT-10.; PROTEINE TOTALE -8.3; (imi lipsesc:electroforeza proteinelor,markeri hepatici, hormoni tiroidieni si virusologia). sper sa va fie de folos pentru a-mi spune ce e de facut, dar va implor , nu-mi spuneti ca am nevoie de interferon.( am uitat sa mentionez ca uneori, dupa terminarea menstruatiei simt dureri ( ca niste junghiuri) in uter, mai exact unde am steriletul montat) Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 12 ani)

am 29 ani si in ultimele luni mi-a venit cam o zi da una nu si luna aceasta mi-a venit decat 2 zile .e cazul sa imi fac griji?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: