Pacient cu metastaze osoase

Cancer
Intrebare postata de florentina175 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
tatal meu are metastaze osoase, dureri mari care sunt tinute sub control (relativ) cu sevredol de 10mg. Au aparut probleme cu inima, face crize des, tensiune oscilanta si puls neregulat. Simptomele pot fi de la acest sevredol si cat timp, in general vorbind, mai au de trait pacientii dupa inceperea morfinei.

Multumesc anticipat pentru intelegere,
Florentina M

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

florentina175 (acum 12 ani)

in primul rand multumesc pentru raspuns, dar nimic nu-l mai poate ajuta. In urma scintigrafiei osoase se vad adevarate "gauri", el fiind acum imobilizat la pat. De cateva zile a inceput sa verse ceea ce mananca(aproape zilnic), dar de bine de rau mananca. Nu stiu ce poate insemna asta, nimeni nu comunica, nu ne spun absolut nimic. Tocmai din acest motiv intrebam cat mai au de trait cei pe morfina, pentru ca sunt chinuri ff mari si el este lucid. Ma doare sa-l vad in starea asta si sa stiu ca sufera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In general, cateva saptamani pana la cateva luni de zile. De regula pana in 6 luni. Va doresc multa putere sa treceti peste aceasta incercare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina175 (acum 12 ani)

multumesc tare mult, orice vorba buna ori sfat este de mare ajutor. Zilele sunt din ce in ce mai rele si cred ca va fi si mai rau inainte de a se sfarsi....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Cancerul d orice tip aduce numai durere ptr cei pusi in situatia de a lupta impotriva lui. Si din pacate, noi pierdem lupta. O sa-ti raspund la intrebari, prin prisma propriei experiente: va mai trai inca 5 luni d la momentul caderii la pat, iar incostienta va survenii abia in ultimele 2 sapt. de viata. Ti-as mai da si alte detalii, dar aceasta ''''mica calatorie in trecut'''' imi goleste sufletul''''. Iti doresc putere sa mergi mai departe!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina175 (acum 12 ani)

multumesc pentru raspuns, in acelasi timp imi pare rau de experienta neplacuta prin care ai trecut, nu doresc nimanui asa ceva! Ar fi bine daca ar mai avea 5 luni, dar doctorii sunt rezervati, la modul ca si septembrie e cu semnul intrebarii daca mai apuca. Are zile cand credem ca se stinge atunci si zile mai bune, fara crize de inima, febra, etc. Ne uitam la el, frustrati, fara a avea putinta de a face ceva.
Numai bine si sanatate,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Graviola (acum 11 ani)

Sa incerci in timpul chimioterapiei si cateva luni dupa, suplimente alimentare care contin graviola, sau doar Graviola daca gasesti pe undeva. Nu stiu exact ce face el, dar cred ca e util.
Mai cititi si voi despre medicamentul asta si mai scrieti aici si pentru altii, eu am gasit numai informatii in limba engleza....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Da, 5 luni de la momentul caderii la pat! Cunosc momentele d neputinta, pacat ca trebuie sa treci prin asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Cautati un duhovnic bun, pentru tatal dumneavoastra singura mangaiere acum este sa fie in mana lui Dumnezeu.
Este greu de spus cat va mai trai, in general omul traieste in aceste suferinte pana cedeaza. Omul este ingrozit de moarte si va lupta cu boala, cu suferinta atat cat va putea. Dumnezeu este singurul care ii mai poate ajuta, de aceea tatal dvs. trebuie sa faca intai pace cu El.
Unii din cei care s-au intalnit cu El au plecat alinati dincolo, altii au avut zile mai multe decat orice medic ar fi crezut cu putinta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrean corina (acum 10 ani)

daca il cimenteaza o sa aibe dureri foarte mari? e posibil sa moara in timpul operatiei? poate ramne paralizat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela P (acum 9 ani)

Ptr.Florentina175,buna seara ,stiu ca este ff greu acum trec si eu prin suferinta ta,tatal meu este rau.Trec si eu prin aceleasi momente este cumplit,dar cu durere in suflet iti cer un sfat si o parere,despre nenorocita asta de boala sunt distrusa,sevredolul il doboara ce pot face,te rog ajuta-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: