Care este cauza care a generat cancerul?

Cancer
Intrebare postata de cerasita cu 13 ani in urma

Care este cauza care a generat cancerul?
Postat de cerasita

cu 3 zile in urma
BUNĂ ZIUA! NUMELE MEU ESTE IONELA ŞI AŞ DORI SĂ VĂ CER SFATUL IN LEGĂTURĂ CU URMĂTOAREA PROBLEMĂ LEGATĂ DE BUNICA MEA:
- IN ANUL 2004 BUNICA MEA A FOST DIAGNOSTICATĂ CU 2 CHISTURI, UNUL LA FICAT ŞI UNUL LA RINICHI, DE 3 RESPECTIV 2 CENTIMETRI , CARE PÂNĂ IN 2010 NU AU MAI CRESCUT(I S-A FĂCUT O ECOGRAFIE ABDOMINALĂ).
- IN AFARĂ DE ACESTEA MAI AVEA ŞI NODULI PE GLANDA TIROIDĂ, INSUFICIENŢĂ MITRALĂ GR. II, INSUFICIENŢĂ AORTICĂ GR. II, ULCER DUODENAL CRONIC, SINDROM ANEMIC FERIPRIV, DOUĂ HERNII: OMBILICALĂ ŞI INGHINALĂ STÂNGĂ.
- DE LA ENDOCRINE I S-A SPUS CĂ NU ESTE NICIO PROBLEMĂ CU CHISTURILE PUTÂND SĂ TRĂIASCĂ CU ELE ŞI 100 DE ANI, ŞI NU I S-A DAT DE FĂCUT NICIO TOMOGRAFIE PETNRU A VEDEA NATURA ACESTORA.(DACĂ SUNT CANCEROASE SAU NU).
- DE ASEMENA, VĂ ADUC LA CUNOŞTINŢĂ FAPTUL CĂ NU MAI AVEA ECHILIBRU, PUTERE ŞI ACUZA O DURERE MARE PE PARTEA DREAPTĂ.
- IN FEBRUARIE 2010 I-A APĂRUT PE PARTEA DREAPTĂ O ÎNTĂRITURĂ DE DIMENSIUNI MARI 14 CU 8 CM ŞI IN APRILIE 2010 CÂND I S-A FĂCUT TOMOGRAFIA, I S-A SPUS CĂ ARE TUMORĂ MALIGNĂ DE COLON DREAPTĂ.
- INTREBAREA MEA ESTE DACĂ ACESTE CHISTURI AU FOST PRELUNGIRI DATE DE CANCERUL CARE DEJA DISEMINASE ŞI SE AFLA IN STADIUL II ? CUMVA CANCERUL SE AFLAM IN CORP DIN 2004? A EVOLUAT LENT IN DECURS DE 6 ANI?
- HERNIA PE CARE A AVUT-O A PUTUT SĂ GENEREZE ACEST CANCER PENTRU CĂ IEŞEA TOT TIMPUL DIN PIELE ŞI BUNICA MEA O BĂGA CU MÂNA? CANCERUL A APĂRUT PENTRU CĂ A AVUT MAI MULTE DIAGNOSTICE?
- LA 15 OCTOMBRIE 2010 A FOST BĂGATĂ LA TOMOGRAF ŞI S-A CONSTAT CĂ A APĂRUT METASTAZĂ HEPATICĂ ŞI APOI CELELALTE METASTAZE AU APĂRUT FOARTE REPEDE.
- LA 20 DECEMBRIE 2010 A DECEDAT; MEDICUL ONCOLOG CARE A TRATAT-O I-A ADMINISTRAT OXALIPLATIN ŞI DE CÂND I L-A DAT A ÎNŢEPENIT DEFINITIV ŞI NU A MAI AVUT POFTĂ DE MÂNCARE(DE ASEMENEA LUA ŞI XELODA).
- CREDEŢI CUMVA CĂ CITOSTATICUL OXALIPLATIN NU I-A PRIMIT SAU I S-A ADMINISTAT O DOZĂ PREA MARE? DE CE AU MERS METASTAZELE ATÂT DE RAPID?
- CANCERUL EVOLUEAZĂ MAI REPEDE DACĂ FACI CITOSTATICE?
- AŞTEPT RĂSPUNSUL DVS ŞI VĂ MULŢUMESC ANTICIPAT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Iuli (acum 13 ani)

Ati mai scris si v-am raspuns. Cititi acolo va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: