Cancer col uterin

Cancer Angioblastoma
Intrebare postata de ioana89 cu 14 ani in urma

Mama mea a fost diagnosticata cu carcinom epidermoid al colului uterin stadiul III B iradiat ( in 2000), recidiva central perifierica ( in 2009). A efectuat la Insti. Oncol. Cluj 6 serii de citostatice. Fiind din varsta de 61 de ani este singurul tratament pe care il poate face pt recidiva. Peste 2 luni trebuie sa faca o evaluare, pentru a se vedea raspunsul organismului la tratament.
Analizele sun relativ bune, mai putin creatinina serica care este mai mare decat valoarea normala. Problema se pune ca mama mea are scurgeri f abundente - apoase si urat mirositoarae- pe care a inceput sa le aibe de la inceputul chimioterapiei. Dr oncolog mi-a spus initial ca e din cauza infectiei, dar si acum dupa 4 luni si de la terminarea tratmentului are scurgerile f f mari. Nu poate sa iasa din casa pt ca ii tot curge si vine in valuri - abundent.
Rugamintea mea este ca daca, cineva a mai fost in asemenea situatii sau cunoaste sa-mi spuna daca sunt normale sau nu scurgerile.
Mentionez cadesi medicii de la Insti.Oncol Cluj sun profesionisti, unii dintre ei au carente mari in relationare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

dr. IORDAN INGRID (acum 14 ani)

CU SIGURANTA CA NU INFECTIA IN SINE ESTE PROBLEMA, CI CAUZA LOCALA CARE O PRODUCE. CE INTELEGI PRIN "RECIDIVA CENTRAL PERIFERICA"? AR TREBUI O EVALUARE LA SFARSITUL CHIMIOTERAPIEI, CARE ESTE SINGURUL TRATAMENT CE RAMANE IN DISCUTIE DACA NU SE MAI POATE INTERVENI CHIRURGICAL SAU NU SE MAI POATE RELUA IRADIEREA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen. (acum 14 ani)

sunt solutii trebuie doar sa ai incredere in Dumnezeu.sunt consultant in cadrul unei companii in domeniu sanatatii.Am prieteni care care s-au vindecat de cancer.Ne tragem din natura ne tratam din natura.adresa de contact [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dudas Ioana (acum 14 ani)

Referitor la sintagma " recidiva central periferica", este extins la endocol, vagin, uretra/ vezica- asa a rezultat in urma RMN. Urmeaza evaluarea finala peste 2 saptamani care probabil va consta tot intr-un RMN. Vreau sa precizez ca merge f des la toaleta, nu poate sa retina urina si inclin sa cred ca aceasta "scurgere" ar putea sa fie chiar urina in sine . Ma gandesc ca muschii vezicii urinare sunt atrofiati sau este un efect secundar al chimioterapiei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana89 (acum 14 ani)

Referitor la sintagma " recidiva central periferica", este extins la endocol, vagin, uretra/ vezica- asa a rezultat in urma RMN. Urmeaza evaluarea finala peste 2 saptamani care probabil va consta tot intr-un RMN. Vreau sa precizez ca merge f des la toaleta, nu poate sa retina urina si inclin sa cred ca aceasta "scurgere" ar putea sa fie chiar urina in sine . Ma gandesc ca muschii vezicii urinare sunt atrofiati sau este un efect secundar al chimioterapiei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena B (acum 14 ani)

Incercati produse Ganoexcel-pe baza unei ciuperci din Malaezia.Am fost la o prezentare de astfel de produse si o doamna operata in urma cu 3 ani de cancer genital(cu ascita), in urma consumului de astfel de produse, spunea ca se simte foarte bine.Pt cancer genital sunt recomandate, am inteles, produsele Ganoderma si Excellium. Am nr de tel al unei d-ne din Arad(eu sunt din Iasi),care va poate da mai multe detalii.Cred ca merita sa incercati, nu costa foarte mult, sanatatea merita.(nr de tel:0722431956)Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 14 ani)

Eu am luat pentru soacra mea care a fost diagnosticata cu carcinom epidermoid al colului uterin stadiul IV ,un tratament pe baza de ciuperci dat de d-na dr.Mirela Wagner si dupa 8 luni de tratament la RMN rezultatul a fost vindecat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana89 (acum 14 ani)

Si eu am luat pentru mama tot un tratament pe baza de ciuperca care creste prin Brazilia. In paralel Mi face tratament si cu Aloe Vera si un tratament naturist de Cozac Plant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 10 ani)

poti sa-mi dai un nr telefon sa stam de vorba in legatura cu tratamentul acesta si mama mea are o problema la fel de grava, trimitemi-l pe email

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana89 (acum 14 ani)

Referitor la sintagma " recidiva central periferica", este extins la endocol, vagin, uretra/ vezica- asa a rezultat in urma RMN. Urmeaza evaluarea finala peste 2 saptamani care probabil va consta tot intr-un RMN. Vreau sa precizez ca merge f des la toaleta, nu poate sa retina urina si inclin sa cred ca aceasta "scurgere" ar putea sa fie chiar urina in sine . Ma gandesc ca muschii vezicii urinare sunt atrofiati sau este un efect secundar al chimioterapiei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurab (acum 13 ani)

buna ioana ,cum se simte mama ta ? pana la urma ce tratament i au facut ?si eu am fost diagnosticata cu neoplasm de col uterin st 2b si m au tratat radiologic -chimoterapic si sunt bine fac 1 an in iulie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurab (acum 13 ani)

daca vrei sa vb mai multe contacteaza ma la aceasta adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana89 (acum 13 ani)

tratament chimio 6 serii, cu pauza 6 luni si incepem alte serii de chimio de luna viitoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurab (acum 13 ani)

buna ioana .a terminat mama ta trat cu chimio ?cum se simte daca vrei sa vb uite id meu [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana89 (acum 13 ani)

Din pacate a decedat acum 4 luni. A fost cumplit. Chimio te omoara, nu mai ai imunitate si te stingi. In mai ne-a spus ca mai terbuie sa incepem inca o serie de chimio, dar tumora s-a extins la vezica urinara si incet incet a distrus-o. A facut o operatie de scoatere a ureterelor in exterior in iulie pt ca nu mai avea vezica. Dupa o saptamana de la operatie era foarte bine am inceput chimio dupa o saptamana totul era ok. I-a facut externarea din spital cu analize foarte bune. La o zi dupa externare fiind acasa a inceput sa se simta rau. Am crezut ca sunt efectele adverse de la chimio, dar la 2 zile am dus-o de urgenta si a
treia zi a murit.
Actul constataor al decesului : 1. Cauza decesului> stop cardio-respirator; 2. afectiunea care a determinat cauza decesului> Insuficeienta poliorganica si 3. Boala care a determinat cele de la 1 si 2 Este carcinom epidermoid al colului uterin st. 3B iradiat.
Explicatia ocologului - nu a fost metastaza ci doar ca organele interne au fost epuizate si nu au mai facut fata ceea ce a dus la stop cardio-respirator. Nici acum nu pot sa-mi explic de ce a externat-o din spital si la 3 zile a intrat in soc- nu mai putea sa se oxigeneze- si apoi a murit cand initial ne-a spus ca totul e Ok.
Toti pacientii la oncologie sunt cobai pentru experimentele medicilor.
Mama mea nu trebuia sa faca chimio atat de devreme de la operatie, pt ca era slabita, trebuia sa mai stam o luna sa se refaca, dar medicul a zis ca organismul ei suporta chimio. Dar nu a fost asa din pacate. Concluzia mea e ca s-a metastazat dupa operatie. Nu trebuia operata mi-au spus cei de la Urologie din Cluj, pt ca atunci cand se deschide un organ vecin cu tumora se metastazeaza rapid si cred ca asta a fost si la mama mea .
Dar si operatia era necesara, pt ca nu mai avea vezica. Noi am sperat pana in ultimul moment si nici acum nu in\\mi vine sa cred ca nu mai e. Asta e cancerul ucide incet si sigur.Nu este scapare ci doar o prelungire a agoniei si a suferintei. Poate ca medicul stia ca nu mai are mult dar nu a vrut sa -mi spuna - a slabit foarte tare inainte cu 2 luni inainte de deces- si nu mai avea pofta de mancare, foloseam calmante puternice etc.-
Din experienta, iti spun ca chimio distruge tot in organism si nu sunt sanse foarte mari - 1,2,3, ani de trait.
Eu nu am fost pregatita nu am acceptat ideea dar acum stiu -cancerul nu iarta pe nimeni mai repede sau mai tarziu.
Poti sa-mi trimiti email si pe adresa mea personala daca te pot ajuta cu ceva sfaturi [email protected]
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

Imi pare rau pt pierdere. Chimio nu distruge, pur si simplu cancerul era foarte avansat... Daca ar fi fost stadiul 1-2, deznodamantul nu ar fi fost acelasi. De aceea toate femeile trebuie sa mearga l;a control preventiv, nu cand nu se mai poate face nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nusa (acum 12 ani)

Mama mea are cancer de gradu 4 a facut chimioterapie si radioterapie si dupa radioterapie i-au aparut niste bube pe abdomen foarte multe o mananca si o ustura foarte tare........ si dureri foarte abudente....Ce ar putea fi folositor pentru aceste dureri si care ar fi cauza bubelor...? multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 10 ani)

buna.
ma numesc daniela,am 40 de ani,si am fost operata in urma cu un an ,de cancer la col uterin,la Cluj am facut 5 sedinte de brahiterapie,dupa care am fost operata de dr.lisencu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

am 41 de ani sint din Salaj.
In urma cu un an am fost diagnosticata cu aceasta boala,numita cancer de col uterin std 1B1.Am mers in mare graba la Cluj la institut(IOCN),unde am facut mai multe analize,dupa care am facut 5 sedinte de brahiterapie.La interval de 5saptamini dupa aceste sedinte,am fost operata de DR.Lisencu un om deosebit care isi da tot interesul pentru pacientii lui.Operatia a fost un succes pentru mine,totul a decurs ok.dupa 3saptamini de la operatie au venit si rezultatele de la biopsie care nu au fost foarte bune,dar in ciuda tuturor necazurilor am inceput citostaticele.Am facut citostatice 6saptamini si radioterapie in acelasi timp.dupa terminarea tratamentului m-am simtit foarte rau deoarece asa trebuia sa se intimple,din spusele medicilor.In septembrie 2012 am fost operata si in august 2013 am si unceput sa merg la serviciu .Ma simt foarte bine si merg doar la control.Trebuie sa faceti ce va spune medicul,si sa va rugati mult la bunul D-zeu sa va ajute si sanatate sa va daruiasca la toti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yoyo (acum 10 ani)

Mai dragelor mergeti la Sfantul Nectarie(Bucuresti)..Cine cede si se roaga face minuni.. El este vindecatorul de cancer..Rugati-va continuu la el si la Maica Domnului grabnic ajutatoare,lui Dumnezeu..Am intalnit acolo la sf.moaste o persoana care au trimis-o acasa pt ca nu mai aveau ce-i face...Ii dadusera 3 luni de trait..Si curios a spus ca a trecut aproape 1 an si nu a murit.... nici la control nu s-a mai dus...A spus... Doctorii mei sunt SUS... Ei stiu mai bine ...Ori ca mor ori ca traiesc sa fie mereu cu mine... Deci credinta si rugaciunile fac minuni.. Prea sfantul Nectari,maica Domnului si Dumnezeu sa fie cu voi si sa lucreze prin credinta voastra...Multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tamara (acum 9 ani)

Dana, sunt in aceeasi situatie cu tine(stadiul 1B1). Vreau sa te intreb ce ai vrut sa spui ca din biopsia de dupa operatrie rezultatele nu au fost asa bune. A fost alt stadiu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2