Analiza Ca 125 raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de GeorgianaR cu 8 ani in urma

Buna ziua,

Mama mea a fost operata anul trecut, cu raspuns foarte bun la tratament, pe care l-a facut ultima data in primavara, urmand sa revina la analize. In urma cu 6 luni, rezultatul analizei a fost cca 5, in urma cu 3 luni cca 7, iar acum peste 20, dar in limita de 30. Medicul spune ca e ok, ac***a in vedere ca limita este de 35, si a rechemat-o pe mama mea la analiza peste 6 luni. Raspunsul medicului nu ma multumeste in totalitate, as vrea sa va rog sa-mi explice cineva de ce, totusi, valoarea a crescut de la analiza la analiza? Ce anume determina asta? Cat este de normal acest lucru?
Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua , cresteri usoare (> 35) ale marker-ului se pot intalni in timpul menstruatiei, primul trimestru de sarcina, diferite afectiuni benigne ale sferei genitale (endometrioza, fibromatoza, boli inflamatorii pelvine), dar si in alte afectiuni benigne non-ginecologice (pancreatita acuta sau cronica, hepatita, ciroza, insuficienta renala, boli autoimune etc.
Nu exista motive de ingrijorare cu atat mai mult cu cat valorea este in intervalul de referinta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

GeorgianaR (acum 8 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns. Mama mea are histerectomie totala, a avut tumoare ovariana. Imi este teama ca valoarea sa nu creasca peste 35 la urmatoarea analiza, daca la fiecare analiza a fost crescuta fata de precedenta. Cand ar fi cazul sa ne ingrijoram? La ce valoare poate fi vorba de o recidiva, Doamne fereste? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Este ideal sa luati totul pas cu pas , pana la 5 ani de la inceperea tratamentului pacientul cu evolutie buna se considera a fi inca in remisie si abia dupa cei 5 ani se considera vindecat , insa fiecare monitorizare care iese bine va aduce un pas mai aproape de aceasta vindecare.
Ca sa vorbim despre o recidiva se vor lua in calcul nu doar markerii tumorali ci si imagistica specifica de screening. Nivelul CA -125 la care medicul oncolog va considera ca are motive de ingrijorare se interpreteaza prin comparatie cu nivelul initial al CA 125 .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaR (acum 8 ani)

Sa inteleg ca ar fi bine, pentru siguranta, sa facem un CT. CT a facut in ianuarie, anul acesta. Medicul a chemat-o peste 6 luni la control, dar nu as vrea sa asteptam atat, in conditiile in care marker-ul a ajuns la aceasta valoare. Initial, inainte de operatie, valoarea a fost cca 70, dupa operatie, 30, iar la finalul tratamentului, cca 5, dupa care a ajuns acum la valoarea pe care v-am zis-o, de cca 20. Multumesc pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaR (acum 8 ani)

Pe mine asta ma ingrijoreaza, faptul ca a crescut valoarea de fiecare data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11617135805 (acum 3 ani)

Buna ziua ,tatăl meu a fost operat de cancer la limba anul trecut ,a făcut 2 luni de radioterapie si acum ni s-a dat sa facă o analiza mk care a ieșit 1.30 în cazul în care limita normala era mai mica de 1,5 . In urma unui CT ni s-a spus ca s-a extins . Asta înseamnă că boala e foarte avansata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: