Tulburarile alimentare la adolescenti

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Buna,am aproape 17 ani,1.75 si 56 de kg.vrea neaparat sa ma ingras.am fost la medicul de familie si nu vrea saimi dea nimic spune k nu sunt sp***a.va rog ajutati-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

Buna georgiana
Daca tu iti doresti atat de mult sa te ingrasi incearca sa mananci alimente hranitoare, bogate in calorii, mananca regulat nu sari pestre mese.
Dormi cel putin 8 ore pe noapte, consuma cat mai multe lactate, carne de pui, legume proaspete.
Este bine sa iei si gustari intre mese: sucuri naturale , ciocolata, prajituri, frisca, miere, musli.
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Buna Georgiana,

In general, persoanele de varsta ta doresc sa slabeasca.
Daca medicul de familie considera ca nu esti sp***a, este posibil sa aiba dreptate.
Este important de stiut cum te hranesti: ai un regim alimentar sanatos?
Ti-ai facut niste analize?
daca iti doresti sa slabesti este clar ca adoptin un regim hipercaloric, pentru a ajunge la silueta dorita.
Daca totusi alimentele bogate in calorii pe care le consumi nu te ajuta sa-ti cresti greutatea corporala, exista posibilitatea sa ai o problema de sanatate (in cazul acesta se recomanda niste analize) sau sa ai un metabolism foarte rapid (ceea ce pentru multe fete ar fi un motiv de bucurie).

Totusi, de ce iti doresti atat de mult sa te ingrasi? Nu esti multumita de modul in care se aseaza hainele pe tine?
La inaltimea ta si 56 de kilograme, as spune c a i un corp de invidiat!!

Oricum, ai 17 ani, esti in crestere; ai rabdare, abia acum incepe sa ti se contureze corpul, nu e un motiv de disperare si in nici un caz nu ti-as recomanda la aceasta varsta un regim de ingrasare.

Daca o sa incepi sa te ingrasi si o sa te obisnuiesti sa mananci foarte mult, o sa-ti obisnuiesti stomacul cu multa mancare si cand o sa devina matur organismul tau, o sa ne scrii a te ajutam sa slabesti.

Gandeste-te bine inainte de a actiona!

Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor...
Iti doresc numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Salut am 15 ani 1.85 .. si 55 de kg .. X(X(X( .. vreau neaparat .. sa ma ingras ... sunt obsedat de lucru asta ... si nu o sa imi treaca asta pana nu reusesc .. :| ... ajutatima si pe mne cu un sfat va rog .. :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ,vreau sa slabesc am tinut un regim si in decurs de 2 ani am slabit 20 kg dar anul asta in jumate d an 10 le-am pus inapoi.ce sa mai fac sa slabesc.am cam 1,60 inaltime s 90 kg.va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anisoara48114338 (acum 15 ani)

salut
ai auzit de minunatul regim cu supa de varza.nu te infometezi,ajuta la dezintoxicarea organismului si slabesti.iti trebuie foarte mare ambitie si credinta in tine.daca esti pregatita sa incepi anunta-ma pe email si o sa ti-l dau.eu l-am urmat si am slabit 7.5kg intr-o saptamina.poti sa-l continui cit timp vrei.anunta-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blackable (acum 14 ani)

Buna,am 13 ani,1.63 si ultima data cand m-am cantarit aveam 56kg.Poate ca nu e varsta potrivita pentru a incepe un regim,dar as vrea totusi sa dau vreo 5kg jos,NU intr-un timp record,in jur de o luna-2,atat cat sa am organismul impacat.
Imi puteti da o idee?Am incercat dieta cu grapefruit vreo 4zile,dar nu am putut-o duce la capat.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

taa (acum 11 ani)

http://taa-romania.blogspot.ro/

In 2012 s-a infiintat un grup de suport pentru cei cu probleme alimentare.
Întâlnirile T.A.A. (Tulburari Alimentare Anonimi)au loc săptămânal în București, în fiecare marți la mănăstirea Radu Vodă.
Pentru informații vă rugăm să ne trimiteți un e-mail către [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: