Luare in greutate prea mult

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de beatrice4278305 cu 14 ani in urma

Am si eu o problema,am 23 de ani,1,55 si 46,5kg, in doua luni de zile am pus 5 kg, mi-e foame si pofta de dulciuri si lactate intr-una, eu care pana acum nu aveam genul acesta de pofte!
mi-am facut analizele si mi-au iesit atat trigliceridele marite(331) cat si colesterolul(261).Ar putea fi aceasta cauza ptr luarea in greutate, va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce sa fac si cum sa dau cele 5 kg jos si sa nu mai pun!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Sheila (acum 14 ani)

In momentul de fata cele 5 kg luate cred ca sunt ok, inainte cred ca erai slabuta. Dar nu prea este normal ac***a in vedere ca s-a intamplat intr-un termen atat de scurt. In mod normal Trigliceridele marite pot fi consecinte ale unor boli cum ar fi diabetul zaharat, o boala de ficat sau rinichi.
Cred ca inainte de toate trebuie sa mergi la doctor si sa faci niste investigatii mai amanuntita pt a vedea despre ce este vorba.
Pentru inceput ar trebui sa renunti la dulciuri, prajeli, grasimi, evita bauturile alcoolice si renunta momentan la fumat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

am 1,71 si am 63 kg si mi se pare ca sunt foarte grasa;mananc sanatos nu manac dulcuri dar totusi mi se pare ca sunt cam grasa;chiar nuj ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: