Tuberculoza - infectie cauzata de bacilul Koch

Boli respiratorii Sindromul loffler
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Dupa terminarea tratamentului dupa 6luni se poate merge la mare.daca nu ,unde

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am avut contact cu un prieten in ultima perioada si ieri ne-a spus ca are tbc..a fost internat azi. Am inceput sa tusesc, puternic, simt mucoasa si respiratie mai grea. Ce ar trebui sa fac inainte sa apara analizele; cum previn inrautatirea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Sotul meu are tuberculoza,a facut tratamentul obligatoriu de 2 luni in spital,acum face tratament 3/7.Insa bea zilnic macar 2 beri.Care ar fi urmarile?Va rog,un raspuns.El sustine ca 1-2 beri nu afecteaza cu nimic tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilica109 (acum 15 ani)

boala de plamani in general e grava dar daca mai scuipa si sangee si mai grav ,parerea mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am 23 de ani si am facut testul IDR ,mi a iesit de 19 mm.la radiografie mi a iesit un nodul calcificat,doamna doctor mi a zis ca in copilarie am intrat in contact cu microbul iar organismul l a descoperit si l a atacat cu anicorpi.ce pot face sa scap de acest nodul sau cum il pot elimina din plaman?
va rog sa mi dati cat mai multe detalii...Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In 2006 am avut tbc activ.Am stat in spital 2 luni unde am urmat un tratament riguros,dupa externare am continuat tratamentul 8 luni de zile.Dupa terminarea tratamentului mi-am reluat lucrul.Ma simt foarte bine,dar totusi sunt ingrijorata,deoarece am auzit ca tbcul poate recidiva.Va rog frumos sa-mi explicati cind si in ce conditii se poate intimpla acest lucru?Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

O matusa de a mea tuseste si vomita cu sange,insa medicii nu-i gasesc nimic anormal si toate analizele de sange si radiografia pulmonara sunt bune.Poate fi vorba despre TBC sau CANCER PULMONAR.Matusa-mea are 41 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am o colega care este suspecta de TBC as dori sa stiu daca se transmite deoarece am baut dupa ea.In cazul in care se confirma unde trebue sa ma adresez pentru investigati.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in urma cu 4 luni am fost depistata cu leziuni pe ambele varfuri ale plamanilor, din concluzia lor a rez TBC, sunt in tratament...in schimb nu ma pot lasa de tigari. Credeti ca poate recidiva boala in timp ce ma tratez? va rog raspundeti-mi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna,am si eu o intrebare...in cazul in care o persoana are TBC ....si alta persoana bea din paharul persoanei cu TBC....este contagioasa?este grav?
Astept un raspuns.Va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

daca raman insarcinata in timpul tratamentului ptr tbc,ce se intampla?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

eu cred ca daca nu te lasi de tigari...cred ca da...si eu am tbc,din pacate...dar m-am lasat de tigari chiar din ziua in care medicul mi-a dat vestea asta p***a....acum sunt in luna a 6 de tratament si pe 29 ianuarie fac 6 luni fara tigari...incearca sa te lasi ,incearca cu gumele alea nicorette...sunt bune

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cand am fost mica (2 ani)am avut o pata pe plamani si am fost diagnosticata cu tbc.m-am vindecat cu timpul(prin clasa a 4 a mi s-a spus ca totul e in regula )si de atunci nu am mai avut probleme.ar mai putea recidiva booala dupa atata timp?mentionez ca fumez de vreo 10 ani.am 26 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

dupa 8 luni de tratament de tb pulmonar am iesit iar pozitiv? ce e de facut? ma pot interna in alt spital inafara de cel din galati la care am stat internata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

se trateaza tbc???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana64131972 (acum 15 ani)

buna,
Din cate stiu, din surse sigure ( adica de la Dr.) nu ai voie sa te expui la soare timp de 2 ani.Incearca la munte...e foarte bun aerul de munte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Socrul meu este internat, fiind diagnosticat cu Tbc, simptomele incepand cu lipsa poftei de mancare, febra, tuse, dureri in piept si in final,pleurezie, iar la sputa rezultatul este negativ. Desi nu locuim impreuna, sotului, copilului si mie ni s-au facut testul IDR, radiografii pulmonare si analiza sputei. Copilul a iesit ok, radiografiile si sputa la fel, cu exceptia IDR-ului la noi, adultii. Am primit isoniazida pentru 6 luni, dar copilului nu i s-a prescris niciun medicament. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, detaliindu-mi cele intamplate? Inseamna ca virusul este negativ? Nu ar trebui ca si copilul sa urmeze un tratament odata ce locuim impreuna? Nu este supus la anumite riscuri? Sunt foarte ingrijorata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 11 ani)

ma doare sa spun k .tbc. nu se trteaza niciodata,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simo (acum 10 ani)

Ina ce p***ai SPUI!! de ce vb asa??NU E ADEVARAT si nu poti spune minciuni asa mari!!! xD DOAMNE! esti ,cunosti un caz de super rezistenta? pana si la super rezistenta te poti salva,totu depinde de medic si de tine! AOLEU IO CAND VA AUD CU INTREBARI DESPRE SARCINA PE PERIOADA TRATAMENTULUI SI MOR! pfaiii poi folositiva creieru! nici un antibiotic nu e sfatuit in acea perioada imaginati va mai multe ,in fiecare zii!!! of of of! da ce,tre sa ramaneti gravide tocmai intr o perioada asa ? xD xD se poate astepta!daca vreti un copil sanatos bineinteles!! of of

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simo (acum 10 ani)

nu e indicat sa se fumeze xD sau sa se bea alcool xD e destul ca saracu ficat si rinichi tre sa se "elibereze" de antibiotice,nu are rost sa ingreunati munca! xD si cum adica nu poti sa te lasi de fumat??nu ti place viata? poi eu am lasat tigarea in momentu in care am banuit ce am! si nici ca m am mai gandit sa ma apuc! of of

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: