Harait in piept, parca nu trag suficient aer. raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de CRobert25 cu 11 ani in urma

Buna ziua! Ma numesc Robert am 16 ani iar acum 3 luni am fost diagnosticat cu pneumonie. Am fost internat in spital si dupa 1 saptamana nu am mai avut probleme. Nici in urmatoarele 3 luni nu au fost semne cum ca pneumonia ar fi recidivat. De cateva zile simt un discomfort atunci cand trag aer in piept, mai ales cand inspir adanc. Parca simt ceva ca ma apasa in piept. Haraitul nu il am decat atunci cand ma fortez de exemplu cand incerc sa suflu puternic. Nu am nici un fel de tuse, nu am facut febra de 3-4 zile de cand resimt aceste simptome, nu transpir, iar pofta de mancare am.

Este posibil sa fi recidivat pneumonia? Daca nu, ce altceva ar putea sa fie? O sa incerc sa vad si un doctor cat de curand (probabil saptamana viitoare). Pana atunci, as fi mai mult decat recunoscator daca cineva de pe forum mi-ar raspunde la intrebare. Este ceva de care sa fiu ingrijorat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Amalia (acum 11 ani)

Trebuie sa mergeti la medic cat mai curand. Eu am avut simptome asemanatoare si am fost diagnosticata cu astm bronsic. Dumneavoastra ati avut si pneumonie, deci cu atat mai mult trebuie sa mergeti la pneumolog sa vedeti despre ce e vorba. Eu am facut spirometrie si o radiografie pulmonara si rezultatul a fost cel pe care vi l-am spus. In plus fata de dvs. aveam o tuse din cand in cand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este recomandat sa consultati medicul pneumolog in vederea efectuarii unor teste respiratorii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Cornelia, Craiova (acum 11 ani)

Buna,
Incercati homeopatia, in primul rand sa gasiti un medic homeopat bun. Copiii mei au avut multe probleme de sanatate, printre care si cele enumerate de dvs si homeopatia ne-a ajutat mult. Homeopatia ajuta dar foarte important este medicul homeopat! Multa sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 ani)

Si eu am un harait. Dupa ce trag aer, la o secunda dupa , se aude un harait de vreo 3 secunde in piept , racit nu sunt si nici nu am fost recent , eventual acum 7-8 luni. Ce pot sa fac mie frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela Cojoaca (acum 10 ani)

Buna ziua!
sambata am cazut de pe cada si m-am lovit la sanul si coasta stanga. Am fost la urgente si mi-au zis ca nu am coasta fisurata si sa iau calmante (nurofen). Dar de luni am un harait in piept, fac temperatura 37.2-37.3 si respir mai greu (din cauza cazaturii).
Este cazul sa merg la medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 9 ani)

Va salut cu respect, cu o săptămână înainteam mâncat ceva cald ca 2 mici si apoi o înghețată mare si am lucrat pe vreme rece si eram transpirat seara am făcut si 38 febra am transpirat noaptea am schimbat pijamale 2 ori dar pe urma nu mai am simțit asa boala, însă noaptea sau mai bine zis in pat aud un harait si imi vine sa tușesc . Sunt in străinătate si nu prea am posibilitatea sa merg la medic , tot odată nu cred ca ii interesează ,așa am auzit iți prescrie un paracetamol pana ...... Exista vreun remediu natural sau sa nu de casă? Vă mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11613065555 (acum 3 ani)

Bună ziua în momentul cind st întins în pat și respir parca simt un hiriit de parca ar toarce o pisica
Dar se simte nu numai în momentul cind respir dar se mai întimpla chear daca pur și simplu trag aer în mine și măresc pieptul și revine la loc am probleme cu inima îmi puteți spune va rog ce înseamnă asta si cum pot trebuie tratat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: