Dureri in zona plamanilor

Boli respiratorii
Intrebare postata de iubitzica cu 13 ani in urma

Buna ziua in luna aprilie am facut inceput de aprindere de plamani (asa mi-a zis medicul de familie), am luat antibiotice insa au persistat niste dureri de spate.Luna aceasta m-am hotarat sa merg din nou la medicul de familie pentru aceste dureri mentionez ca nu aveam tusa sau alte simptome de raceala.Durerea e in zona plamanilor si uneori desi trag aer in piep simt ca nu e suficient.M-a ascultat la plamani find sigura ce este de la coloana , dar mi-a dat sa fac si radiografie la coloana si plaman.Azi am fost dupa rezultat si mi-a scris pe bilet aproximativ : ,, interstitie pulmonara bilaterala accentuata". Medicul de familie nu m-a prea lamurit intrebandu-ma daca m-am racit de curand iar raspunsul meu e nu, tratamentul oferit este paracetamol plus, eurospal si co-trimell timp de 7 zile.Poate fi urmele raceli din aprilie?trebuie sa imi fac mai multe griji ?ce anume inseamna diagnosticul pus de cei de la radiografie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Raimond (acum 13 ani)

Acelasi diagnostic mi s-a pus si mie la radiografie. Am consultat un pneumolog si a descoperit un "pui de asm bronsic" . Deci, parerea mea este sa consulti un PNEUMOLOG (nu orice doctor) care poate verifica daca este asa sau nu. Oricare ar fi raspunsul nu trebuie sa te sperii, EXISTA TRATAMENT !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iubitzica (acum 13 ani)

multumesc pentru raspuns acum am terminat tratamentu cu antibiotic dat de medicul de familie inca mai am dureri dar nu asa mari o sa vad cum ma simt in continuare si eventual am sa merg la pneumolg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IONESCU GEORGE (acum 13 ani)

MA DOARE DE 10 ZILE IN PARTEA DREAPTA CAND MA RIDIC SI CAND TUSESC. UNEORI INSUPORTABIL. DUPA 10 ZILE AM LUAT AUGMENTIN .DIMINEATA M-AM SCULAT SANATOS.DAR DUPA EFORT ,SEARA M-A APUCAT MAI RAU.CONTINUI CU AUGUMENTIN. DAR CUM MERG CU MASINA MA INTOARCE .INCERC 14 ZILE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valy (acum 13 ani)

de trei zile am o durere in zona plamanilor fara tuse la efort incep sa ma sufoc si la gat ma doare doar la inghitire simpt ca-mi ramane in gat doar daca beau apa se duce si ma simpt mai bine va rog dacami puteti raspunde ce pot sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 13 ani)

buna ziua in luna februarie tuseam foarte tare dupa care mam dus la medic si am aflat ca am facut o apridere de plamani apoi mia prescris o serie de tratament dar nu sia facut nici un efect.am observat ca tuseam din ce in ce mai tare mam intors la medic dupa o luna si am fost diagnosticata cu ciuperca la plamani si nici macar astazi nu stie ce tratament sami dea pana si astazi imi fac diferite analize si nu stiu inca nimic concret trebuie sa-mi fac griji in privinta asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Add (acum 4 luni)

Buna ziua,

Care a fost rezolvarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 11 ani)

am o durere in zona plamanului drept cand respir nu stiu care i cauza dar am avut o bronsita mai acum o luna mi e frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 11 ani)

Buna ziua,

1. De cativa ani am o durere/arsura in partea stanga, in dreptul inimii, in interior. Uneori am impresia ca inima mea va plesni.
2. De vreo 2 luni, de regula noaptea am arsuri in zona plamanilor in interior, simt ca nu am aer.
Am avut pneumonie in urma cu 2 ani si in urma cu 4 luni. Nu stiu daca cele 2 probleme au legatura.
Am facut in decurs de 2 sapt. radiografie toracica, CT, analize (nu au fost prea multe radiografii intr-un timp scurt?). La CT mi-a iesit o pleurezie. Doctorii au spus insa ca nu e nimic si nu mi-au dat tratament. EKG a iesit bun iar colesterolul putin mare. Analizele endocrinologice sunt bune.
Totusi eu am in continuare acea durere, episodica- 3 5 minute, si arsuri in zona plamanilor in interior, in special noaptea simt ca nu am aer.
Puteti sa-mi spuneti ce-as putea avea?
Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 11 ani)

Buna ziua,

1. De cativa ani am o durere/arsura in partea stanga, in dreptul inimii, in interior. Uneori am impresia ca inima mea va plesni.
2. De vreo 2 luni, de regula noaptea am arsuri in zona plamanilor in interior, simt ca nu am aer.
Am avut pneumonie in urma cu 2 ani si in urma cu 4 luni. Nu stiu daca cele 2 probleme au legatura.
Am facut in decurs de 2 sapt. radiografie toracica, CT, analize (nu au fost prea multe radiografii intr-un timp scurt?). La CT mi-a iesit o pleurezie. Doctorii au spus insa ca nu e nimic si nu mi-au dat tratament. EKG a iesit bun iar colesterolul putin mare. Analizele endocrinologice sunt bune.
Totusi eu am in continuare acea durere, episodica- 3 5 minute, si arsuri in zona plamanilor in interior, in special noaptea simt ca nu am aer.
Puteti sa-mi spuneti ce-as putea avea?
Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monicaloreta (acum 10 ani)

Buna ziua,va rog sa ma ajutati sunt foarte speriata de o luna nu ma simt bine sunt asmatica si folosesc seretide50\\\\250 dar nu ma mai ajuta iau si ventolin de mai multe ori,dar nu numa asta e problema ma doare in partea stinga a plaminului si tusesc am fost internata in spital si tot asa suntchear mai rau ma obosesc foarte mult iau medicamentele urmatoare a doua oara Augumentin,Eurespal80mg,si miofilin100mg astept raspunsul daca stie cineva va rog din suflet ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu (acum 10 ani)

...DUTE LA MEDIC DE PR
EFERINTA SPECIALIST ...PE GUGAL NU TE POATE CONTROLA NIMENI....POATE O SA ITI MAI DEA SI UN SFAT AIUREA...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marinel (acum 9 ani)

Medicii romani sunt caini la suflet,pe site-uri straine gasesti o gramada de raspunsuri dar pe alea romanesti nu gasesti nimic,astia lucreaza pe bani multi,sunt o gasca bine pusa la punct..asa ca mergeti la un medic bun pneumolog,in schimbul banilor va va da si raspunsuri la durerea dv...sa nu le tina Dumnezeu in seama nemernicia in fata durerii..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 8 ani)

Buna seara! nici nu stiu cu ce sa incep.....acum un an de zile mi sa intamplat brusc sa am dificultati la respiratie.tot atunci pot sa spun ca lucram la mine la casa (daramam acoperisul casei si podul acesteia) . nu mam dus la doctor deoarece am crezut ca de vina este praful. problemele au continuat la fel doar ca respiram din ce in ce mai greu. dupa vre-o 3 luni am facut un film la plamani fara sa consult nici un medic. razele mi-au iesit ok. am stat asa un an de zile pana sa ma duc la un pneumolog. am facut testul alergologic si analize sange care au iesit ok. am efectuat si un test de spirometrie car a iesit 62% la care doctorul mi-a spus ca asa valoare mica nu a mai vazut niciodata. am fost diagnosticat cu bronsita asmatica si mi sa dat un tratament cu inhalator ''''FOSTER 100/6" , singulair , si kp***ax urmat la 2 ore de linex. de respirat , respir cu ceva mai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11589380770 (acum 3 ani)

Am dureri an spte an zona plamanilor si arsuri dar nu tot timp nu fac febra nu am nimidoar simt dureri cu arsuri an zona plamanilor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11636139058 (acum 2 ani)

Buna ziua,de ceva timp ma tot doare în spate (arsuri)în zona plamînilor stie cineva un tratament cei care ati avut dureri la fel ori ce raspuns ie bine primit!multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: