Despre DOT

Boli respiratorii
Intrebare postata de Daniel IL cu 11 ani in urma

Buna ziua,
Am 24 de ani si am fost diagnosticat acum 2 luni cu TBC pulmonar. Timp de doua luni am fost la medicul de familie zilnic ,ca sa imi iau doza de medicamente (am urmat DOT). Insa de pe 1 octombrie desi intru in faza 3/7 nu mai pot ajunge la medic sa imi iau pastilele acolo, pentru ca incep facultatea si programul medicului p***ancide cu orarul de la facultate. Mentionez ca sunt un caz nou si urmez prima linie de tratament. Sunt la Universitate,la zi, la buget si sa lipsesc e exclus pentru ca o absenta la un seminar inseamna automat ca nu pot intra la examenul disciplinei respective. Stau si in Ilfov la 1 ora si ceva de facultate si sa fug de la cursuri la medic e contraproductiv.
Problema mea este ca am fost la medicul de la Dispensarul Tbc Ilfov la care sunt repartizat si doamna doctor refuza sa imi dea acceptul ca med. de familie sa imi dea medicamentele acasa. I-am explicat situatia dar dansa refuza sa ma inteleaga. Mi-a zis ca ori ma duc sa imi iau medicamentele in fata asistentei ori nu mai mi le da deloc . Nici ca parintii pe semnatura lor sa imi supravegheze tratamentul nu a fost de acord.
Vreau sa intreb , e legal asa ceva, e DOT pur si simplu obligatoriu? Nu e un abuz sa fiu obligat sa primesc tratamentul cu portia de la med. de famile cand timpul nu imi permite. Mai ales ca nu mi le pot cumpara pentru ca se distribuie prin farmacii cu circuit inchis…
Ce sa fac In situatia asta, cui sa ma adresez? Nu vreau sa imi intrerup tratamentul, dar daca as fi pus sa aleg intre facultate si pastile , mie frica de ce as alege.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Tratamentul este obligatoriu pentru a va vindeca. In ceea ce priveste situatia dvs, este bine sa discutati cu medicul de la cabinetul Universitatii. Pe baza unei solicitatii scrise catre Dispensarul TB la care sunteti arondat, puteti sa expliacti situatia si sa solicitati transferul catre alt dispensar TB. Potrivit legii, va arondati la dispensarul unde aveti domiciliul real nu cel din buletin. Ori dvs de la 1 octombrie veti fi in Bucuresti. Nu intrerupeti tratamentul! discutati si cu medicul de familie modalitatea de colaborare.

Medciul pneumolog este bine intentionat dar legea nu trebuie aplicata prea drastic deoarece se paote intampla sa renuntati la tratament in favoarea facultatii, si atunci veti agrava boala dar evti imbolnavii si alte persoane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Daniel IL (acum 11 ani)

Am inteles. O sa incerc cu transferul la cel mai apropiat dispensar TB.
Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 11 ani)

Cu 6 ani in urma si eu am primit tratamentul respectiv, aveam 30 ani, si eram la ore. Explicatiile mele facute medicului sef al sectiei, precum ca este in interesul meu sa beau la timp medicamentele pentru a nu permite bolii sa progreseze (sunt prea tinara ca sa mor de o boala care poate fi tratata gratuit, in caz contrar la ce bun pot sa ma serveasca studiile, in ceruri diploma nu are valoare) si d-lui mia permis sa merg la dispensar 1 data in luna sa-mi iau cantitatea de pastile necesara. Urmind cu strictete recomandarile medicului - regim alimentar corect, orarul primirii medicamentelor (inclusiv vit. si hepatoprotectori), regimul de somn etc. Am urmat tratamentul 6 luni. Acum sunt absolut sanatoasa, drept ca uneori dau alergie la diferiti factori (chind maninc dulciuri, fructe bogate in glucoza, praf, nisip, mite, ciini) , dar toate acestea sunt o nimica toata pe linga riscul de a fi purtator de TB de forma deschisa, ceea ce este incurabil. Incercati si d-stra sa explicati medicului-sef al sectiei, care este mai superior putin, sunt convinsa ca are sa va inteleaga. Caci cel ce nu doreste sa se vindece, nu are sa-i faca nimeni nimic. Caci cu forta nu te poate impune nimeni - este dreptul tau de a alege intre bine si rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: