Probleme inima?

Boli de inima
Intrebare postata de Utilizator21699211626 cu 5 luni in urma

Buna ziua, in raport-ul medical am primit ETT:SIV = 7mm, PPVS =7 mm, Ao la inel =13mm, Ao asc =29mm, Ao crosa =28 mm, Ao desc =17mm, VS= 47/40mm, AS = 35mm, AD = 32mm, VD =28mm, FEVS = 60%, fara tulburare de cinetica miocardica, valva aortica tricuspa, Vmax Ao = 10,99m/s, cuspe mitrale suple, fara regurgitare mitrala, unda E = 0,83m/s, unda A = 0,50m/s, E/A >1, regurgitare tricuspidiana grd I functionala, PAPs = 13+5 =18 mmHg, TAPSE =23 mm, VCI =14 mm, colaps inspirator peste 50%, fara congestie hepatica, SIA, SIV intacte, pericard, pleure libere. Concluzii: functie sistolica VS, VD normala, functie diastolica VS pastrata, fara regurgitari valvulare patologice, cavitati cardiace nedilatate, fara HVS, fara HTP.

Mi s-a zis ca totul este ok, dar am observat ca la Vmax Ao = 10,99 m/s este o valoare destul de enorma, si vreau sa stiu de ce mi s-a zis totusi ca este o valoare normala.Si la ce ar trebuii sa ma astept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua!

In raportul medical pe care l-ati primit, valorile masurate pentru Vmax Ao (viteza maxima a fluxului sanguin prin artera aorta) se indica ca fiind 10,99 m/s. Aceasta valoare este ridicata, iar obisnuit, viteza fluxului sanguin la nivelul aortei este mai scazuta.

Cu toate acestea, interpretarea rezultatelor medicale necesita o evaluare completa a tuturor parametrilor masurati, iar specialistul care a analizat raportul a concluzionat ca functia cardiovasculara este normala. Este posibil ca aceasta valoare marita sa fie o anomalie sau o eroare de masurare.

Pentru a clarifica acest aspect, recomandam sa consultati medicul cardiolog care v-a prescris analizele si sa discutati direct cu el despre acest rezultat anormal. El poate clarifica situatia si va poate oferi o interpretare completa si precisa a rezultatelor.

In general, cand se confrunta cu o valoare atipica, medicul poate solicita si alte teste suplimentare pentru a exclude eventuala existenta a unei afectiuni cardiace.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/cum-putem-imbunatati-circulatia-sanguinai_8131

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: