EXTRASISTOLE APROAPE ZILNIC raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de OanaMaria91 cu 12 ani in urma

Buna ziua.Am si eu o problema.De cand bunica mea a suferit un infarct, am inceput sa fac frecvent atacuri de panica.Ajunsesem intr-un timp sa nu mai ies din casa, mi-era frica sa socializez, mi-era frica de caldura sau frigul de afara, de vreo situatie care sa-mi provoace atacul.Faceam tahicardie, nu aveam aer...simteam ca in orice moment pot sa mor.Dupa aproape un an, au aparut alte simptome...extrasistolele!A mai trecut un an, eu apar foarte des pe scena, fac dansuri, cant si chiar daca nu arat, ma consum enorm, fac tahicardie si din ce in ce mai multe extrasistole.Am scapat oarecum de atacurile alea puternice de acum 1 an, dar am in permanenta teama de aparitia extrasistolelor, mi-e frica sa beau cola, cafea, sa urc scari, sa merg la munte, sa beau un pahar de bere..cu alte cuvinte..nu ai pot fi omul normal care eram odinioara.Sunt intr-o continua agitatie!Extrasistolele, tahicadia si senzatia de sufocare imi `omoara`toate momentele frumoase.Am fost la controale la cardiologie si nu am nimic fizic..si totusi eu nu sunt bine!!!Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Din ceea ce povestiti inteleg ca ati eliminat cauza fizica a simptomatologiei si ca, de fapt, s-ar lega de ceea ce i s-a intimplat bunicii
Atacurile de panica nu au o cauza fizica; etiologia lor este de natura psihologica si de aceea este recomandata interventie psihoterapeutica
aparitia si mentinerea simptomelor de natura fizica indica faptul ca la nivel inconstient a aparut un blocaj si ca ceea ce este de exprimat psihologic nu se poate face De aceea apar manifestarile somatice Netratarea cauzei poate sa duca la instituirea unei boli in plan somatic : asanumitele boli psihosomatice

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

Nica Iulian (acum 10 ani)

Aceiasi problema o am si eu.Acum 2 ani am facut atac de panica si de atunci o tin tot asa, am eliminat atacurile de panica dar am ramas cu o stare de confuzie in cap, de irealitate, imi este frica sa mai fac miscare de frica extrasistolelor, toti doctori imi spun ca am inima perfect sanatoasa si totusi am tahicardie si extrasistole, eu sincer nu mai inteleg nimic.Nu mai am incredere in doctori, am facut ecografii 3d, EKG-uri, radiografii, toate bune, nimic schimbat, inima perfect sanatoasa.Mi-am pierdut conditia fizica, cand fac sport obosesc imediat, incep extrasistolele si tahicardia.Nu mai stiu ce sa fac, simt ca am ajuns la capatul puterilor, traiesc zilnic o snezatie de irealitate, cu senzatia ca o sa mor din clipa in clipa, ca o sa lesin...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 9 ani)

Salut... Da mi si mie te rog un mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 10 ani)

Aceeasi simptomatologie o am si eu. Totul a inceput de la cateva atacuri de panica acum 3 ani, atacuri pe care ulterior am invatat sa le controlez cu ajutorul psihoterapiei, insa ulterior au aparut extrasistole, palpitatii mai ales la efort oboseala si deseori dupa masa. Incet incet am inceput sa renunt la activitati care imi faceau placere de frica simptomelor si am ajuns sa ma consider si sa ma comport ca o pers bolnava, desi doctorii zic ca nu am nimic. Efectiv nu stiuce sa mai cred, dar sfatul meu e sa nu va lasati, sa va fortati limitele, sa va comportati ca si cum totul e ok si sunteti sanatosi si asa veti trece mai usor peste. Reusesc sa inving problemele astea o perioada de timp apoi iar am un episod si o iau de la capat si tot asa. Sper ca peste cativa ani sa ma uit in spate cu amuzament si totul sa fie bine....mult succes si nu lasati aceste stari sa va strice viata-
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 10 ani)

La catva timp (6 luni) dupa un deces in familie (bunicul), si eu am inceput sa am atacuri de panica. Aveam atacuri de panica mai ales dupa ce beam cafea, asa ca am renuntat la cafea.Dupa un timp, mi-am revenit cu ceai de salvie, de chimen si dupa un tratament cu vitamine si carbovita (ma si balonam).
Lucrurile pareau sa intre in normal, am reinceput sa beau si cafea. A urmat un al doilea deces in familie (bunica) si am inceput sa am simptome mult mai grave, psihice si digestive, dar si aritmie cardiaca.
Mi-am facut analizele, in general au fost bune, cu exceptia calciului, atat ionic cat si seric, care erau sub limita normala.
Nu a putut nici un medic sa-mi dea un sfat care sa aiba rezultate concrete. Am fost si la un psihiatru care mi-a prescris 3 medicamente. Cand am citit prospectele, m-am ingrozit si nu le-am luat.
A trecut timpul, simptomele s-au mai ameliorat. A disparut aritmia cardiaca si simptomele digestive. Am avut si eu senzatia de ireal, ca si Iulian. Abia puteam sa urc un etaj, ca parca-mi dadeam sufletul afara. Am avut dureri ascutite in capul pieptului si senzatie de voma mai ales dimineata, la serviciu, incat am crezut ca am ulcer. Am trecut prin diferite faze, a consumului compulsiv de apa (de am crezut ca am diabet insipid) si prin cea a anticipatiei anxioase. Aveam la un moment dat dureri de cap cumplite, incat credeam ca imi plesneste capul.

Si acum mai am cateodata simptome, atunci cand ma enervez, cand sunt neodihnit, cand citesc stiri alarmante (despre accidente etc.) sau cand mananc ceva ce nu-mi prieste.

Nu am urmat un tratament anume. Vitamina C este buna. Am mai luat carbovita, pentru balonare. Am baut ceai de galbenele si musetel (desi, uneori, am avut senzatia ca galbenelele imi irita stomacul). Am incercat sa-mi schimb dieta si sa mananc sanatos, fructe si legume (mere, morcovi), peste (pastrav), fasole, spanac, cartofi natur. Un blender e foarte bun, eu am unul si beau in fiecare zi un pahar de amestec de portocale, banane, mere, kiwi etc, pe stomacul gol. Ciocolata neagra face bine, dar in cantitati moderate (2-3 patratele pe zi). Despre laptele dulce (pasteurizat sau UHT), nu pot sa spun prea multe. Mie cred ca mi-a facut bine, in general. Zaharul e nociv (poate fi inlocuit cu miere), la fel si cafeaua. Chiar si o bere slab alcoolizata poate avea efecte neplacute. E nevoie de odihna si de aer curat, precum si de evitarea stress-ului de orice fel si a gandurilor negre. Ascultarea unor melodii linistitoare are, de asemenea, efecte benefice.
Si am lasat la urma lucrul cel mai important: rugaciunea (chiar rugaciunea inimii).
Sper sa va fie de folos ce-am povestit. Doamne-ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMONA OLAR (acum 9 ani)

Buna ziua...Iulian....Din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema...Acum doi ani am avut un episod de tahicardie aflandu-ma pe bicicleta intr-o goana nebuna....Binenteles ca atunci cand am oprit...s-a declansat tahicardia...inima nefiind obisnuita cu tipul acesta de miscare in exces....M-au transportat la spital si mi-au oprit ritmul nebunesc al inimii cu Adenosid....un...hai sa-i spunem betablocant rapid....ei bine!!!! Dar eu am ramas cu atacuri de panica...anxietate...extrasistole...insomnii..stare de rau aproape permanent....Am luat pentru scurt timp produsul ce se numeste Betalok Z....insa nu mi-a ajutat la nimic...pe langa faptul ca trebuie sa mai si lucrez....Toate astea s-au strans intr-un cerc vicios...Am ajuns la cardiolog...nimic...m-au monitorizat cu holter 72 de ore....nimic...analize de sange pentru hormonii tiridieni...nimic....am vizitat inca un cardiolog.....eco cardiac....rezultatul ...inima normala...fara nici o anomalie....In fine...am ajuns la psihiatru si la un psihoterapeut....tratament anxiolitic plus antideperesiv...deocamdata ma simt putin mai bine....insa extrasistole tot mai am...cateva secunde ,o data la cateva zile ...dar....TREBUIE SA STII UN LUCRU....PANA NU INVETI SA-TI CONTROLEZI STARILE NU VEI AJUNGE LA NICI UN REZULTAT....PENTRU CA ,TREBUIE TRATATA CAUZA NU SIMPTOMUL....iar de murit....stai linistit....doar cand Dumnezeu hotaraste....pentru ca este un proverb ce spune,,,,,Nu mor caii, cand vor cainii,,,Eu te inteleg cel mai bine , deoarece simt tot ce tu simti....insa ...de multe ori noi suntem vinovati...pentru ca nu stim sa traim asa cum ar trebuii de fapt sa traim....ne place stresul...senzatiile tari...emotiile...si lista ar putea continua...Gandeste-te ca 3 miliarde de oameni se confrunta cu aceeasi problema ca a noastra...unii mai mult s-au mai putin....Dar te asigur ....ca toate vor disparea in timp...nu exista medicamente rapide miraculoase....astea au venit in timp....si in timp vor si pleca....Te rog ...gandeste pozitiv....si ia atitudinea corespunzatoare...Dumnezeu ne-a creat perfecti...iar noi am adaugat imperfectiunea....Sportul ...sepoate face...dar ....de acum incetul cu incetul....pana cand psihicul tau si organele vitale vor fii in masura sa faca fata la ce vrei tu.....ITI DORESC NUMAI BINE.... SI VREAU SA STII CA IN AFARA DE TOT CE SIMTI .... ESTI CLINIC SANATOS....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMONA OLAR (acum 9 ani)

Din pacate Ionut....eu nu am postat ce tu ai postat....si care de fapt ajuta cel mai mult...RUGACIUNEA....este atat de importanta ca nu ne dam seama decat atunci cand avem nevoie de ea...Multumesc...ca ai amintit-o...Sa fiti sanatosi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danut Matei (acum 8 ani)

Toate aceste chestii vi se intampla datorita traumei trecut !!!! Totul se depaseste din controlul tau medicamentele nu te pot ajuta,tu esti doctorul tau!!.cand simpti ca-ti vine rau gandeste-te ca totul este o parere sau fa altceva in acelt timp si ai sa vezi ca toata starea de rau va disparea intr-o fractiune de secunda :) !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Alexandru (acum 5 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Cele mai multe simptome sunt cauzate de voi pentru ca suspicionati doctorii ca fiind incompetebti si ca sigur e ceva in neregula cu voi, stati tot timpul in tensiune si asteptati raul si astea va afecteaza latura primitiva si automata a psihicului si aia face totul sa fie fizic si sa para real. Va scriu ca si eu am trecut prin multe lucryru ca si voi ani, am crezut ca nu mai e scapare din iadul ala dar am scapat. Va povestesc un exemplu simteam cum vasele din cap mi se dilata si aveam dureti presiuni ameteli pabica anxietate si totul pentru ca credeam ca am ceva in cap... nu puteam sa urc scarile ca simteam presiunea crescand la orice pas si miera rau, mi am facut angio rmn cefebral mi am dat seama ca nu aveam nimic si totul era din cauza mea ca mi am tot inchipuit lucruri si am creat monstrul asta si acceptand ca n am nimic si doar mi se pare am luptat sa nu mai hranesc acel monstru imaginar si cateva luni mai tarziu nu mai am nimic... Erau asa de reale simptomele ca nu aveam cum sa nu fiu convins ca nu e ceva in neregula in cap dar totul a pornit de la mintea mea pe care nu am stiut so stapanesc! Si multe altele pe langa ce v am povestit, chiar si cu extrasistole. V am scris pentru ca stiu cum e aceasta suferinta si m ar fi ajutat sa fi auzit la cineva aceste vorbe in acea perioada fara de speranta... Sa fiti binecuvantati, Doamne ajuta ne!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: