Detralex

Boli de inima
Intrebare postata de Me Anonim cu 11 ani in urma

Am fost la medic (dermatolog) azi ca ma dureau picioarele,imi amorteau si mi-au aparut niste varice. Fara niste investigatii mi-a pus diagnosticul de Insuficienta venoasa cronica grad III si mi-a prescris detralex pentru 6 luni dupa care sa vin iar la control. Si mi-a mai spus ca tratementul asta treuie luat toata viata....!!!!....
1.Daca o sa iau tratamentul asta o sa mi se retraga varicele sau doar o sa-mi amelioreze durerile?
2.Chiar trebuie luat toata viata?
3.Ce se intampla daca o sa-l intrerup?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Costica (acum 11 ani)

Mda... Eu il iau de vreo 20 de ani. Nu m-am operat de varice. Am 50 de ani acum si stiu ca pana la urma, as putea ajuge sa am si ulceratii. Daca nu ma ingrijesc. Da, o sa-l iei toata viata. Varicele nu vor dispare. Decat daca apare vreo terapie complet noua, cu celule stem sau alte alea. Mai mult, daca stai mult in picioare, te ingrasi (cum am facut eu), mergi prea putin pe jos (atentie, in pas vioi) si stai mult pe scaun la birou sau la un loc de munca sedentar - conducator auto, portar, etc. se vor agrava. Or sa fie dureri, s-ar putea sa ajungi si la operatie. Cel mai grav e ca o sa apara in timp flebita, si in final posibile cheaguri de sange. Nu te speria totusi. Cu dieta si cu miscare, poti atinge varste inaintate. Tatal meu a murit la 70 de ani din alte cauze si avea varice de vreo 40. E o boala cronica, cu episoade acute. Grija mare la lovituri si zgarieturi la picioare. Baile de mare fac foarte bine. Chiar si intr-un rau curat. Repet, curat. Apa de mare fiind sarata are in general mai putini microbi. In fine... Ai grija! Nu e un dezastru si nu se moare de asta decat daca esti complet neglijent cu boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Me Anonim (acum 11 ani)

oh... dar eu abia am 22 de ani! un barbat nu are nici o treaba daca ia toata viata detralex... dar o femeie trebuie sa intrerupa in timpul sarcinii, etc... am inceput de ieri sa le iau, ma gandesc daca pot sa intrerup dupa o luna (astea le iau de acum daca tot le-am cumparat:)...)
stie cineva daca endolex e mai bun decat detralex? (+argumentatii)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denice Mironescu (acum 10 ani)

Daca isuficenta venoasa este una cronica , este bine sa va tineti de tratament asa cum v-a spus medicul , Intreruperea medicatie implica reaparitia durerilor si veti incepe sa aveti iarasi aspectul neplacut al varicelor . Eu l-am luat si aproape ca mi-au disparut in totalitate venele inestetice si evident si durerile . Intrerupand tratamentul ele au reaparut dupa un interval de o luna de zile si evident si durerile de picioare , Luati-va cu toata incredere si rezultatele nu vor intarzia sa apara si va veti simti minunat ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefania (acum 9 ani)

la intrebarea daca endolex este mai bun decat detralex, raspunsul este afirmativ prin simpla compozitie. Una este sa stii cu siguranta ca inghiti un produs fara contraindicatii si efecte secundare, si alta este ca detralex-ul are efecte secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: