Ulcerul varicos raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de florina_madalina cu 13 ani in urma

Buna ziua! Va rog sa- mi indicati schemele de tratament pentru ulcerul varicos. Mentionez ca persoana in cauza are 64 ani, nu are diabet, dar este alergica la antibiotice si propolis. Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

elena, Iasi (acum 13 ani)

Pentru ulcer varicos nu cred caexista scheme de tratament sau medicamente magice de vindecare. Spun asta pentru ca mama mea a suferit ani intregi de aceasta afectiune, a incercat multe tratamente dar fara reusita. Ulcerul varicos este o consecinta a circulatiei deficitare in zona afectata si pana nu se rezolva problema circulatiei, ranile nu se inchid definitiv. Mama mea a rezolvat problema prin operatie, in mai s-au implinit 2 ani si de atunci nu a mai avut probleme. Nu a fost operata de ulcer varicos, ci de varice. Mai bine zis i s-a redirijat circulatia in zona afectata de ulcer varicos. Nu este o operatie foarte grea, nu necesita mult timp de spitalizare si refacere. Mama avea 68 de ani cand s-a operat, a stat in spital o saptamana, timp in care i s-au inchis si ranile care-i supurau de cativa ani. Repet ceea ce spun doctorii: Ulerul varicos nu este o boala in sine, ci o consecinta a circulatiei venoase. Aceasta problema trebuie rezolvata de medici specialisti in circulatia corecta a sangelui, nu de dermatologi. Dermatologii recomanda tot felul de creme, unguente, dar fara sa rezolve problema care cauzeaza ranile. Chiar daca pe moment aceste rani se inchid, ele reapar dupa un timp. Duceti-o pe mama la operatie. Stiu de la mama cata suferinta, durere, frustrari, dau aceste rani. PS: mAMA A FACUT 3 HEMORAGII FOARTE URATE PE O VENA IMPORTANTA ARE TRECEA PRIN ZONA AFECTATA, DECI EXISTA SI ACEST RISC. Exista riscul ca o persoana sa faca hemoragie in somn, sa piarda foarte mult sange fara sa-si dea seama. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina_madalina (acum 13 ani)

Va multumesc mult pentru sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 12 ani)

am uitat sa-ti spun ca si eu sunt din iasi si ca te rog sa-mi recomanzi pe cineva de aici, daca poti. multumesc din nou.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Incercati la Gral Medical unde exista un aparat nou folosit in tratamentul acestor leziuni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

florina_madalina (acum 13 ani)

Va multumesc pentru indicatie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LILIANA (acum 12 ani)

elena, te rog recomanda-mi un medic bun care efectueaza operatii de acest gen, fie si de la o policlinica sau spital particular. multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lautarescu (acum 11 ani)

buna zua acum 4 ani am fst operat de varice si an urma cu 2 ani a anceput sami sparga si am fost a medic si mia spus ca am ulcer varicos cu ce pot da sa ma vindec si eu ca numai stiu cu ce sa mai dau va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LAUTARESCU (acum 11 ani)

BUNA ZIUA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 11 ani)

pentru cei cu plagi varicoashttp://www.biotitus-derma.eu/e,de arsuri,psoriazis,escare ,a aparut un unguent nou pe piata ,biotitus se numeste se pare ca e eficient

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 10 ani)

Doamna doctor, am auzit ca la clinica LaurusMedical folosesc un tratament nou pentru cancer varicos. Credeti ca mai este aplicabil daca are rana deschisa la picior si a avut hemoragie grava in 2 zile consecutiv?

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11696390797 (acum 6 luni)

Sunt in vizita in Romania ,am ulcer varicos de ani dar anul acesta am luat o infectie si dupa vizite la doctori am ajuns sa fie mai grav dar o doamna care a fost arsa la un picior grav mi-a dat o reteta luat-a de la spitalul de arsi Bucuresti care imi merge bine ,o prepar la farmacie si e ieftina 90 lei 250 mg ,este pentru arsuri si escare .
Incercati un contact sau o vizita la acest spital .
Multa sanatate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: