Poate ma puteti ajuta

Boli de inima
Intrebare postata de ontzzy cu 14 ani in urma

Buna.poate s.a confruntat cineva cu aceeasi problema ca a mea asa ca va rog sa ma ajutati.de cativa ani ma confrunt cu tensiunea marita(16 cu 10,cea mai mare 17,5 cu 11) nu este tot timpul asa insa in ultile luni am dureri insuportabile.am facut tratament multa vreme cu lokren,incepand cu jumatate de pastila,apoi la o pastila,insa de cateva luni nu mai cedeaza durerea deloc..am aceste crize sa le zic asa de cateva ori pe zi,insotite de dureri groaznice de cap,dureri prelungite in bratul stang care nu mi.l mai simt uneori.acum am ceva timp de cand merg la toate cabinetele posibile pentru a afla ce am.insa inima si celelalte organe sunt in regula,analizele la sange au iesit bune,momentan mi s.a descoperit o bacterie la stomac helicobacter pylori poentru care am inceput tratamentul acum,dar culmea pe mine nici nu ma supara stomacul. si am inteles ca aceasta nu are nici o legatura cu hipertensiunea.intre timp singurul medicament care mi s.a recomandat in afara de tratatmentul pt stomac este calciu cu vitamina d,dar nici lipsa de calciu nu am,si nu ma prea ajuta cu nimic. la un moment dat doctorul la care merg mi.a zis ca poate este o hipertiroidie,insa rezultatul analizelor care la. asteptat cu sufletul la gura mai bn de o saptamana arata mai degraba o hipotiroidie.acum trebuie sa merg la endocrinologie dar sincer sunt dezamagita si nu cred ca ma va ajuta nici asta.si intre timp trebuie sa suport toate durerile astea,si am doar 21 de ani.va rog daca imi puteti da un sfat ceva,caci nu stiu ce sa mai fac..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

raluca (acum 14 ani)

De ce nu incerci sa-ti faci un RMN sau o elecrtoencefalograma sa vezi daca este totul in regula. La anii tai nu ar trebui sa ai dureri de cap. Uneori durerile de cap poat semnala o problemaa foarte serioasa cum ar fi o meningita si in acest caz trebuie sa meargi de urgenta la medic. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia2008 (acum 14 ani)

Aceeasi problema o am si eu. De cateva luni s-au mai diminuat episoadele acestea.Norocul meu este ca am dat peste un medic extraordinar in persoana D-nei Dr. Cardiolog Ionescu, facandu-mi un abonament la clinica medicala Doctor Acasa.Ma vede periodic si cred ca asta m-a ajutat.Medicamentele, totusi sunt un pic cam piperate pentru ca nu am asigurare medicala, altfel as fi putut sa le iau compensate, dar una peste alta ma simt destul de bine.Poate ar trebui sa te interesezi si tu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ontzzy (acum 14 ani)

multumesc pentru raspuns..am sa incerc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ontzzy (acum 14 ani)

dar de unde este doamna doctor..?eu sunt din iasi.nu e problema am asigurare medicala,iar bani pe pastile am dat destul de multi pana acum..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 14 ani)

Buna!
Opteaza pentru urmatoarele, ambele foarte importante:

-sa iti faci o electroencefalograma sau examinare cu un parat CT - poate fi o artera din cap care prezinta o slabiciune laterala, asta daca durerile mari de cap se alatureaza cu tulburari temporare si de scurta durata ale vederii
- un examen urinar complet-poate fi o slabiciune sau boala de rinichi care daca te documentezi vei afla ca provoaca tensiune arteriala si dureri mari de cap.
Intre timp nu uita sa consumi , fara gluma, minimum 1 Litru de APA / zi, si asat nu doar pe timp de vara, ci continuu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa simona (acum 14 ani)

poate e util si un consult psihiatric mai ales ca majoritatea consulturilor nu au evidentiat probleme cardiologice; exista anxietate generalizata care da multe simptome in organism pe fundalul unei stari de neliniste difuze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 14 ani)

abandonarea tratamentului cu beta-blocante(respectiv "lokren"), monitorizarea tensiunii arteriale(inregistrare dimineata si seara in aceleasi conditii si cu acelasi aparat daca se poate si mai ales de catre aceeasi persoana, antrenata desigur pentru a lua o tensiune in mod corect, cu un aparat aneroid (cu "ceas")sau cu coloana de mercur (ideal, dar mai putin practic). la tineri se incearca o monoterapie cu diuretice (se utilizeaza indapamidul sau hidroclorotiazida in doze si ritm de administrare dictate de valorile TAD (tensiunea arteriala diastolica-valoarea "mica"). in privinta migrenei cronice si a durerilor de brat, ar fi util inainte de orice investigatie imagistica, un control neurologic in care se face si o investigatie banala -fundul de ochi/FO- cu aceasta ocazie putandu-se stadializa si mai corect hipertensiunea arteriala si aduce si informatii valoroase dpdv neurologic. daca neurologului i se pare ceva suspect, atunci se apeleaza la metode imagistice.
multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ontzzy (acum 14 ani)

va multumesc pentru sfaturi..nu mi s.a recomandat sa fac tomografie,encefalograma sau altceva.in schimb acum fac tratament cu pramistar,betaloc,calciu si vitamina d,sumatriptan,celebrex.cu toate ca toti doctorii m.au aburit,au zis ca nu am nimic grav.si atunci cum se face ca am aceleasi dureri,aceleasi chinuri si schimbarea este una infima..am avut o infectie urinara,dar mi s.a zis ca nu are legatura cu restul problemelor mele,iar acum nu mai este asta o problema.si cam atat.mai mult ce as putea face?sa merg singura sa fac tomografia?rmn?caci doamna doctor cardiolog la care am fost ultima oara parca nu prea ma credea in tot ceea ce i.am zis.durerile sunt foarte mari atat de inima,brat,cap..incat nu mai suport

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 14 ani)

Daca esti din Iasi,este mai usor,vezi pe copou un plafar,are Ceai Complex 16,sunt plicuri albe nu sunt scumpe,prepara asa cum scrie pe plic si sa -ti iei tensiunea de la prima gura de ceai,este foarte bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Romeo (acum 10 ani)

O pastila de Nolipren forte dimineata si 1/2 pastila de Locren la pranz ar trebui sa rezolve hipertensiunea arteriala. Iti recomand, totodata un control la Endocrinologie la Spitalul Parhon. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nadia (acum 8 ani)

Faceți un control la rinichi.
Afecțiunile renale pot genera hipertensiune.
Tot medicii spun că, sunt cazuri când, tratând insuficiența renală, scade tensiunea. Toxinele neeliminate, nefiltrate de rinichi, afectează inima.
Multă sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: