Este sau nu Alzheimer ce are mama? Are si ameteli, vertij, nu mai aude mai deloc si nu mai vede mai deloc raspuns medic

Alzheimer
Intrebare postata de tibby49 cu 13 ani in urma

Ce inseamna urmatoarele? Hipodensitate capsulo-talamica stanga 13/6 mm cel mai probabil cu substrat vascular. Doua lacune sechelare pontine cu dimensiuni infracentrimetrice. Minima leucoaraioza.Sistem ventricular simetric,dimens. normale.Structuri linie mediana pozitie normala. Cisterne bazale libere.Atrofie corticala. Mica acumulare fluida si parafluida asociind ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare,etmoidale si frontal stang. Ateroame calcificate la nivelul arterelor carotide interne.
Concluzie: atrofie corticala, leziuni sechelare supra si infratentoriale, ateromatoza carotidiana interna, sinuzita maxilara si etmoidala bilaterala, frontala stanga.
Ce reprezinta toate aceste propozitii. Cand am intrebat mi-au spus ca e de batranete. Dar mama uita, vorbeste aiurea, nu mai e coerenta, pierde ideile, spune cu totul altceva, cateodata e agresiva, ameteste, isi pierde echilibrul, nu mai stie ce face cu lucrurile. Nu se poate sa imi raspunda asa simplu : e de batranete. Am vazut batrani la 100 de ani cu mintea limpede, care munceau in gradina.
Va rog mult sa imi raspundeti si sa imi dati sfaturi si indrumari. Va multumesc mult pentru amabilitate.
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua.
Mama ar trebui sa fie neaparat evaluata de un medic psihiatru si de un medic neurolog.
Daca sunteti din Bucuresti, va sfatuiesc sa va adresati pentru o evaluare a mamei la Centrul Memoriei (Fundatia Alzheimer), care se afla in curtea Spitalului Clinic de Psihiatrie "Prof.Dr.Alex.Obregia", intrarea din Emil Racovita.

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: