Este normal sa am așa dureri insuportabile după schimbarea pansamentului ?

Arsuri externe
Intrebare postata de Lungu maria cu 5 luni in urma

Am ajuns in urgente cu o arsura de gradul 2 lor o suprafața mare a piciorului stâng ( am scăpat o oala de lichid fierbinte pe mine ), mi-au curatat stratul de piele si m-au bandajat, doua zile mai tarziu m-au chemat la schimbarea pansamentelor. Menționez ca durerile au fost suportabile pana sa îmi schimbe pansamentul. După am fost avertizata ca voi avea dureri mai severe dar se vor liniștii după 15-20 de min. Au trecut 6 h si durerile sunt din ce in ce mai puternice. Simt ca îmi arde locul ăla si ma ustura încât plâng continuu. Este normal sa ma doară in acest fel? Nu m-au pansat corect sau care poate fi explicația ? Calmantul nu si-a făcut efectul, locul este foarte fierbinte si nu s-a umezit deloc pansamentul cum o făcea in zilele anterioare. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Mulțumesc frumos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

In mod normal, dupa o arsura de gradul 2, durerea poate fi prezenta, dar ar trebui sa se atenueze odata cu tratamentul si schimbarea pansamentului.

Exista cateva posibile explicatii pentru durerea crescuta pe care o simtiti:

1. Infectie: Este posibil ca rana sa se fi infectat, ceea ce poate provoca dureri mai mari si o senzatie de arsura. Este important sa evaluati zona arsurii si sa discutati cu medicul pentru a exclude infectia.

2. Pansament necorespunzator: Daca pansamentul nu a fost aplicat corect sau nu se potriveste bine, poate provoca disconfort si poate afecta vindecarea. Este posibil sa fi trebuit sa fie nevoie de o alta tehnica sau material pentru pansamentul dumneavoastra.

3. Reactie alergica: Uneori, anumite materiale din pansamente pot cauza o reactie alergica, care poate inrautati durerea si senzatia de arsura. Verificati cu medicul daca v-ati confruntat cu o astfel de alergie in trecut.

4. Sensibilitate individuala: Fiecare persoana are alt nivel de tolerare a durerii si potentialul de reactii locale. Este posibil sa aveti o sensibilitate mai mare, ceea ce face ca experienta dumneavoastra sa fie mai dureroasa decat alte persoane in aceeasi situatie.

In orice caz, este important sa contactati medicul dumneavoastra sau sa mergeti din nou la departamentul de urgenta pentru a evalua durerea crescuta si a primi ingrijire adecvata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-plastica

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/prevenirea-si-tratarea-arsurilor_9897

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: