Cum sa nu mai am frici emotionale si cum pot sa fac sa nu mai ma simt un robot?

Anxietate si stres
Intrebare postata de Alexandru7 cu o luna in urma

Buna, am 18 anii si nu stiu ce sa mai ma fac.
Am ajuns sa devin foarte stresat stresat din cauza la un bad trip pe care l-am avut pe iarba acum 6 lunii de zile, foarte agitat si foarte fricos, mie teama si sa respir in casa credeti-ma, imi este teama sa nu fi dezvoltat cumva schizofrenie de la iarba aia, am fumat unde-va la 0.5g.
Tin sa mentionez ca nu aud voci, nu vad chestii prin casa sau cine stie ce, dar ma simt foarte fricos si cand vorbesc cu mama cu tata, cu prietenii, trebuie sa ma simt mereu asa incordat agitat, sa stau mereu pe telefon si sa ma simt prost, parca nu mai pot sa vobresc, mie teama sa si vorbesc sa imi exprim sentimentele :(((
Si cand sunt cu prietenii mei pe afara si asta de fiecare data eu trebuie sa stau in spatele lor si sa ii ascult si nu pot vorbi ca ma simt retinut fricos mereu cu gandu la experienta aia p***a pe care am avuto pe iarba, ma simt asa retinut fricos, imi este si teama sa vorbesc cumva sa nu cumva sa ma critice sau sa zica ceva urat catre mine sau sa faca misto de mine, de fiecare data cand ies pe afara trebuie sa ma simt exact ca si un gunoi.
Am facut acum 2 lunii iarasi un atac de panica langa un magazin si am crezut ca mor, de atunci ma simt si mai rau si nu stiu ce sa mai ma fac, mie teama sa nu fac iarasi un atac de panica mie teama sa nu fiu schizofrenic de la iarba aia, i-am spus si la mama sa ma duca la un psihiatru sau la un psiholog.
Eu nu stiu ce sa mai ma fac si nu stiu ce am, eu tin sa mentionez ca aveam o perioada trista inainte sa consum iarba aceia iar de cand am fumato ma simt de 5 ori mai trist fata de cum am fost. nu stiu ce sa mai ma fac si ce sa iau casa devin mai ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Pare ca ai trecut printr-o experienta dificila, iar reactiile tale pot fi asociate cu un posibil tulburare de anxietate, posibil tulburare de panica, care s-ar putea manifesta prin frici intense, ganduri obsesive, evitare sociala si atacuri de panica.

Primul pas pe care ti-l recomand este sa ai o discutie deschisa cu familia ta despre ceea ce simti, sprijinul lor ar putea fi crucial in acest proces. Faptul ca ai recunoscut ca ai o problema si esti dispus sa cauti ajutor este foarte important.

In al doilea rand, sugestia ta de a apela la ajutorul unui psiholog sau psihiatru este o idee foarte buna. Psihoterapia este eficienta pentru tratarea grijilor si temerilor pe care le descrii. Un psihiatru va putea, de asemenea, sa decida daca este necesar un tratament medicamentos.

In ceea ce priveste posibilitatea aparitiei schizofreniei, datele pe care le-ai oferit nu sugereaza asta, dar doar un specialist te poate evalua corect.

Meditatia si alte tehnici de relaxare pot fi, de asemenea, utile in controlul anxietatii. Activitatea fizica si o dieta sanatoasa te pot ajuta sa te simti mai bine. Existenta unui grup de suport, fie el constituit din prieteni sau persoane care trec prin experiente similare, poate fi, de asemenea, benefica.

De asemenea, este important sa eviti substantele psihoactive, cum ar fi alcoolul sau drogurile, incluzand iarba, deoarece acestea pot agrava simptomele de anxietate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmezi recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/dependenta-de-alcool-si-abuzul-de-droguri-la-adolescenti_23
sfatulmedicului.ro/Substante-psihoactive-si-toxicodependenta/efectele-consumului-de-etnobotanice-asupra-sanatatii_17294

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru7 (acum o luna)

si cand respir adang parca respir asa intrerupt cu o frica, iarasi cand fumez diminatea o tigara, ma simt asa ameti si cu o stare de slabiciune asa oarecum bleg rau, cand fac putin efort fizic iarasi ma simt ametit, nu mai am motivatie sa fac absolut nimic, parca nu mai ma pot bucura cum ma bucuram o odata, nu mai pot sa rad nu mai simt fericire, nu mai ma face nici un lucru fericit, imi doresc din tot sufletul meu sa imi schimb starile astea.
Iarasi am mainile reci de numa, si picioarele la fel, cand fac putin efort trebuie sa ametesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: