AMETELI

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Viorela Iulia cu 15 ani in urma

Am ameteli de 3 ani am facut tratament psihologic nu au dat rez imi pierd cite o data si echilibru nu stiu ce sa mai fac ,rog daca poate cineva sa ma indrume la un specialist daca se poate si un numar de telefon . VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

andrei iulian (acum 15 ani)

Ce diagnostic vi s-a pus...? Ametelile sunt un simptom al multor boli de la sindrom meniere, labirintita, spondiloza cervicala, variatii ale tensiunii arteriale, tulburari de vedere, etc. Medicul psihiatru ce tratament v-a recomandat...? Este foarte important si acest aspect, intrucat medicamentele pot intretine starile de ameteala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Ai incecat un control la ORL, adica urechi? Stiu ca suna ciudat, dar in ureche avem un "mecanism" foarte fin care ne asigura echilibrul. Nu mai spun de analize din sange care sunt absolut necesare pentru a depista daca exista carente de vitamine si alte oligoelemente absolut necesare unei bune functionari a organismului. La fel si analizele enodcrinologice sunt recomandate. Ametelile le ai in spatii deschide? Sa nu fie agorafobie (nu stiu ce ti s-a spus de catre psiholog). Cum spune si Ella, starile descrise pot fi cauzate de diferite neajunsuri.Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilica1140292 (acum 14 ani)

salut
am un an de zile de cand ametesc si am vartejuri si am fost si la medicul neurolog si nu mi-a gasit nici un diagnostic am facut si RMNsi nu mia gasit nimic ...simptomele se manifesta an felul urmator....cand ma aplec an fata sau ma uit ma uit la ceva deasupra mea ametesc ,iar cand ma asez in pozitia orizontala am vartejuri ...care ar fi cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Citat:
salut
am un an de zile de cand ametesc si am vartejuri si am fost si la medicul neurolog si nu mi-a gasit nici un diagnostic am facut si RMNsi nu mia gasit nimic ...simptomele se manifesta an felul urmator....cand ma aplec an fata sau ma uit ma uit la ceva deasupra mea ametesc ,iar cand ma asez in pozitia orizontala am vartejuri ...care ar fi cauza?

Buna
poate ai o lipsa de calciu sau alte vitamine, mergi si fa cateva analize de sange
numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Aceeas problema o am si eu cam de o luna de zile. M-am speriat, am fost saptamana aceasta si am facut un RMN,la cap. Totul este in ordine. La neurologie mi-a spus ca este din cauza spondilozei cervicale, am facu si o radiografie a zonei respective si este adevarat ca sunt probleme de tasare si deplasare a vertebrelor cervicale. Eu iau cate 3 tablete pe zi de BETASERC si s-au ameliorat cam 80 % simptomele de vertij. Incearca ! multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIOARA (acum 12 ani)

SAPTAMANA TRECUTA AM FOST SI A-M DONAT PENTRU PRIMA DATA SANGE PENTU UN VECIN BONLAV,AM 55 DE KG SANT DIAGNOSTICATA DIN 2007 CU IERNIE GR 1 SI IERNIE GR 2 PE COLOANA ,SI PROBLEME CU RINICHIUL STANG DE 2ZILE AM AMETELI SI CATE ODATA SIMT CA NU MAI AJUNG ACASA CA O SA CAD PE DRUM . VA ROG DATI-MI UN SFAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana (acum 12 ani)

Acum cateva luni, m-am trezit ca am ameteli. Daca stateam pe scaun sau ma ridicam in picioare, aveam ameteli. Cand ma ridicam in picioare, imi pierdeam echilibrul. Nu puteam sa merg drept. Cand voiam sa ies pe usa, dadeam cu capul in tocul usii. :)) M-am dus la doctorul de familie si mi-a facut urmatorul test: m-a pus sa ma intind pe masa de consultatie cu fata in sus. Capul a trebuit sa il tin in afara mesei atarnat in jos. Apoi, mi-a cerut sa intorc misc capul spre stanga sau spre dreapta. Cand am intors capul, ma dureau urechile. Mi-a explicat ca in ureche aveam niste firisoare pe care de obicei este calciu. Cand calciul se duce de pe firisoarele acelea, incepi sa ai probleme cu echilibrul. Nu mi-a prescris nici un medicament. Mi-a spus ca seara si dimineata, cand ma pun in pat sau ma trezesc, sa misc capul cand spre umarul stang, cand spre cel drept. Vreau sa spun ca in cateva saptamani mi-am revenit. In cazul meu, a fost ceva usor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rares (acum 12 ani)

Eu am de 6 ani ameteli continue si nu scap de ele, am fost la ORL la RMN am facut analize si toate au iesit bine.Medici din Romania sunt varza asa ca nu va bazati pe ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGE (acum 11 ani)

sunt pastile de vartejuri se numesc (betaserc) sunt foarte bune dispar ametelile astea as singurile care le stiu adika care mi lea dat doctorul va multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 10 ani)

am perioade de ameteli si se duce lumea cu mine.Ce o fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura_agapy (acum 9 ani)

Buna ziua
De 4 ani ma lupt cu ameteli mari si atac de panica. Tot de 4 ani i- au si betaserc de 24 mg doua pastile pe zi . Deci 48 mg pe zi de 4 ani. Am incercat saptamana trecuta sa micsorez doza pentru ca as vrea sa nu mai i- au asa ceva. Sunt 4 ani, e prea mult . Si am redus doza la 36 mg pe zi. Mai exact o pastila de 24 mg dimineata si dupa amiaza o jumatate pastila 24 mg , adica luam 12 mg.
In primele 4 zile nu am acut absolut nimic. Chiar ma bucuram ca usor usor voi micsora si mai mult doza , pana nu voi mai trai cu acest Betaserc. Dupa 4 zile, dimineata , cand m- am trezit, tot corpul imi tremura,aveam un mare gol in stomac, burta scotea niste sunete aiurea rau de tot, ameteli mari si teama, si am inceput sa urinez sin 5 in 5 minute si mult... Doar ajungeam in pat de la tualeta si iar ma ridicam sa urinez, frisoane etc etc
Am inteles cavtoate astea inseamna SEVRAJ ... E f f grav... Parca eram o drogata care incercase sa se lase de droguri... Si acum intrebarea . Ce pot face? Cum pot sa ma las de Betaserc fara sa am starile astea ?
Azi sunt la a 4 zi de sevraj. Nu mai suport . Am uitat sa spun, din prima zi de sevraj , am revenit la doza de 48 mg pe zi Betaserc . Imi e f frica . Si am crezut ca daca o sa i- au iar 48 mg / zi , o sa- mi revin. Dar vad ca nu. Tot asa rau imi este. Chiar daca am marit iar doza. Va rog spuneti - mi cum pot reduce doza usor fara sa- mi fie rau? ??? Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: