Buna Ziua ! raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de CAtalin19888 cu 13 ani in urma

Am urmatoarele simptome !
Simt ca si cum as fii ametit tot timpul , in Decembrie 2009 am avut o perioada timp de 2 saptamani in care am resimtit un vertij puternic simteam cum se invarte toata lumea cu mine si totul a inceput intr-o dimineata m-am trezit brusc din somn cu aceasta ameteala si nu mi-a mai trecut pe timp de 2 sau chiar 3 saptamani am fost mi-am facut analize la sange mi-a iesit bine , orl bine , neuro bine , mi-am facut radiografie la coloana cervicala mi-a iesit bine mi-a trecut de la sine in 3 saptamani fara sa iau nimic , pe langa aceste simptome aveam o problema cu respiratia adica simteam cum nu mi se umpleau plamanii cum trebuie cu aer mi-am facut si in sensul asta analize tot nimic aceste probleme cu respiratia mi-au trecut mi-a mai ramas doar senzatia continua de ameteala nu stiu ce sa fac simt ca si cum nu as putea sa ma concentrez pe nimic , Poate cineva sa ma ajute in acest sens ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Trebuie sa faceti un bilant vestibular complet si daca acesta iese bine, faceti o reevaluare neurologica (poate este nevoie si de un RMN).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

multumesc (acum 13 ani)

am uitat sa specific parintii mei cred ca aceasta stare se datoreaza din cazua metabolismului pentru ca mi l-am dat peste cap adica pe scurt noaptea nu prea ma simt asa de ametit stau noaptea si in general foarte mult cu ochii in calculator si ziua dorm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Da, poate sa fie asta cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana Matache (acum 13 ani)

Buna seara!
Am citit mesajul postat de dumneavoastra si mi-am adus aminte de crizele de vertij(VPPB stg) pe care le am de 2 luni . MI-am facut analizele la spitalul Panduri, iar prima data...am ametit de mi-a venit rau. Mi-au pus niste ochelari speciali si m-au culcat brusc pe spate. Nu am fost pregatita suficient pentru aceasta manevra si am ametit brusc. Simtem ca sunt intr-un film si trebuia sa calatoresc in viitor si totul se rotea in jurul meu, parca cineva rotea intentionat patul, camera de spital ..totul. Am vomitat instantaneu. A doua oara cand am fost la repozitionare mi-au facut diazepan si METOCLOPRAMID...am asteptat 20 de minute sa-si faca efectul , apoi am intrat la doctor pentru repozitionare. La fel, totul de rotea in jurul meu, am transpirat profund ..de parca tocmai imi faceam un dus imbracata. Mi s-a efectuat tehnica Epley. Dupa aceata tehnica , doctorul mi-a spus ca trebuie sa stau cu capul nemiscat in pat si sa dorm asa timp de 48 de ore. Am facut-o si pe asta! Am efectuat si balneofizeoterapie, pt ca la analize mi-au depistat spondiloza cervicala si rinita cronica! Groaznic...am doar 29 de ani! De doua luni , am grija de miscarile pe fac, insa cu toate acestea, se intampla ca o data la 10 zile...sa trec din nou prin acele crize de vertij, mai ales in timpul somnului. Timp de doua ore dupa ce ma trezesc, ametesc groaznic, imi pierd echilibrul , vomit totul. Dupa aceste crize, stau dreapta in pat...ma uit la televizot...iar apoi incet incet ..incerc sa adorm pe partea dreapta, dar ac***a intotdeauna perna ridicata. ESTE GROAZNIC! Am incetat sa le mai explic altor persoane ce mi se intampla...pt ce nu ma cred..si considera ca este doar o nascocire de a mea,,,si nu sunt suficient de putenica sa trec peste. Eu imi doresc lucru acesta mai mult decat orice, insa am capatat o frica groazica de doctorul care imi administraza tehnica Epley. Recunosc..mi-e frica sa ma duc acolo. Parca este o camera de tortura!
Am incercat sa impartasesc experienta mea..in materie de VPPB pe partea stanga...poate mai exista cineva care sa-mi dea sfaturi si sa-mi impartaseaca experienta lui si ce a facut sa depaseasca aceste momente groaznice, in care viata capata valori!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Este bine totusi sa urmati recomandarile de la Panduri, si sa faceti si acasa exercitii de reeducare vestibulara, pt. ca probabil stiti deja, nu exista nici un medicament eficient pt. asa ceva. Totodata va recomand sa faceti o evaluare completa pt. coloana cervicala la un neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Poate fi vorba despre o afectiune la nivelul urechii interne, cred ca despre acest lucru vorbea si d-na dr. Orl-istul ti-a facut investigatii in directia asta? (vertij paroxistic benign sau sindromul meniere)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giuliavasilas (acum 13 ani)

te sfatuiesc sa faci un RMN la cap sa vezi daca nu e altceva!eu nu am avut simtome asa putrnice dar simteam ca e ceva la cap.neurologul mia zis ca nu e nevoie de investigatii suplimentare dar am insistat si mi-am fac RMN a gasit atrofie celebrala si un accident vascular!asa ca trebuie sa continui investigatiile succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manu (acum 13 ani)

Si eu de o zi ma simt ametit ca i cum as umbla pe apa... am crezut ca e de la glicemie sau eu stiu de la calciu... dar dorm si cand ma trezesc tot aceeasi stare o am... am 22 de ani nu stiu daca la aceasta varsta se pot produce accidente vasculare... si in familie pe partea tatalui am rudenii cu accidente vasculare... ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giuliavasilas (acum 13 ani)

in primul rand raspuns ptr catalin :vezi daca nu ai cumva deviatie de sept sau polipi nazali .acestea iti pot da niste stari ca nici nu banuiesti de unde vin! nu poti respira bine nu se oxigeneaza creierul ,sangele...si de aici multe probleme succes! ptr manu:nu trebuie neaparat sa te gandesti la accident vascular,doamne fereste dar aceste simptome apar atunci cand creierul nu este bine oxigenat asa ca vezi si tu cum stai cu nasul!si fa un ekg la cap ptr siguranta ta succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

Buna ziua!In urma cu 2 saptamani,intr-o dimineata,fratele meu in varsta de 3 ani jumate s-a trezit cu stare de voma,peste cateva minute i s-au invinetit buzele ,nu-si mai putea tine capul si nu mai raspundea la intrebari.Am fost la spital cu el,iar acolo au spus ca ar putea fi o indigestie.Totusi,mama i-a facut analizele , iar doctorul de familie a spus ca nu i se oxigeneaza indeajuns creierul.Urmeaza sa mergem la Iasi pentru mai multe controale,dar ce credeti ca poate fi? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea bianca (acum 7 ani)

Acum 4zile a inceput si la mine ametelile dar fara greata fara varsaturi nu ma doare nimic doar ametesc pur si simplu ,am fost la urgenta am facut analize au iesit bune in fine am lasat sa mai treaca o zii iam am avut ameteli....m-am dus iar la urgenta iar cei de acolo m-au trimis la neurologie am facut cateva manevre. Si mi-au dat tratament pe 10 zile acum astept sa vad ...dar am ramas cu teama aia si frica sa nu imi pierd echilibru si sa cad sa lesin. Oare cat va tine ????

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: