Buna dimineata

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Dutza cu 14 ani in urma

Cel mai sigur ar fi sa mergi intai la medicul de fam sa-ti recomande un RMN, uneori pe o radiografie nu se vede f corect o problema a oaselor, dupa care cu rezultatul tot el te trimite la un specialist
Adriana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

ROXANA DANIELA2 (acum 14 ani)

Buna Laura,
Eu zic sa consulti de urgenta un medic neurolog.Poate iti pare ciudat dar ac***a in vedere ca ca nervii sunt si la nivelul coloanei,aici trebuie sa mergi.Tocmai m-am confruntat cu o sit.asemanatoare si tot acolo am fost trimisa.Iti prezint situatia mea.Poate iti da de gandit si numai neglizezi:am ramas intepenita de mijloc,dupa o zi mi-am revenit dar s-a lasat o durere de pe fesa dreapta spre picior pana in dreptul genunchiului.Dupa cateva zile durerea a coborat pe gamba si de atunci n-am mai avut liniste mult timp.Mergeam destul de greu si schiopatam.La putin timp mi-a amortit si talpa dreapta.In sfarsit ,dupa mai multe investigatii printre care si o tomografie(mai bun e un RMN,dar ac***a sterilet nu am putut sa-l fac),am aflat adevarul:HERNIE DE DISC.Groaznic,nu am voie sa ridic greutati mai mari de 3kg,nu frig,sa evit umezeala spatelui,sa dorm pe pat tare si altele.Binenteles ca mi se spune sa ma operez,dar nici nu ma gandesc,poate fi f. riscant.Sper ca nu te-am sperat prea tare si ...mergi la doctor pana nu e prea tarziu.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius9115450 (acum 14 ani)

buna voltraren gel este foarte puternic si deasemenea supozitoarele voltraren sunt foarte eficiente
dupa cate stiu este vorba despre niste inele de disc de la coloana care se freaca intre ele si da durerea asta insuportabila eu amdes probleme de genul acesta acum de pilda ma doare rau spatele si mana stanga cu durerea dintre fese la mine se lasa si pe picioare doctorii iti recomanda gimnastica medicala dar cine mai are timp si bani de asta?pe mine ma ajuta mult voltrarenul incearcal si tu!multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 14 ani)

Buna Laura82,
Mergi la un ortoped , vezi ce zice dar eu te-as sfatui sa ceri o a doua opinie si unui neurolog.
Am avut si eu dureri de coloana, am mers la ortoped, am facut RMN si mi s-a pus diagnosticul : hernie de disc. A urmat fizioterapie, gimnastica medicala, tratamente ....
Cand am cerut si parerea unui neurochirurg , dumnealui mi-a spus foarte franc : " cine ti-a zis tie ca ai hernie de disc???". A fost doat o lombosciatica din cauza locului de munca.
Asa ca , cerand parerea si neurochirugului am evitat o operatie care nu-si avea rostul. Am schimbat si locul de munca, iar acum totul e ok (pot spune ca sunt insarcinata iar durerile de coloana n-au mai aparut )
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valer7 (acum 14 ani)

buna LAURA!DRERE DIN ZONA LOMBARA ESTE POSIBILA:CAND AI INFECTIE URINARA PARAVERTEBRALI TENSIONATI POSIBIL O VERTEBRA ETC.TR SA MERGI SA FACI UN ECO LA RIN ANALIJA DE URINA.DACA TOTU ESTE BINE LA INVESTIGATILE ASTEA ITI RECOMAND UN MASAJ.MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valer7 (acum 14 ani)

SI FA SI O RADIOGRAFIE SA NU FIE O COMPRIMARE A NERVULUI SCIATIC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica elena (acum 14 ani)

nu sunt medic dar cred ca e o lombosciatica si poti sa incerci cu magneti(magneti de la un radio vechi sau magneti de frigider) stiu ca o sa razi si eu am ras cand am auzit,dar au dat rezultate in cateva zile.Baga 2-3 magneti intr-un cordon de la un halagt si leaga-te cu el in asa fel k magnetii sa ajunga in dreptul zonei in care ai durerea.Acum sunt conviinsa ca magnetii sunt buni ,mai ales ca am gasit in comert niste talpi de plastic pt reflexoterapie si au prinse in plastic bucatele de magnet.Sanatete multa si incearca cu magneti ca nu te costa mai nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dutza (acum 14 ani)

Am intrat la acest topic din acelasi motiv ...ma confrunt cu aceeasi problema"ameteli si pierderea echilibrului". Mentionez ca in aceasta perioada mi-am monitorizat-o valorile find:90/60; 106/70; chiar si 87, valorile enumerate anterior fiind monitorizate pe parcursul unei zile....de aprox. 1 luna jumate am inceput sa practic si sport, deci tensiunea nu inteleg de ce nu depaseste valorile mentionate.
Sunt hipotensiva si de aici provin starile de ameteala? persoanele hipotensive au motiv de ingrijorare?

Sanatate multa va doresc!

Codruta Stoica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

La aceste valori nu exista nici un motiv de ingrijorare, sunt persoane care toata viata sunt hipotensive. Pot avea un regim cu mai multa sare, cafea, un pahar de vin rosu.......orice care poate ridica tensiunea. Sunt normale ametelile............dar daca crezi ca ar mai fi ceva in plus,ar fi bine sa faci si un consult la neurologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
Am intrat la acest topic din acelasi motiv ...ma confrunt cu aceeasi problema"ameteli si pierderea echilibrului". Mentionez ca in aceasta perioada mi-am monitorizat-o valorile find:90/60; 106/70; chiar si 87, valorile enumerate anterior fiind monitorizate pe parcursul unei zile....de aprox. 1 luna jumate am inceput sa practic si sport, deci tensiunea nu inteleg de ce nu depaseste valorile mentionate.
Sunt hipotensiva si de aici provin starile de ameteala? persoanele hipotensive au motiv de ingrijorare?

Sanatate multa va doresc!

Codruta Stoica

Buna Codruta,
Se pare ca ai o imunitate a organismului mai scazuta. Tensiunea arteriala mica nu este o problema grava, dar trebuie sa stii un lucru important - acela de a te hidrata corespunzator cu 2-2.5 l lichid pe zi (apa, ceaiuri, sucuri naturale, supe) pt. a asigura o incarcare a vaselor de sange si a putea mentine astfel valoarea tensiunii in limitele normalului, incat sa nu mai apara simptomele neplacute de ameteala. In rest nu ar trebui sa te ingrijorezi. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dutza (acum 14 ani)

Buna din nou!

Va multumesc pt. raspunsurile de incurajare!
Am sa ma hidratez la maxim:) si nu voi uita nici de paharul de vin rosu:)...oare vinul alb o fi bun??
Sanatate maxima!!!
Codruta Stoica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Citat:
Am intrat la acest topic din acelasi motiv ...ma confrunt cu aceeasi problema"ameteli si pierderea echilibrului". Mentionez ca in aceasta perioada mi-am monitorizat-o valorile find:90/60; 106/70; chiar si 87, valorile enumerate anterior fiind monitorizate pe parcursul unei zile....de aprox. 1 luna jumate am inceput sa practic si sport, deci tensiunea nu inteleg de ce nu depaseste valorile mentionate.
Sunt hipotensiva si de aici provin starile de ameteala? persoanele hipotensive au motiv de ingrijorare?

Sanatate multa va doresc!

Codruta Stoica

Sunt doua feluri de hipotensiune; hipotensiunea ortostatica si hipotensiunea postprandiala. Tu in care te incadrezi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: