Colita ?

Alcoolism Colita limfocitara
Intrebare postata de Skrumyera cu 10 ani in urma

Buna ziua. Am o nelamurire si as dori sa stiu care este parerea dumneavoastra despre simtomele ce le am.

Inainte sa ies in oras, mananc destul de bine, chiar copios uneori iar apoi beau bere. Uneori nu apuc sa am “scaun” nici dupa ce mananc si nici cand ma intorc din oras. Din acest motiv, de cele mai multe ori ma trezesc dimineata cu durere de burta si simt nevoia sa am “scaun”. Chiar dupa ce am “scaun”, ma simt jenat la burta cam toata ziua. Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca este posibil sa fie vorba de o colita sau sa duca la o colita. Nu pot spune ca am neaparat simptomele unei colite pentru ca nu am febra, am diaree doar la primul scaun de dimineata, nu am sange in “scaun”, nici greata iar dupa acea zi, in rest ma simt perfect. Mentionez ca am aceasta problema doar dupa ce beau bere si nu am “scaun”, atat. Intr-adevar berea este rece pentru ca este cald afara. Uneori, chiar daca am “scaun” dupa ce mananc copios si ma duc apoi si beau bere, patesc acelasi lucru, trezindu-ma dimineata cu durere de burta.

Ca o paranteza, mentionez ca anul trecut am fost diagnosticat cu gastrita duodenala si reflux gastro esofagian si am slabit vreo 10kg ajungand la 60kg, ac***a 1.83 cm si 25 de ani. Acum acele simptome ale refluxului gastro esofagian nu mai sunt atat de puternice ca la inceput. Ma simt puternic, ma duc si la sala de forta si sunt destul de bine atat din punct de vedere fizic cat si din punct de vedere psihic. Acum, dupa un an de zile m-am ingrasat si am 73kg ceea ce este bine. Stiu ca berea provoaca aciditate la stomac si nu trebuie consumata intr-o cantitate mare dar cum as putea sa fac sa am “scaun” dupa ce beau bere ca sa nu ma mai simt balonat si sa nu ma trezesc cu durere de burta dimineata ?

Ceea ce as dori sa va intreb este daca pot lua un Omez inainte de a manca sau ce alta pastila as putea lua ca atunci cand vreau sa beau mai mult de o bere, sa nu ma mai trezesc dimineata cu durere de burta si sa necesitatea “scaun”. De asemeni as dori sa stiu ce gen de medic se ocupa de asemenea probleme si cam ce ar fi ideal de facut in astfel de situatii. Stiu ca sfatul ideal ar fi sa renunt sa beau bere dar ac***a in vedere faptul ca sunt tanar, si dupa o saptamana de munca vreau sa ma duc la o petrecere, pub etc. si imi este cam greu sa ma abtin ca sa zic asa.

Multumesc anticipat,
Cristi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

buna (acum 10 ani)

Cristi draga,mai mult ca sigur ai grupa de sange 01 sau B3,te rog sa iei legatura cu mine cat poti de repede,si te voi ajuta.Scrie-mi pe yahoo la adresa vitaguard,spune cine esti si care e problema ta,sa-mi aduc aminte.Sa fii linistit,va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: