Oftalmologie

Afectiuni oculare Panuveita
Intrebare postata de lizard cu 14 ani in urma

Acum cca un an mi-am facut un control oftalmologic de rutina unde mi-a fost administrata atropina. Dupa controlul respectiv mi-am pierdut acuitatea vizuala. La o luna dupa respectivul control am mers din nou la un alt oftalmolog care mi-a recomandat ochelari +1. Memtionez ca am 47 de ani, sunt informatician si deci stau mai mult de 10 ore pe zi in fata calculatorului. De vreo 6 luni insa am inceput sa am spasme dureroase, sa resimt socuri puternice atunci cand stau in fata calculatorului care pur si simplu imi dau capul pe spate. Am mers din nou la oftalmolog care mi-a spus ca totul e OK, nimic nu este in neregula cu ochii mei. Apoi am mers la neorolog care, dupa o encefalograma, mi-a spus ca nervul optic este obosit, reactionand violent la lumina puternica. De curand nu mai pot nici sa citesc, nici sa privesc la TV, nici sa conduc pe timp de noapte, mereu apar aceste spasme datorita luminii. Neorologul mi-a recomandat Ginko Biloba si, ca si medicul oftalmolog, mi-a spus ca nimeni nu s-a mai plans de aceste simptome. Ce alt control ar trebui sa fac sau ce alt medicament imi recomandati? Ce este in neregula cu ochii mei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

raluca (acum 14 ani)

Ar fi bine sa mergi la un alt control oftalmologic si sa specifici medicului care iti sunt simtomele, i-ati un concediu medical daca zici ca ai spasme dureroase. Este imposibil ca un medic de specialitate sa nu-si dea seama facandu-ti control...Nu sta asa caci e posibil sa se agraveze si mai rau. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Incearca sa folosesti uleiul de catina care este un adevarat elixir pentru ochi. El mareste acuitatea vizuala, combate oboseala oculara si incetineste evolutia bolilor de ochi. Poate te va ajuta si pe tine acest remediu naturist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 14 ani)

am o boala autoimuna si am probleme la ochi la dreptul am cataracta subcapsulara posterioara,nevrita optica,retinopatie pigmentara,uveita cronica,si astigmatism miopic compus nu vad bine deloc cu acest ochi ma chinui si ma doare f.tare nu pot lua cortizon dat.faptului ca am hepatita C si osteoporoza ce tratament pot face pt.aceste probleme serioase am 31 de ani multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 14 ani)

Problemele oculare de care suferiti sunt foarte complexe, de dificil de recomandat un tratament fara o consultatie.
Daca sunteti din Bucuresti sau Ploiesti puteti sa ma contactati pentru o consultatie si apoi putem discuta despre tratament ([email protected])

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina (acum 14 ani)

si-a operat cineva copilul de 6-7 luni de glaucom???????? ma poate ajuta cineva ???in ce consta tratamentul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina (acum 14 ani)

se poate face glaucom la copii mici si din cauza unor picaturi de ochi administrate in exces sau necorespunzator????????????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Furtuna Adriana167844 (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

La copii atat de mici e vorba de un glaucom cogenital (adica din nastere), care uneori nu se manifesta imediat la nastere, poate sa apara in primii ani de viata. Cauza nu o reprezinta insa picaturile de ochi administrate in exces, e vorba de niste anomalii de dezvoltare in interiorul ochiului.
Tratamentul se poate face si cu picaturi, dar de cele mai multe ori e nevoie si de interventie chirurgicala (goniotomie sau trabeculectomie)

www.ophtamax.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 14 ani)

Luteina, apartinand grupei substantelor carotenoide joaca un rol cheie in protectia antioxidanta a ochiului si face posibila prevenirea cataractei. Mai multe informatii putem gasi pe www.luteininfo.com sau http://www.vitamine-naturiste.com/32_Lutein.htm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daria (acum 14 ani)

Va rog daca cineva stie saimi dea mai multe detalii despre BOALA STARGARD eventual evolutia ei in timp tratament sau orice altceva despre acasta boala Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

Domnul cu pb de la atropina. Am facut si eu un consult oftalmologic, mi s-a pus atropina si 2 luni am orbecait pur si simplu, eram apta de munca vreo 5 ore pe zi, si numai la lumina zilei, in rest vederea incetosata, lipirea pleoapelor, cutite in ochi, senzatia ca lucrurile imi intra in ochi, etc. Am fost in continuare la medic si nici o ameliorare, am fost la inca un medic, mi-a gasit o conjuctivita spumoasa, incepusem sa elimin niste benzi albicioase pe pleoapele inferioare.

Am insistat si am mers la al treilea medic, o tipa tinerica, nu ca ceilalti doi , oameni de renume. Dupa ce am facut anamneza, ne-am lamurit care este problema, alergie severa la atropina. Ca tratament ,Aerius-1 pastila pe zi, servetele Iridium pt bebe, de 2 ori pe zi, scurse pe fiecare ochi apoi curatat foarte bine ochiul si picaturi Hyaback, de cate ori simt vreo senzatie de incetosare sau vreo jena. S-a ameliorat in 2 zile foarte mult, pot lucra la calculator, ma pot uita la tv, vad aproape ca inainte. Ceilalti 2 medici mi-au prescris Blu Yal, Corneregel, Brunac, Flumetol, Proculin, si cu toate acestea nu s-a vindecat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabby (acum 14 ani)

acum cca 2 ani am fost depistat cu atrofie denerv optic la ochiul stang, si mi sa spus k inca nu exista un remediu pentru aceasta boala, mi sau dat ochelari pt a nu obosi prea mult ochiul drept. Am inteles ca s-ar face teste cu transplant de celule stem. Asvrea sa stiu daca se poate facecva in cazul asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 14 ani)

Acum un an m-am dus la un control oftalmologic si mi s-a scris pe reteta ca am dioptrii de +3.5/+3.0 . Atunci mi-a si prescris ochelari(pentru vedere la distanta) cu dioptrii de 0.75/1.0 (pentru inceput zicea doctorul). In tot acest timp eu nu am fost in clar cu un lucru si anume:la consultatie cand mi-am acoperit cate un ochi ca sa ma uit la literele de pe panou am vazut rau literele foarte mici. Asta ce inseamna? nu e miopie?ac***a in vedere ca nu am vazut literele mici. Si daca e miopie nu ar fi trebuit sa imi fie prescrise dioptrii pe minus? Problema e ca acum simt ca nu ma mai ajuta actualii ochelari. Ma dor ochii si capul toata ziua. Sper sa ma lamuresca coneva aici sau pe adresa de mail: [email protected] CA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea Nafo (acum 14 ani)

Am avut-o pe mama in spital si printre altele cele din spital a facut si un consult la ochi. La un ochi i s-a pus atropina si pentru ca s-a scurs din greseala, doamna doctor a mai administrat inca trei picaturi. Dupa consult la ochiul la care s-a administrat atropina mai multa a inceput sa vada schantei, culori, pete violet, roz si dupa cateva zile nu a mai vazut bine cu acel ochi. In zona centrala nu vede nimic si numai pe margine de jur imprejur. Ce este mall praxis? rog raspuns pe email [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IRENE (acum 13 ani)

Am si eu o intrebare .CAUZEAZA MAI MULTE CONSULTATII OFTALMOLOGICE, LA OCHI LA INTERVAL DE O SAPTAMINA .APARATELE DIN CABINETELE PARTICULARE CONTIN RADIATII SAU CEVA SA CAUZEZE OCHIULUI .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chirita (acum 8 ani)

gdgdgd

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: