Astigmatism miopic - efort fizic raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de DENISA277273 cu 11 ani in urma

Buna ziua,
Baiatul meu, in varsta de aproape 18 ani, are miopie (dupa unii medici) si mai nou astigmatism miopic cu -4,25 (sferic) si -0,75 cil la fiecare ochi si poarta lentile de contact torice de care este f. multumit. Se pare ca la ultimul control, dupa ce acuza dureri de cap purtand numai lentile sferice -4,25, i s-au adaugat si lentilele cilindrice si acum este f. bine.
Si ca orice adolescent care iubeste sportul, se duce la sala de forta unde "trage de fiare" si ridica greutati. Intrebare: are voie sa faca asa ceva? exista interdictie de efort fizic la o astfel de dioptrie (nu prea mica!)?!! Astept cu mare nerabdare raspunsul dvs. autorizat, drept care va multumesc anticipat!
Denisa P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ridicarea de greutati reprezinta un factor de risc pentru detasarea retinei in cazul persoanelor ce sufera de miopie. Ar fi mai bine sa se orienteze spre o alta forma de sport- alegat, etc, pentru a evita asemenea complicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

DENISA277273 (acum 11 ani)

Multumesc pt. raspuns, dar as vrea sa ma lamuresc mai bine: exista acelasi risc atat in cazul MIOPIEI, cat si al ASTIGMATISMULUI MIOPIC?!! Precizez ca el are astigmatism miopic si NU MIOPIE (FORTE/galopanta, etc).Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: