Arsura la ochi

Afectiuni oculare
Intrebare postata de maria monica1133919 cu 15 ani in urma

Azi dupa-amiaza printr-un accident nefericit (o ciocnire cu alta persoana) mi-a ajuns o tigara aprinsa in ochiul stang si mi-a atins ata pleoapa, cat si partea alba a ochiului. Am limpezit imediat cu apa, apoi am spalat ochiul cu ser fiziologic cu ajutorul unei seringi fara ac, fara a da un jet prea puternic. Initial s-a insrosit toata portiunea, acum nu mai este atat de rosie, dar se vede urma unui disc pe glob. Ce ot sa fac pana ajung la medicul oftalmolog? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Ai facut bine ca ti-ai spalat ochiul si ca ti-a trecut, dar nu uita sa mergi la oftalmolog sa-ti faci un control mai amanuntit. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 13 ani)

Ma bucur ca ti-ai revenit. Eu in schimb am avut alta patanie.... Am vrut sa imi aprind o tigara si nu stiu cum am dat cu mana ca s-a intors tigara aprinsa fix in ochi... Aparent nu mi-am ars nici o geana dar am atins ochiul. Am clatit bine cu apa rece, am fost la oftalmolog mi-a dat un tratament si acum imi este mai bine... nu mai simt durere, furnicaturi etc pe ochi dar vad in ceata cu ochiul afectat. Am sa merg in cateva zile din nou la control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 11 ani)

si eu mam ars cu tigara in ochiul stang si am stat vreo 4 ore fara sa ma duc la doctor si am fososit o gramada de soluti sa imi treaca durerea dar inzadar .Pana la urma am mers la doctor si mi-a prescris kanamicina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 11 ani)

Ieri ....eram la un gratar cu prietenii...si mi a sarit o scanteie in ochi...am pleoapele arse.si tot ochi ul rosu,,,vad foarte putin in ceata....si ma incomodeaza cand clipesc....ce ma sfatuiti sa iau? maine o sa merg la doctor urgent...dar pana maine...ma puteti ajuta cu vreun sfat rapid? va rog frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilie Mihali (acum un an)

Ce fac dacă mi-a sărit o scânteie în ochi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: